Новини для українців всього свту

Monday, Apr. 19, 2021

Кіра Муратова покидає режисуру

Автор:

|

Серпень 14, 2014

|

Рубрика:

Кіра Муратова покидає режисуру

Кіра Муратова

Своє рішення припинити знімати фільми знаменита одеситка Кіра Муратова, якій цьогоріч виповниться 80 років, пояснила “особистими причинами”, а не політичними. “Здоров’я моє пішло, і цій роботі я більше не можу повністю віддаватися, – заявила вона. – Я її дуже люблю, але це – важка фізична праця… ”

Її історії
Свою режисерську кар’єру вона починала разом із колишнім чоловіком Олександром Муратовим: спільно вони зняли дві стрічки – короткометражку “Біля крутого яру” і повний метр “Наш чесний хліб”.
Як самостійний режисер Кіра Муратова дебютувала з фільмом “Короткі зустрічі” (1967), у якому сама ж і зіграла одну з головних ролей (разом із Володимиром Висоцьким і Ніною Руслановою). Тоді в СРСР цю стрічку поклали на полицю, а самій Муратовій кілька років не дозволяли знімати.
За свою кар’єру вона зняла 15 повнометражних фільмів, серед яких – відомі “Астенічний синдром”, “Довгі проводи”, “Настроювач”, “Три історії”.
На закритті цьогорічного Одеського міжнародного кінофестивалю, яке відбулося 19 липня, Кірі Муратовій вручили приз за видатні досягнення в кінематографі. А торік на кіноогляді відбулася прем’єра останнього фільму режисерки “Вічне повернення”.

Голова працює, організм не здужає
Й ось нещодавно Кіра Георгіївна повідомила, що більше не зніматиме кіно. «Просто зі своїх особистих причин, не через політику. Здоров’я моє пішло, і цій роботі я більше не можу повністю віддаватися, – сказала вона. – Я її дуже люблю, але це – важка фізична праця: вона була би для мене доступна тільки в тому разі, якщо б я була мільйонеркою. Або якби мене спонсорував мільйонер. Тоді захотіла б – припинила би зміну, пішла би спати… Ніколи таких грошей нізвідки не буде, тому я цю тему для себе закрила. Особливо після «Мелодії для шарманки», яку ми знімали вночі, узимку, із дітьми. Це справило таку руйнівну дію на організм, що я ще тоді вирішила: закінчую.»
І це – попри те, що, за словами режисери, найбільше в житті вона любить знімати. «Два, а то й три передостанніх фільми мене, правду кажучи, зруйнували, – каже Кіра Георгіївна, – Хоч умови на зйомках були цілком стерпними… Задумів у мене є багато, але я їх відсуваю. Я – недостатньо сильна і здорова фізично. Я почуваюся, як голова професора Доуеля. Голова працює, організм не здужає. Це нормально – колись захворювати, старіти, вмирати. Я вийшла на фінішну пряму, зрозуміло? Це в усіх буває, урешті-решт. В одних це – пряма довга, у інших – коротка, от і все.»
Тож зараз, стверджує режисера, вона навіть думки не допускає, щоб щось іще знімати, хоча дивиться на своє майбутнє досить-таки оптимістично: «У всьому поганому я завжди шукаю щось гарне».

Огидно, коли люди вбивають
Вочевидь, події останніх півроку теж мали вплив на режисерку. Для величезної кількості людей творчих професій те, що відбуваються в Україні, стало імпульсом до створення чогось нового. Тільки от не для п. Муратової. «Особисто я ніколи не зняла би кіно про ці події. Окопи, вибухи, війну я не буду знімати ніколи, тому що просто сама ніколи не брала участі в цьому. Зазвичай я знімаю те, що можу уявити хоча б паралельно до свого життя, або якщо подібні речі могли траплятися зі мною. А війна… Навіть у тих, хто в ній брав участь, не завжди виходить…»
Кіра Муратова розповіла, що їй подобався Майдан доти, “доки не стали стріляти і вбивати”. Спочатку, на думку режисерки, Майдан був чимось поетичним, люди, що там стояли, “були ідеалістами і мріяли здійснити свою ідею”. «Вони вірили в прекрасне майбутнє, яке вони зараз здійснять, причому безкровно, – пояснює вона. – Потім, як і будь-яка революція, Майдан почав повертати в інший бік. Можливо, їх провокували, штовхнули на це, але почалися вбивства. Раніше ми вбивали тварин, зараз вбиваємо один одного. Це для мене виключається. Я – пацифістка. Це навіть не позиція, я так відчуваю біологічно.»
Той факт, стверджує Кіра Георгіївна, що люди вбивають одне одного, її руйнує. Тому вона й не відчула ніякого творчого імпульсу.: «Його просто не може бути. Можу навести приклад зі свого життя. Колись у мене сталася трагедія. Померла моя дитина, маленька. Після цього в мене довго був такий стан, що я не могла сприймати вірші, музику, мистецтво загалом. Мені це все було гидко, здавалося неправдою. Невроз, чи що, і він тривав досить довго, потім минув. Зараз відбувається щось схоже. Мені огидно, коли люди вбивають одне одного».

