Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 16, 2021

Міністерство культури хоче визначити, що таке патріотизм, кінематографісти проти

Автор:

|

Березень 15, 2018

|

Рубрика:

Міністерство культури хоче визначити, що таке патріотизм, кінематографісти проти

Пилип Іллєнко

Нещодавно у Міністерстві культури України відбулося засідання, на якому членам колегії запропонували розглянути проект рекомендацій щодо оцінки фільмів патріотичного спрямування. Спочатку засідання мало відбуватись у закритому режимі. Проте під тиском засобів масової інформації (ЗМІ) та громадськості його зробили відкритим. До складу колегії входять міністр культури Євген Нищук, його заступниці Світлана Фоменко та Тамара Мазур, режисер Дмитро Богомазов, директор інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович, галерист Павло Гудімов, письменник Андрій Курков, художник Олександр Ройтбурд та інші. Інформація про засідання колегії відразу опинилась у центрі обговорення, адже проект рекомендацій викликав велике збурення у кінематографічній спільноті України. Чому?
Торік на підтримку українського кіно у державному бюджеті було передбачено рекордну суму — 500 млн грн. Нагадаємо, що ці кошти мають розподілятися через систему пітчингів, тобто таким чином, коли експертна комісія розглядає проекти та виставляє їм певну кількість балів. Проекти, які набирають найбільшу кількість балів Держкіно рекомендує для реалізації.
Раніше державна підтримка могла складати лише 50 % від загальної вартості. У новому законі про кінематографію вона зросла до 80 %. Нагадаємо також, що 2017-го вийшла рекордна кількість українських фільмів (проте не усі вони були запущені у виробництво торік).
На 2018 рік у проект держбюджету спочатку також була передбачена сума в 500 млн грн. Згодом уряд додав ще 500 млн грн. Проте надійти гроші мають не у розпорядження Держкіно, а у розпорядження Міністерства культури і призначені на виробництво «фільмів патріотичного спрямування».
Видатки ж Державної агенції з питань кіно складуть 520,7 млн грн. Саме те, що половину коштів отримає Мінкульт, а також саме визначення «фільмів патріотичного спрямування» і викликало неспокій у кінематографістів. Обурення спалахнуло з новою силою після того як ЗМІ оприлюднили лист заступника міністра Юрія Рибачука до членів колегії Мінкульту.
У цьому листі Юрій Рибачук нагадує про те, що «міністерство культури розробляє відповідну нормативно-правову базу для виконання зазначеної бюджетної програми». Також він запропонував членам колегії розглянути рекомендації, які стосуються оцінки фільмів патріотичного спрямування.
Йдеться про «різножанрові ігрові та неігрові телевізійні фільми, телевізійні серіали, анімаційні фільми, телевізійні фільми-вистави, неігрові телевізійні фільми (серіали) про сучасне життя держави, які за своїм творчим задумом, ідейним спрямуванням, проблематикою або змістом:
* сприяють консолідації українського суспільства навколо ідей спільного майбутнього, захисту територіальної цілісності України, ідеалів свободи та загальнолюдських цінностей;
* сприяють зміцненню взаємної поваги та толерантності в українському суспільстві, гордості за власну державу, її історію, культуру, науку, спорт;
* стверджують гуманізм, загальнолюдські цінності, здоровий спосіб життя, екологічну свідомість;
* пробуджують активну суспільну позицію, наголошують на ідеї громадянської відповідальності, популяризують освіченість та читання;
* зміцнюють образ України, як країни, що має визначні культурні та історичні традиції та є туристично привабливою;
* вводять українські реалії в світовий контекст, репрезентують Україну як частину європейського політичного, соціального та культурного просторів;
* популяризують українську культуру, традиції українського народу та національних меншин, твори класичної та сучасної української літератури, музики, візуального мистецтва тощо;
* пробуджують інтерес суспільства до видатних співвітчизників та їхнього внеску до скарбниці світової цивілізації;
* сприяють відновленню, збереженню та вшануванню національної пам’яті про боротьбу та борців за незалежність України;
* формують шанобливе ставлення до пам’яті про жертв тоталітарних режимів в Україні, зокрема жертв Голодомору, політичних репресій, депортацій;
* вшановують українських воїнів, котрі зробили значний внесок у зміцнення обороноздатності України;
* утверджують повагу до українського війська та правоохоронних органів, відповідальне ставлення громадян до обов’язку захисника Вітчизни;
* висвітлюють факти російської аґресії проти України, що проявилися в окупації Криму, збройній інтервенції на Донбасі та підтримці терористів в інших реґіонах України.
Занепокоєння кінематографічної спільноти викликає відразу кілька пунктів цієї програми. Свої застереження виклала у відкритому листі до п. Нищука Асоціація кіноіндустрії України. На думку представників індустрії, така ситуація «ставить під загрозу виробництво фільмів, особливо в ко-продукції з іншими країнами».
У зверненні наголошується, що: в Мінкульті немає розробленої структури й механізму відбору якісних кінопроектів, а у Держкіно вона є; в рамках конкурсних відборів при Держкіно уже існує секція фільмів патріотичного спрямування; існує дефіцит коштів, виділених на створення національних фільмів, які виграли пітчинг; такий розвиток подій негативно відіб’ється на іміджі України, як кінематографічної країни; планується виділяти кошти на телевізійний, а не на кінематографічний продукт; не кількість, а якість фільмів підіймають лояльність глядача до національного продукту; глядач має дивитись якісне кіно, а не телепродукт.
Крім цього, як неодноразово з різноманітних інтерв’ю заявляв Пилип Іллєнко, голова Держкіно, найпатріотичнішим є успіх українського кіно і в українських глядачів, і на міжнародному рівні.
Під час засідання колегії було висловлено багато різноманітних пропозицій та претензій. Найбільше стосувалося дублювання функцій Держкіно та розмитого визначення того, що таке патріотичне кіно і що для кінематографістів є патріотичним.
Наразі проект рекомендацій у тому вигляді, в якому його було подано, відхилили. Впродовж місяця має відбутися повторне засідання колегії з розгляду цього питання. За цей час професійна спільнота (Національна спілка кінематографістів України, Асоціація кіноіндустрії України та Українська кіно асоціація) має у відкритому форматі обговорити та напрацювати критерії відбору кінопроектів для фінансування за бюджетною програмою «Виробництво (створення) та розповсюдження фільмів патріотичного спрямування». Рішення члени колегії ухвалили майже одноголосно, утримався лише художник Олександр Ройтбурд, котрий не підтримує визначення «патріотичності» в кіно.
Може тоді стане зрозумілішим, як тепер ділитимуться фільми, на які виділятиме кошти Держкіно, а на які — Мінкульт. Наприклад, чи вважати патріотичними арт-фільми, які формують імідж України на великих кінофестивалях, чому і за що має отримувати гроші телебачення, що буду із системою пітчингів, яка вже добре себе зарекомендувала тощо.

Катерина Сліпченко, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply