Новини для українців всього свту

Wednesday, Apr. 14, 2021

«Молодість» дивиться в майбутнє

Автор:

|

Жовтень 23, 2014

|

Рубрика:

«Молодість» дивиться в майбутнє
Гендиректор «Молодості» впевнений, що в стрічки «Трубач» — гарне майбутнє

Гендиректор «Молодості» впевнений, що в стрічки «Трубач» — гарне майбутнє

Цього року «Молодість» робить ставку на українське кіно: в конкурсних програмах будуть представлені 37 вітчизняних фільмів, ще п’ять будуть показані в секції «Українські прем’єри». Про це журналістам повідомили 9 жовтня, під час прес-конференції щодо національної програми кінофоруму.

У нових реаліях
У зв’язку з подіями в Україні цьогорічний фестиваль отримає досить убоге фінансування. Держкіно виділить на «Молодість» 950 тисяч гривень. Київська міська державна адміністрація кінофоруму взагалі не підтримає. Тому оргкомітет «Молодості» розраховує на спонсорів, а також оголосив збір коштів серед небайдужих людей.
Фінансові проблеми — закономірні сьогодні у всіх сферах життя країни. А ось які психологічні перепони довелося долати організаторам? Рік, який розділяє минулу й нинішню «Молодість», зовсім змінив країну, каже генеральний директор МКФ «Молодість» Андрій Халпахчі.
«Ми живемо в нових реаліях. Події, що відбулися в Україні за ці місяці, неймовірні для інших держав, де проходить часом 10 років, щоб один режим змінився іншим, зазначає кіно митець. — Водночас, різко загострилися відносини з Росією. Причому не тільки політичні – анексія Криму, диверсії на сході. Почалася і жорстка інформаційна війна, яку ми програли задовго до всіх цих подій, тому що в російських ЗМІ божеволіє шалена пропаганда. У тому числі, засобами кіно. Я неодноразово порушував питання, що в Криму, коли він ще був «наш», всу міжнародні кінофестивалі робилися виключно Москвою. І ми добровільно віддавали цей простір. Продюсерський форум в Ялті, севастопольський кіноогляд, дитячий фестиваль в «Артеці» — всі вони були парафією Росії. Ми там були присутні лише якимось боком. А тепер дивуємося, що кримчани хлібом-сіллю зустрічають російські танки. Тому, звичайно, відносини з багатьма нашими колегами теж дуже змінилися. Це і є психологічні проблеми — ми всі так сьогодні живемо.»

Чи потрібен фестиваль?
Не можна чекати допомоги від кого-небудь, вважає п. Халпахчі. Необхідно самому щось робити, щоб впливати на ситуацію в країні. «Часом же послухаєш новини — і майже відчай охоплює, в усякому разі, виникає питання: «А чи потрібен взагалі цей фестиваль?» У таких умовах… У цій реальності … І все-таки приходиш до висновку — потрібен! Саме сьогодні. Як проводився, наприклад, кінофорум в Сараєво в найтяжчі роки, під час балканської війни».
Звісно, готувати нинішню «Молодість» було важче, ніж в минулі роки. Але фестивальна команда впоралася. Зокрема, подолавши проблеми із закордонними гостями. «Отримуємо, приміром, лист з питанням, чи безпечно зараз у Києві, — розповідає Андрій Халпахчі. — Звичайно, де-небудь у Франції і, тим більше, в Америці не дуже уявляють місцезнаходження Донбасу, не знають, наскільки війна відбилася на побутовому житті столиці. Заспокоюємо їх, роз’яснюємо ситуацію. Це — важливо».
Тож і цьогоріч глядач обов’язково побачить іменитих акторів і режисерів. І сьогодні організатори дуже уважно підходять до запрошення знаменитих гостей. Бо, наприклад, якщо зірка (особливо, голівудська) згодна приїхати на кінофестиваль навіть без гонорару, зазначає гендиректор «Молодості», необхідно, як мінімум, організувати переліт двох осіб (її і супроводжуючого) першим класом. «А це приблизно 20 000 доларів, — уточнює він. — Цього року дозволити собі цього ми не можемо. Однак вже підтвердив свою участь найбільший французький режисер Бенуа Жако. Його картина «Три серця», що брала участь у Венеціанському кінофестивалі, стане фільмом відкриття «Молодості». На жаль, сам Жако картину представити не зможе, так як приїде на три останніх дні форуму, але ми проведемо з ним прес-конференцію, організуємо для зацікавлених ЗМІ інтерв’ю».

