Новини для українців всього свту

Saturday, Apr. 17, 2021

«Людина з кіноапаратом» — найвизначніша документальна стрічка всіх часів

Автор:

|

Серпень 07, 2014

|

Рубрика:

«Людина з кіноапаратом» — найвизначніша документальна стрічка всіх часів

Кадр зі стрічки

Знятий 1929 року фільм «Людина з кіноапаратом» режисера Дзиґи Вертова потрапив на перший рядок авторитетного кінорейтингу від  Британського кіноінституту (BFI). Про це поінформував Національний центр Олександра Довженка.
«1 серпня о 00.01 за Грінвічем Британський кіноінститут (BFI), видавець найстарішого та найавторитетнішого кіножурналу Sight & Sound, оприлюднив результати голосування за найвизначніший документальний фільм всіх часів. Участь у складанні рейтингу взяло понад 200 критиків і 100 фільммейкерів із різних країн, 110 із них назвали найкращою українську стрічку Дзиґи Вертова  “Людина з кіноапаратом”(1929). Таким чином, вона посіла першу сходинку», – ідеться в повідомленні.
«Людина з кіноапаратом» – це друга стрічка режисера Дзиґи Вертова, створена на Одеській кінофабриці ВУФКУ спільно з талановитим оператором Михайлом Кауфманом. Свого часу Дзиґу Вертова виключили із «Совкіно», однак його  запросило до України керівництво ВУФКУ, яке мало лояльніше ставлення до мистецьких експериментів.
Фільм був неоднозначно сприйнятий критиками, його не зрозуміла аудиторія. «Авторефлексивний експеримент Вертова невдовзі був викреслений з історії радянського кіно й надовго забутий. Про «Людину з кіноапаратом» згадали лише в 1960-х роках, по смерті режисера, коли кінематографісти французької «нової  хвилі» перевідкрили його творчість. Знятий в Одесі, Києві та Харкові, фільм є методологічним посібником для кінодокументалістів і одночасно «фільмом про фільм», в якому ставляться питання про природу безпристрасної фіксації реальності. «Людина з кіноапаратом», маніфест Вертовської футуристичної концепції «кіноока», є взірцем неймовірного монтажного експерименту, «кіносимфонії» про життя радянського мегаполіса, в якому ще рясно розлиті ознаки славетної політики українізації – написи, гасла, плакати тощо», – йдеться в повідомленні сайту Національного центру Олександра Довженка.
Цікаво, що при укладенні рейтингу журналу Sight & Sound розглядалося понад тисячу фільмів від зародження кінематографа до сьогодні. Кожна п’ята стрічка була знята вже після 2000 року.
«Тим неймовірніше, що німа стрічка 1929 року отримала таке визнання кінофахівців з усього світу», – зазначають на сайті Національного центру Олександра Довженка.
Журнал Sight & Sound – найстаріший з усіх існуючих на світі кіножурнал, який виходить в Великій Британії починаючи з 1932 року. Від 1952-го видання регулярно публікує рейтинги найвизначніших фільмів усіх часів, за результатами опитувань сотень кіноекспертів світу. Середкінематографістів рейтинг Sight & Sound вважається найавторитетнішим.
У попередньому рейтингу 2012 року, однак, не розрізнялися ігрові та документальні фільми. Перше місце тоді посіла стрічка Адьфреда Гічкока «Запаморочення». А «Людина з кіноапаратом» опинилася на восьмій позиції серед фільмів усіх часів, що й спонукало BFI запровадити окремий рейтинг документальних стрічок.

Степан Коник

 

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply