Новини для українців всього свту

Saturday, Jul. 24, 2021

На кінофестивалі «Молодість» переміг фільм про насилля

Автор:

|

Червень 30, 2021

|

Рубрика:

На кінофестивалі «Молодість» переміг фільм про насилля
Даніель Ольбрихський отримує почесну нагороду фестивалю «Молодість» за внесок у світове кіномистецтво

Ґран-прі 50-го Київського міжнародного кінофестивалю «Молодість» вручили драмі «Стаючи Моною». Загалом там показали 206 фільмів. Церемонія нагородження відбулася просто неба біля Арки дружби народів.
Нідерландські режисери Сабіне Люббе­-Баккер і Нільс ван Куворден отримали грошовий приз 10 тис USD. За сюжетом Мону виховували бути тихою та покірною, роками пригнічуючи власні почуття. «Головна героїня — добра людина, яка все життя терпить. Істерики мачухи, егоїзм і жорстокість чоловіка, хамство на роботі, — розповів режисер Валентин Васянович, член журі міжнародного конкурсу. — Історія починається з дитинства. Бачимо психологічні травми, які продовжуються в дорослому віці. Накопичує неґативний досвід. Та в якийсь момент вирішує не вдовольняти чужих інтересів. Мусить стати прикладом, що непотрібно терпіти токсичних людей. Коли це батьки, в тебе немає вибору. А коли виростаєш, маєш прийняти рішення звільнитися».
Стрічка «Стаючи Моною» заворожує та залишає емоційне враження. «Після перегляду пів години не розмовляла, настільки вразило, — поділилася режисерка Наталка Ворожбит, також членкиня журі. — Фільм глибоко досліджує людську психологію, терпіння, власні кордони. Пропонує жіночий погляд на стосунки, насилля в сім’ї, передусім моральне».
Найкращим повнометражним фільмом назвали драму «Кельти» сербки Міліци Томович. Вона отримала 2 тис. USD. За сюжетом, дія відбувається в Белграді 1993 року. Маріана влаштовує для восьмирічної доньки вечірку. Запрошує її однолітків разом із батьками. Доки діти бавляться, дорослі пиячать на кухні, сперечаються про політику, з’ясовують стосунки. Маріана усвідомлює, що хоче більшого, ніж п’яні гості та неуважний чоловік. Тож вирушає в нічне місто. «Перша думка, коли виходиш із кінозали: чому такого фільму немає в нас? — дивується кінокритик Денис Буданов. — Кіно пізнаване для українського глядача. Бідні сербські 1990-ті нагадують наші, але в них країна опинилася на межі війни. Перші зіткнення в колишній Югославії почалися 1991 року. Між різними народами панувала побутова неприязнь. Один персонаж каже: «Головне, не називай сина хорватським іменем». Під час перегляду в голові паморочилося — скоро ці люди почнуть одне одного вбивати».
Цій темі присвячена ще одна фестивальна прем’єра — «Куди ти йдеш, Аїдо?» боснійки Ясміли Жбанич про різанину в Сребрениці (13-22 липня 1995-го серби замордували близько 8 тис. боснійських мусульман чоловічої статі віком від 12 до 77 років. — Ред.).
Глядачам найбільше сподобалася британська стрічка «Після любові». Англійка прийняла іслам у заміжжі з пакистанцем. Після смерті чоловіка з’ясовує, що той весь час мав у Франції другу неофіційну дружину і сина. Приходить до них додому прибиральницею. Наприкінці всі знаходять порозуміння. Родина возз’єднується на могилі чоловіка. «Гарний зразок життєвого, сентиментального кіно. Єдиний фільм на фестивалі, під час якого я плакав», — зауважив п. Буданов.
На прем’єрні сеанси українських стрічок «Я працюю на цвинтарі» та «Пульс» через аншлаги потрапити було неможливо. А чи справді до них є глядацький інтерес, покаже прокат.
У нововведеному документальному конкурсі перемогла робота «Гарячі новини» про єдину в Індії газету, якою керують жінки. Уся редакція — вихідці з нижчих каст. Журналістки пишуть про зґвалтування, вбивства колег, розбиті дороги, бідні сім’ї, небезпеку індуїстського націоналізму. Видання перетворюється на загальнонаціональне, коли його авдиторія зростає до 100 млн читачів.
Шість хвилин триває стрічка «20–11–7.mp4» режисерки Аліни Панасенко. Вона виграла Національний конкурс фестивалю «Молодість» та отримала приз 50 тис. грн. За сюжетом, батько із 17-річним сином давно не бачилися та не спілкувалися. Вперше за кілька років вирішили разом повечеряти. Син слухає музику в навушниках, їсть неохоче. Батько змушує пити алкоголь. Сваряться. Але наприкінці вдвох танцюють на вулиці.
Як повідомляв «Міст», кінофестиваль «Молодість» презентував свою програму.

Ілля Прокопенко, «Газета по-українськи»

About Author

Meest-Online