«Опиняться відомо-де…»
Запрошено на фестиваль і російських гостей, адже особливістю 44-го кінофоруму стануть покази нового російського кіно, що, за задумом організаторів, мають «підтвердити існування іншої Росії». Російська секція на кінофестивалі «Молодість» представлена як «Кіно морального неспокою».
Зокрема, буде показано документальний фільм «Строк. Початок великої історії», створений кінорежисерами Павлом Костомаровим, Олександром Расторгуєвим і журналістом Олексієм Півоваровим, про акції протестів й інші події, що відбувалися в Росії після виборів президента у березні 2012 року. Ще одна документалка з РФ в програмі «Молодості» — робота кінокритика Тамари Дондурей «21 день», присвячена пацієнтам московського госпісу.
Ігрові картини програми об’єднує соціальна схематика. «Дурень» Юрія Бикова — соціальна драма в масштабах особистості сантехніка, який намагається навести лад у гуртожитку на 800 осіб.«Кіно про Алєксєєва» Михайла Сєгала — сучасний поліфонічний роман за мотивами життєвої історії барда, з одного боку, і середньостатистичного російського чоловіка — з іншого.
Та про те, хто з російських кінодіячів завітає на фестиваль до Києва, наразі не відомо. Адже багато з них побоюється їхати в Україну. Навіть налаштовані різко опозиційно до політики власної країни росіяни чудово розуміють, що їх можуть не випустити з аеропорту Шереметьєво або просто-на-просто зняти з поїзда при перетині російсько-українського кордону. І вони, як режисер Олег Сенцов або льотчиця Надія Савченко, опиняться відомо-де…
На прохання журналістів прокоментувати інформацію, що як спеціальних гостей, можливо, буде запрошено кінорежисерів Андрія Кончаловського, Андрія Звягінцева й актрису Лію Ахеджакову, Андрій Халпахчі відказав, що остаточної домовленості ще не досягнуто ні з ким.

Показник гарного кіно
Кінофестиваль «Молодість» щороку готує сюрпризи або відкриття. Але нині всі з особливим нетерпінням чекають на українські прем’єри. У Національному конкурсі змагатимуться ігрові, анімаційні й документальні короткометражні фільми, зняті в Україні впродовж поточного року. Загалом, це – 31 робота різного авторства: від лауреатки Канського кінофестивалю Марини Вроди до телеведучого й менеджера Іллі Ноябрьова та режисерів-початківців.
У Міжнародному повнометражному конкурсі відбудеться прем’єра фільму «Брати. Остання сповідь» Вікторії Трофіменко. Нагадаємо, серед нагород цієї стрічки – приз російської кінокритики та приз за найкращу жіночу роль Московського міжнародного кінофестивалю-2014, приз за найкращий сценарій фестивалю «Кіношок» і нагорода Opera Prima за найкращий дебют на Румунському міжнародному кінофестивалі.
У Міжнародному студентському конкурсі Україну представлятимуть три стрічки: «Вперед, діти Вітчизни. Сповідь» Галини Лаврінець, «Зустріч» Владислава Робського та «Обличчя» Нікона Романченка.
Ще дві кінокартини представлятимуть Україну в Міжнародному короткометражному конкурсі: «Вигадка» Катерини Чепік та «Данина» Тетяни Войтович.
Також вітчизняні фільми демонструватимуться у програмі «Українські прем’єри», до якої увійшли п’ять повнометражних ігрових кіноробіт. Це «До побачення, синефіли!» Станіслава Битюцького,«Жива ватра» Остапа Костюка, «Милі мої українці!» Олександра Жовни, «Сестра Зо» Аліси Коваленко й Любові Дуракової та «Це я» Анни Акулевич.
А в спеціальному конкурсі «Молодість — дітям» Україну представляє картина Анатолія Матешка «Трубач». «Дуже гідна робота, — зауважив п. Халпахчі. — Моя онучка була в захваті після перегляду фільму. А це — показник гарного кіно, якщо стрічка, зроблена для дітей, подобається їм».

У повному обсязі
«Саме Національна програма стала для нас дуже важливою, і попри проблеми в країні, що торкнулися міжнародних секцій кінофоруму, національна відбудеться в повному обсязі», — сказав Андрій Халпахчі.
За словами гендиректора «Молодості», завдяки діяльності Держкіно кількість українського кіно на кінофестивалі збільшилася не лише в кількісному вимірі, а й у якісному. «У нас вівся великий відбір з-поміж українських стрічок як для національного, так і для міжнародного конкурсу», — сказав він.
Підбиваючи підсумки прес-конференції, Андрій Халпахчі закликав мас-медіа підтримувати українських кіновиробників, акцентувавши на тому, що українській кіногалузі потрібна не лише критика, а й популяризація вітчизняних кінофільмів. «Національному кіно на «Молодості» дається «зелений коридор». І ваша допомога як преси  теж дуже важлива. ЗМІ мають бути дуже критичними, однак сьогодні український кінематограф перебуває в тому періоді, коли голоси журналістів мають велике значення для молодого українського кіно. Підтримайте його!» — закликав п. Халпахчі.

Соломія Даць

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply