Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 27, 2021

Медведчук у кіно не хоче

Автор:

|

Серпень 15, 2018

|

Рубрика:

Медведчук у кіно не хоче

Дмитро Стус

З фільму «Стус» вилучили сцену суду над поетом. Зробили це на вимогу Віктора Медведчука, українського політика і кума Путіна. Про це заявив актор Геннадій Попенко. За його словами, коли він проходив кастинг на фільм «Стус», то у сценарії сцена останнього суду над Стусом була. «Саме того суду, що його Стус та українська інтелігенція не визнавали. Але адвокат Стуса, товариш Медведчук, визнав не лише суд, а й Стусову «провину». Хід справжнього адвоката-захисника. А потім було останнє заслання Василя Стуса, з якого він не повернуся. Український класик помер у радянському таборі лише за шість років до здобуття Україною незалежності», — розповів він.
Проте актор дізнався, що цієї сцени у фільмі не буде. Геннадій Попенко розпитав про це у акторів, котрі грають у фільмі. Вони підтвердили, що сцени суду вже немає. Її прибрали зі знімального графіку, нікого не попередивши. Навіть такий персонаж, як Медведчук, зі фільму зник, хоча кастинг на нього був. «Зі слів учасників знімального процесу продюсерам подзвонили з адміністрації Медведчука і сказали: якщо не хочуть провокацій, сцену суду над Стусом потрібно прибрати», — розповів Попенко.
Роман Бровко, режисер фільму, вирішив відмовчуватися. Натомість продюсер Артем Денисов запевнив, що сцену з Медведчуком вирізали лише через питання хронометражу фільму. Однак фільм знімають і за державні гроші: Держкіно перечислило на нього 19 млн 264,5 тис. грн. А загальна вартість виробництва фільму — 38 млн 529 тис. грн.
Згідно із синопсисом, дія стрічки відбувається 1985 року. Збірка записів «Палімпсести» відомого українського поета-дисидента Василя Стуса, написана ним у таборі для політв’язнів, готується на Заході до висунення на Нобелівську премію з літератури. КДБ схвильований цим фактом і не може допустити, щоб така нагорода піднесла «українську справу» на нечувану висоту. Тому до табору «Перм-36» приїжджає спеціальний агент КДБ, котрий має завдання за будь-яку ціну спокусити поета химерною «свободою» в обмін на відмову від висунення на премію.
В українському суспільстві від цього здійнялася хвиля невдоволення. Негайно відреагував і Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України. Він доручив очільникам Міністерства культури та Держкіно «зробити все можливе», щоб у фільмі про Василя Стуса історію було подано «чесно, повністю і без перекручувань». «Неприпустимо, коли будь-хто намагається впливати на українське кіно і підміняти історичну правду на вигідну будь-кому. Ми не повинні з цим миритися», — написав він у Facebook.
А Сергій Притула, український шоумен і комік. «На фільм про Стуса держава дала 50 % коштів. Це наші з вами податки. У сценарії, який переміг на пітчингу Держкіно, сцена з Медведчуком була. Потім зникла. Я не вірю у випадковості і в те, що скорочення хронометражу стрічки шляхом вилучення сцени з одіозним автором «темників» відбулося просто так. Моя колега на «Новому» дуже гарно написала, що фільм про сміливого повинні знімати сміливі. Слабкодухим паразитувати на пам’яті Стуса і заробляти гроші — зась!», – емоційно висловився він.
Крім того, артист закликав українців зірвати прем’єру фільму у разі, якщо сцену з Медведчуком не повернуть до стрічки. «Любі мої 458 000 підписників. Якщо сцену з Медведчуком, який був одним з учасників судилища над поетом, не повернути у стрічку — валимо фільм! Задовбали своєю недосказаністю! Хочемо і рибку з’їсти і ще десь посидіти? І ще й за наші гроші?!», — обурився він.
Після цього з’явилася офіційна заява знімальної групи стрічки: «Створюючи біографічний фільм «Стус» ми перш за все ставили собі за мету розкрити постать українського поета та дисидента. Популяризувати його ім’я серед тієї частини української громадськості, яка не надто активно цікавилась його фігурою і значенням в українській історії (свідоцтвами тотального незнання імені Стуса є вуличні опитування).
Сцена суду була видалена з останніх драфтів сценарію разом з ще двома десятками сцен. Зокрема, після розмови з сином поета (його позиція щодо «важливості» участі Віктора Медведчука в судилищі над його батьком додається відеофайлом наступним постом). Крім того, розуміючи, що картина виходитиме в прокат в розпал передвиборчої кампанії, ми не хотіли робити пам’ять про велику людину інструментом політичних впливів та аргументів.
Втім, розуміючи суспільну значущість теми, з огляду на кількість прохань з боку громадськості повернути сцену до фільму, ми зібрали продюсерську групу, щоб розглянути можливість вшанувати суспільний запит за присутність у художній картині про поета епізоду суду за участі його адвоката. Визнаємо, що, видаляючи з останнього драфту сценарію серед іншого і цю сцену, ми не достатньо відповідально підійшли до аналізу її значущості для суспільства.
Ми вдячні українцям за увагу до нашого проекту і впевнені, що з такою силою громадянського суспільства, як в Україні, ми здатні перемогти будь-які негаразди. Найближчим часом сцену буде дознято, про що повідомимо медіа окремим прес-релізом».
Другу спробу вилучити одіозну сцену зі стрічки зробив Ігор Кириленко, адвокат Віктора Медведчука. Він заявив, що буде судитися, якщо у фільмі «Стус» буде подана «недостовірна інформація» про колишнього главу Адміністрації президента Леоніда Кучми. Зокрема, він готовий навіть буде заборонити прокат кінострічки.
Згідно зі заявою правника, «політики, які розбираються в історичній правді так само, як свиня в апельсинах, вирішили використовувати фільм про Стуса для політичного піару, а також для дискредитації Віктора Медведчука».
Ігор Кириленко вважає, що Василь Стус не приховував, що завжди виступав і буде виступати проти радянського ладу і радянської влади. Таким чином, він нібито сам показав свою боротьбу проти СРСР, тому «був спочатку, з моменту свого арешту, запрограмований на отримання відповідного вироку і практично заздалегідь відомого терміну відбування покарання, тому роль адвоката, якого сама держава примусово залучала для участі в таких справах, була незавидна і не грала істотної ролі у заздалегідь відомому вироку».
Нагадаємо, що Стус удруге заарештували 1980-го, визнали особливо небезпечним рецидивістом і засудили до десятьох років примусових робіт і п’ятьох років заслання. Він відмовився від призначеного йому адвоката Віктора Медведчука. За це Стуса вивели зі зали суду і вирок зачитали без нього. Суд проходив за зачиненими дверима. Василь Стус помер 1985 року. Офіційна причина смерті — зупинка серця. Товариш Стуса, також колишній політв’язень, Василь Овсієнко поруч із цією версією висував припущення про загибель від удару карцерними нарами, цілком імовірно, зумисне підлаштовану наглядачами.

Катерина Сліпченко, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply