Новини для українців всього свту

Saturday, Dec. 4, 2021

Комедія без вульгарщини. Цьогоріч стрічці «За двома зайцями» виповнилося 50 років

Автор:

|

Грудень 15, 2011

|

Рубрика:

Комедія без вульгарщини. Цьогоріч стрічці «За двома зайцями» виповнилося 50 років

Перли-вислови з фільму вже стали крилатими, і їх можна досить часто почути в народі, наприклад: «Бариня уже лягли й просять», «Мені соромно, я ж баришня», «То ваша папіроска шкварчить», «Смерть, як я влюблена, аж горить всередині». До речі, у п’єсі Старицького, за екранізацією якої поставлена комедія, цих фраз ви не знайдете, вони народилися під час творчого процесу над фільмом, спонтанно, у тому числі й колоритний, неповторний суржик, що лунав на Андріївському узвозі, де знімалися основні масові сцени стрічки.

Благословення на жанр

Її зняли на кіностудії імені Довженка. Сценаристом і режисером був Віктор Іванов. Він помер від серцевого нападу 1981-го. Майстер української комедіографії, кінорежисер, дитячий письменник, кіносценарист, заслужений діяч мистецтв України, лауреат Державної премії України імені Олександра Довженка. Світове визнання до митця прийшло після виходу на екрани кінотеатрів вищезгаданої комедії, що в одну мить знайшла своїх прихильників у 1961-му. До речі, перший зразок комедії був знятий українською мовою. Його зарахували до другої категорії й рекомендували для перегляду лише в Українській Республіці. Тільки після загального визнання та шаленого успіху його було переозвучено російською мовою тими ж акторами, іноді можна побачити неспівпадіння синхронного звуку з діями акторів.

На діяльність у комедійному жанрі уродженця містечка Козятина благословив викладач, постановник і режисер зі світовим ім’ям Сергій Ейзенштейн — постановник ще одного шедевра німого історичного кіно «Броненосець Потьомкін», звернувшись до своїх студентів: «А цей серйозний, понурий юнак, мабуть, буде знімати комедії».

Потрібна щука!

Головна героїня фільму Маргарита Криницина, що вдало зіграла Проню Прокопівну, пригадувала: «Віктор Іванов дуже хвилювався, чи вийде гарна картина. До цієї стрічки він ішов багато років свого життя. Цей фільм був для режисера ніби іспит, тому він надзвичайно нервував і драматизував події, навіть мікроскопічну невдачу під час зйомок. До того ж, він був надзвичайно вимогливою людиною до себе й оточуючих, часто не впевнений багато в чому, завжди у пошуку, тому йому здавалося, що ми з Борисова — актором, виконавцем ролі Свирида Голохвастова, усе робимо не так. Якось він навіть написав заяву на ім’я директора кіностудії: «Прошу зняти з ролі Борисова та Криницину. Перший грає, як салака, а мені потрібна щука, друга — порожня пляшка чи посудина». Потім він охолов, заспокоївся, і про заяву всі забули. Коли фільм вийшов на екрани, його всі хвалили. Ніхто не очікував такого шаленого успіху.

«Однак після цієї комедії батькові чотири роки не дозволяли знімати, — згадує син режисера 72-річний Михайло Іванов. — На зйомки «За двома зайцями» дозвіл теж важко отримував. Керівництво кіностудії відмовлялося від фільму. Запитували в тата: «Де сільське господарство, будівництво соціалізму?» Він викрутився, вмовив, що фільм висміюватиме стиляг. Радянська влада якраз почала боротьбу з ними. Сценарій батько написав за два тижні. Сам придумав усі фрази, які стали крилатими».

А прототип — хто?

Головну чоловічу роль цирульника Свирида Голохвастова зіграв 32-річний Олег Борисов. Це була його єдина комедійна роль. Актор 16 років хворів на лейкемію. Помер у Москві 1994-го. «До ролі Голохвастова чоловік ставився несерйозно, драматичним актором був», — розказувала його дружина Алла Романівна.