Через політику
Кіра Муратова й раніше заявляла про свою підтримку України й обурення діями Росії щодо країни-сусідки. Нині головне, на її думку, аби Україні дали спокій.
«Це все – неправильно. Я не можу терпіти боротьбу за територію. Тваринну боротьбу. Як кішки борються… собаки… дикі тварини… Це й у людей є. Але це – огидно! Україна хоче бути окремо. Ось така маленька слабка країна хоче бути окремо. Недобре, коли сильний пригнічує слабкого, свідомо знаючи, що він – сильніший. Це не просто недобре, це – підло. Так я вважаю. Я сподіваюся, що вони зупиняться й не будуть більше приставати… Ті, хто це затіяв, зовсім вже підло повелися. Затіяла це все Росія, із моєї точки зору, конкретно – особисто Путін. Хоча не тільки він…»
Саме із цієї причини Кіра Муратова відмовилася від участі  в Сахалінському міжнародному кінофестивалі “Край світу”, що пройде в Південно-Сахалінську з 22 по 29 серпня.
Загалом, останнім часом режисерка не є частим гостем різноманітних кінофорумів. «Я розлюбила фестивалі, після того як з’явилися касети та диски, – зізналася якось вона. – Після перебудови я тільки те й робила, що їздила по фестивалях, у мене було стільки паспортів! Безконечно могла дивитися фільми, від ранку до вечора. А потім з’явилося відео, і фестивалі перестали мене цікавити. Тільки якщо місце – цікаве, щоби туди поїхати. Навіщо ж їхати, якщо я можу дивитися кіно вдома? Але я все-таки режисер і актриса – мушу щось зобразити. Поводитися по-світськи, кланятися, дякувати. Візьму премію, поклонюся, усміхнуся, скажу: «Спасибі вам велике, як мило з вашого боку». Ні, мені подобаються дрібнички, але не настільки, щоби в цьому всьому постійно брати участь».
Тільки цього разу режисер не побажала їхати на кінофестиваль у Росію якраз через її політику щодо України. І не тільки вона. Це, до слова, підтвердив програмний директор Сахалінського міжнародного кінофестивалю “Край світу” Олексій Медведєв, повідомивши у своєму Facebook, що від участі у фестивалі з політичних причин відмовилася не тільки Кіра Муратова, яка проживає в Україні, а ще декілька зарубіжних кінематографістів. Зокрема це – художник-постановник Євген Голубенко (Україна), режисери Борис Фрумін (Латвія), Грегг Аракі (США) і кінокомпозитор Сігеру Умебаясі (Японія).
“І знаєте, чому? Бо нашою країною досі керує Путін Володимир Володимирович. По-моєму, із цим час щось зробити, хіба ні?” – написав п. Медведєв.

Українське кіно має майбутнє
Однак, незважаючи на те, що п. Муратова майже не буває на кінофестивалях, а тепер ще й постановила припинити знімати, не варто вважати, що вона не стежить за роботою інших сучасних режисерів.
«Звичайно, я дуже люблю дивитися чуже кіно, – запевняє Кіра Георгіївна. – Я взагалі в цьому плані всеїдний глядач. Але з огляду на те, що пам’ять вже мені не служить досить правильно, багато авторів зараз можуть бути забуті мною, на жаль. Із сучасних, злободенних, сьогохвилинних мені подобаються документальні фільми Сергія Лозниці. Ще я люблю Сокурова, але не останню його картину «Фауст». З іноземних режисерів я просто закохана в Міхаеля Ханеке. Його фільм «Любов» – ідеальний за простотою використовуваних засобів мистецтва. Це – справді біблійне велике проникнення в просте людське життя. Він – чудовий режисер, хоча не всі його фільми особисто мені потрібні.»
Що ж до українського кіно, то режисер упевнена, що в нього є майбутнє. «Якщо вони звикнуть до думки, що треба робити дешево, – розвиває вона свою думку. – Є люди, які задешево вміють робити будь-що. Тільки треба придумати що. Це й потрібно Україні, а не рівнятися на Голлівуд. Вони всі хочуть робити блокбастери. А вчитися треба в усіх – і в Довженка, і в американців.»

Соломія Даць

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply