Новини для українців всього свту

Sunday, May. 16, 2021

Німе кіно від Анни Стен

Автор:

|

Жовтень 11, 2012

|

Рубрика:

Німе кіно від Анни Стен

На найпрестижнішому фестивалі німого кіно у світі Le Giornate del Cinema Muto di Pordenone (Pordenone Silent Film Festival), що проходитиме з 6 по 13 жовтня в Пордеоне (Італія), покажуть фільм “Провокатор” (1926 р.) режисера Віктора Туріна. Про це повідомляє Національний центр Олександра Довженка.
“Цього року в рамках фестивалю буде представлено повну ретроспективу німих фільмів за участю зірки українського, європейського й американського кінематографу Анни Стен”, – зазначили в центрі Довженка.
У межах ретроспективи будуть демонструватися німі фільми актриси: “Дівчина з коробкою” (1927), “Провокатор” (1927), “Земля в полоні” (1927), “Мій син” (1928), “Білий орел” (1928), “Золотий дзьоб” (1929, не зберігся), “Бухгалтер Кремке” (1930). Фільм “Мій син”, який тривалий час вважався втраченим, був знайдений 2008 року в архіві Музею кіно Буенос-Айреса й лише вдруге від моменту віднайдення буде показаний широкій публіці.
Фільм “Провокатор” видатного українського кінорежисера Віктора Туріна (відомого за авангардистським шедевром “Турксиб”) – єдиний фільм за участю Анни Стен, створений в Україні (на Ялтинській кіностудії) довгий час не зазначався в міжнародних фільмографіях актриси.
2011 року його було відреставровано на базі Національної кіностудії імені Довженка. Відновлену стрічку за пропозицією Національного центру Олександра Довженка буде показано в ретроспективі актриси 12 жовтня в Театрі Верді в Порденоне.
Крім того, з нагоди ретропоказу німих фільмів Стен на фестивалі німого кіно відомі стрічки за участю актриси репрезентували в Києві в дні проведення Книжкового Арсеналу. Зокрема, 4 жовтня – фільм “Провокатор”, 5-го – “Білий орел”, 6-го – “Убивця Дмитрій Карамазов.
Як відомо, народжена в Києві 1908 року Анна Стен (Анна Фесак) уже 1927-го стала впізнаваною кінозіркою після таких фільмів, як “Дівчина з коробкою” (1927), “Провокатор” (1927), “Земля в полоні” (1927). Того ж року Стен одружилася з видатним кінорежисером Федором Оцепом і вирушила з ним в Німеччину на зйомки спільного радянсько-німецького фільму. Подружжя вирішило не повертатися до СРСР. І в Німеччині Стен стала чи не найпопулярнішою актрисою завдяки роботі у фільмах “Убивця Дмитрій Карамазов” (1931) та “Бомби над Монте-Карло”, де знімалася разом з Емілем Яннінгсом.
Високо оцінена за драматичну гру в цих стрічках Семюелом Голдвіном, Стен отримала від нього запрошення в Голлівуд, де було знято три найбюджетніших фільми за її участю: “Нана”, “Ми знову живі” (обидва – 1934) і “Шлюбна ніч” (1935), де актриса грала в парі з Гарі Купером. Анна Стен продовжувала активно зніматися до середини 1940-х, після чого з’являлася в кіно дуже рідко й, як правило, у другорядних ролях. З 1950-х років вона викладала в Акторській студії. 1962-го актриса припинила свою діяльність у кінематографі й серйозно зайнялася живописом. Її картини виставлялися в Бостонському музеї, а The Smithsonian Institution улаштував європейське турне її творів. До слова, Анна Стен була відома як одна з найбільш стильних актрис свого часу.
Кінофорум Le Giornate del Cinema Muto di Pordenone вважається найбільшим у світі фестивалем німого кіно. Уперше його було проведено 1982 року з метою підняти моральний дух жертв руйнівного землетрусу в регіоні Фріулі. Невдовзі він став найбільшим світовим форумом кіноархівістів і кінодослідників.

Соломія Даць

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply