Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 24, 2022

Нацраду зобов’язали реагувати на російські фільми

Автор:

|

Грудень 28, 2021

|

Рубрика:

Нацраду зобов’язали реагувати на російські фільми
Святослав Літинський

Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення має забезпечити притягнення до відповідальності телеканали, які продовжують транслюють фільми та серіали російською мовою. Йдеться про три телевізійні канали — «1+1», «Інтер» та «Україна», які понад чотири місяці ігнорують норму закону, що зобов’язує показувати фільми і серіали винятково з українським озвученням. Святослав Літинський, львівський громадський активіст, звернувся до суду, щоб зобов’язати Нацраду відреагувати на порушення, і суд його підтримав.
16 липня ц. р набули чинності норми закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної». З-посеред іншого, цей закон визначає, що мовою поширення та демонстрування фільмів в Україні є винятково державна мова. Водночас фільми, створені іноземною мовою, мають демонструвати з українською озвучкою, дубляжем чи субтитрами. При цьому тривалість реплік із субтитрами не може перевищувати 10 % тривалості фільму.
Втім практично всі загальнонаціональні олігархічні телеканали відмовилися виконувати норми мовного закону і продовжують транслювати фільми та серіали російською. Деякі російськомовні фільми і серіали показують з українськими субтитрами, однак не 10 % часу, як це передбачено законом, а протягом усього показу.
Національна рада з питань телебачення і радіомовлення, яка мала б стежити за дотриманням мовних квот українськими телеканалами, у більшості випадків не притягає до відповідальності телеканали, які не дотримуються вимог обов’язкового обсягу мовлення українською. У червні ц. р. секретаріат мовного омбудсмена виявив, що телеканали «Україна», «1+1» та «Інтер» не дотримуються вимог обов’язкового обсягу мовлення українською мовою. У Нацраді натомість заявили, що після перевірки не виявили порушень мовного законодавства цими телеканалами. Таке рішення Нацради пояснили застарілою методологією моніторингу телеканалів, у яку додають не лише телевізійний продукт, а й рекламу. Втім, у липні ц. р. Нацрада таки оштрафувала телеканал «1+1» на 71,5 тис. грн за трансляцію серіалу «Кухня» російською.
А в серпні ц. р. Нацрада виявила порушення мовного закону одразу на трьох телеканалах: «1+1», «Інтер» та «Україна», але вирішила не штрафувати телеканали, мотивуючи це відсутністю повноважень. Водночас п. Літинському повідомили, що скерували результати моніторингу телеканалів Тарасу Кременю, Уповноваженому Кабінету Міністрів України зі захисту державної мови.
Після цього Святослав Літинський вирішив подати до суду і змусити Нацраду з питань телебачення та радіомовлення хоч якось реагувати на грубе порушення мовного законодавства телеканалами. Позовну заяву розглянув Львівський окружний адміністративний суд. Позивач попросив суд визнати бездіяльність Національної ради з питань телебачення та радіомовлення та зобов’язати її ще раз розглянути його звернення, однак цього разу ґрунтовно. Суддя Зіновій Гавдик, який розглядав цю справу, вирішив, що Нацрада справді ухилилася від своїх обов’язків. «Згідно з ч. 1 ст. 70 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», Національна рада здійснює контроль за дотриманням та забезпечує виконання вимог, у т. ч. законодавства України у сфері телебачення і радіомовлення. Ст. 10 цього ж Закону встановлює обов’язкову частку мовлення державною мовою, відповідно, на думку суду, саме на відповідача покладений також і обов’язок здійснювати контроль, у т. ч. дотриманням обов’язкової частки мовлення державною мовою», — йдеться в ухвалі суду.
На думку судді, Нацрада мала або повідомити п. Літинського про накладені на телеканали санкції, або переслати його звернення п. Кременю для накладення санкцій, однак не зробила цього.
Таким чином Львівський окружний адміністративний суд задовольнив позов Святослава Літинського і зобов’язав Нацраду з питань телебачення і радіомовлення повторно розглянути звернення активіста «з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні». Це означає, що або Нацрада, або мовний омбудсмен мають виконати вимоги закону й оштрафувати телеканали, що транслюють фільми російською та повідомити про це п. Літинському.
Як повідомляв «Міст», проросійська ОПЗЖ купила ще один телевізійний канал.

Катерина Родак, Zaxid.net

About Author

Meest-Online