Михайло Вікторович каже, що персонаж Голохвастов має прототип: «Голохвастов став копією Толика, з яким я у дворі грав у футбол. Толя звичайним хлопцем був. А коли 17 виповнилося, почав змінюватися. Пошив собі вузенькі брючки-дудочки, узяв десь туфлі на справжньому каучуку — бідність страшна була, ні в кого таких не було. Відростив тоненькі вусики, на голові хохолок начесав. Іде — груди колесом, ніс догори, із циґаркою в зубах. Батько все просив, щоб я його додому запрошував. Поїдав його очима, а потім із нього героя писав».

Фатальна роль

Роль багатої негарної нареченої Проні Прокопівни в комедії зіграла Маргарита Криницина. Вона померла 2005-го в 62-річному віці. Криницину чоловік сварив за роль Проні Прокопівни. «Мій чоловік не любив цієї ролі. Постійно сварив мене: «Боже, яка ти страшна на екрані! Нащо було так себе уродувати, — згадувала незадовго до смерті актриса. — На знімальному майданчику я вредна була, часто сварилися з режисером. Одного разу навіть наш папуга його сварок не витримав. Заматюкався голосом режисера. Птаха купили в моряків далекого плавання, словниковий запас у нього був відповідний».

1972-го Криницина зробила спробу накласти на себе руки. «Якось у газеті вичитала цікаву історію. Із неї сама написала сценарій, де для себе виписала головну роль, — розповідала Маргарита Василівна. — Картину погодилися зняти й назвали «За твою долю». Головну роль віддали актрисі Олені Козельковій. Із відчаю я зачинилася в туалеті й напилася ацетону. Добре, що мене вчасно знайшли. Викликали «швидку» і відкачали».

Участь у фільмі «За двома зайцями» стала фатальною, ніхто не хотів знімати талановиту актрису — не вірили, що вона не страховисько, а доволі симпатична, рожевощока блондинка. Свій акторський талант вона продемонструвала в епізодичних ролях, але такої, як у фільмі «За двома зайцями», більше не було.

Неупереджена думка

Фавориткою Іванова на зйомках була виконавиця ролі служниці Химки з фільму «За двома зайцями» Таїсія Литвиненко. Утім, каже актриса, на прем’єру стрічки її не запрошували: «Узагалі забули, що я там знімалася».

«Коли режисер Віктор Іванов працював над фільмом, йому було за 50. Він усе життя хотів знімати кіно, але йому це пізно дозволили. Худрада кіностудії Довженка завжди давала відчіпного: «А, жид, все одно провалить українську класику!» Для провалу йому дали п’єсу Старицького. А жид подивився на неї по-новому і зробив шедевр. Якби знімав українець, була б, як завжди, побутова комедія. Натомість вийшла легка французька комедія без вульгарщини. Фільм визнали, коли його повезли на фестиваль у Арґентину. Там він отримав першу премію за виконання ролі Голохвастова Олегом Борисовим. Дали 60 тис. USD. Самого Борисова в Арґентину не пустили. Він дуже розсердився, забрав свою дружину й поїхав з України до Ленінграда», — зауважила Литвиненко.

Найбільше Іванов не любив Маргарити Кринициної, пояснює Таїсія Литвиненко: «Її режисеру нав’язали, бо була дружиною головного редактора студії Довженка. Криницина відчувала, що Іванов її дуже не хоче в ролі й страшенно через це страждала. Що би вона не одягнула, що б не сказала, режисеру все не подобалося. Від цього вона ще більше затискалася. Між нами була велика різниця у віці — 15—17 років. Тому я могла тільки спостерігати, як їй тяжко. Признаю її за кадр, коли в кінці йде з Голохвастовим на вінчання й каже: «Не за ваші маєтки я йшла, я вас любила». Криницина фантастично це зробила. Для неї це була знакова роль, бо більше нічого не зіграла. Таку роль головне не виконати, а отримати, бо вона — безпрограшна. Режисери кажуть: «Три крупних плани актриси в Голівуді — це її успіх на усе життя й великі гроші».

 Дзвінка Камінь

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply