Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Історія трьох невдах

Автор:

|

Жовтень 24, 2013

|

Рубрика:

Історія трьох невдах

Грузинський кінорежисер, український каскадер і американська захисниця диких звірів 1992 року здійснюють відчайдушну подорож з охопленої вогнем громадянської війни столиці Грузії в Берлін. Кожен із трьох героїв має свою мету, навіть не підозрюючи, як тісно переплелися їхні долі. Разом із героями по всій Європі подорожуватиме й глядач повнометражного пригодницького фільму “Урсус”.

Із чого все почалося?
«Урсус» – це вимріяне дітище сценариста й режисера Зази Буадзе, вихованця Сергія Соловйова («Асса», «Анна Кареніна»). Дія фільму розгортається в період громадянської війни в Грузії 1991 року. “Історія цього фільму почалась із реального епізоду, – розповідає режисер Отар Шаматава напередодні першого знімального дня. – У часи воєнного перевороту в Грузії на студії був ведмідь Чола. Усі його підгодовували, щоби не загинув. А тоді приїхав якийсь іноземець і домігся, щоби ведмедя забрали в Голландію, аби врятувати від розрухи. Я тоді обурився: візьміть мене, кажу! Я буду чемно поводитись. Одягну костюм і влаштовуватиму вистави. Ось так почалась історія, яку ми із Заза виношували вісім років.”
«Урсус» – це перехідний період, «божевільні 90-ті». Розвал радянських республік, бандитизм, наркотики – і відчуття того, що все стрімко змінюється. Стрічка поверне нас у не таке вже й далеке минуле, про яке багато хто хотів би забути, але робити цього не слід, як не можна забувати й про своїх предків…
Фільм, який буде знято у жанрі роуд-муві, є великим спільним проектом, участь у якому бере чотири країни – Україна, Грузія, Болгарія та Німеччина.

У шкурі ведмедя
«Урсус» – так латиною називається кавказький бурий ведмідь. Він є не лише символом предків, а й справжньою долею та містичним путівником головного героя, грузинського режисера Ніко (його зіграє грузинський актор Ніка Тавадзе ), який дивиться в небо на Велику ведмедицю та мріє отримати «Золотого ведмедя» Берлінського кінофестивалю. Зрештою, він одягає костюм ведмедя й стає Урсусом .
Тож, мабуть, не дивно, що у фільмі грає справжній ведмідь. Клишоногого на ім’я Тіма з неабиякими акторськими здібностями відшукали в Іспанії, де той виступає на приватних вечірках. Він уміє сам сідати на стілець, плескати в долоні, крутити обручі, грати на трубі, обіймати й цілувати людину. Після того, як за сюжетом ведмедя вбивають, Ніко й реалізує божевільну ідею – перевдягається за ведмедя та перетинає кордони Європи.
Напарником живої тварини в стрічці стане тривимірний комп’ютерний ведмідь, на створення якого піде значна частина бюджету «Урсуса» (понад 3,6 млн USD). Його буде відтворено за допомогою технології motion capture, саме так створювали Горлума у «Володарі перснів», а також Кінґ-Конґа.
У перекладі motion capture означає «захоплення руху». На людину надягають датчики, які фіксують його рухи, аж до міміки. Дані надходять у комп’ютер і зводяться в тривимірну модель, завдяки чому анімаційний персонаж «оживає». В Україні технологія захоплення руху вперше буде використана настільки масштабно. Для цього в Німеччині виготовили двометровий механізований костюм, що є точною копією ведмедя Тіми, – він має три шари та за допомогою комп’ютерної графіки трансформується на екрані так, що актор Ніка Тавадзе справді стане для глядача ведмедем.

У дію вступає серце
Одного з головних героїв грає український актор Богдан Бенюк. “Щасливий той артист, якому в руки попадається такий шматок золота, як роль, яку мені довірили. Я нещодавно почув таку фразу: педагоги ХХ ст. навчають учнів ХХІ ст. за технологією ХІХ ст. Щоби цих розривів не було, і потрібні такі фільми. Бо технології не варті нічого, коли в дію вступають серце і душа. А мій герой – це людина глибокої душі”, – каже п. Бенюк.
Богдан Михайлович виконує роль Фоми Гоголя – грузинського актора з українським корінням. «Мій герой носить прізвище, в Україні абсолютно незнайоме, – Гоголь, – сміється артист. – Як розповідали мені самі грузини, у них 200 років тому з’явилися поселення українців, і всі вони були Гоголями. До речі, живуть там і донині, щоправда, розмовляють уже грузинською. Ось мій герой якраз із такого ось села. Він – актор і дресирувальник. Сам я дресируванням ніколи не займався, позаяк дуже співчуваю тваринам. Хоча досвід спілкування з дикими звірами вже мав. 1991 року знімався у фільмі “Капітан Крокус”, для чого нам прямо із московського Цирку на Цвєтному бульварі від Юрія Нікуліна привезли лева. Що сказати? Було неймовірно страшно! Але, як виявилося, можна й із левами працювати».

Шукайте жінку!
На головну жіночу роль спочатку запрошували Кейт Бланшетт («Авіатор»). Вона, до речі, схвально відгукнулася про сценарії, але не змогла знайти вікно в насиченому знімальному графіку – на даний момент Бланшетт одночасно задіяна в семи кінопроектах, включаючи продовження трилогії «Гобіт» Пітера Джексона.
Але автори не жаліють про це, бо тепер у стрічці зіграє французька акторка Жозефіна де ла Баум. “У мене – геть не гламурна роль, – жартує Жозефіна. – Моя героїня подорожує із двома чоловіками й опиняється в любовному трикутнику. Але мене найбільше приваблює сюрреалістичність сюжету: ведмідь-людина – це так поетично й оригінально.”
Отже, у стрічці не обійдеться без любовної історії. Будуть у ній і казусні ситуації, і детективна лінія, і містика. Наприклад, на героїв чекає зустріч із пророчицею Вангою. Загалом у фільмі знімуться актори із семи країн.

Міні-модель майбутньої європейської сім’ї
Бюджет стрічки – 30 мільйонів гривень – збирали частинами з різних джерел. Так, понад 50 % фінансує Україна: 20 % дає Держкіно, решту – приватні інвестори.
“Копродукція – це як випити на трьох, – вивів для себе жартівливу формулу Отар Шаматава. – Коли в одного немає грошей на пляшку й закуску, треба скинутись.” А український продюсер Олег Щербина додає, що охочих скинутись не так легко знайти: “Протягом двох років провів зустрічі із десятком німецьких кінофондів, подавав заявки, але не отримував підтримки через дві речі. По-перше, це – недовіра до східноєвропейського кіно, по-друге – Європа переживає тяжкі часи. Україна за 20 років не була представлена на європейському кіноринку, ми все робимо вперше. Хоча козирі в нас є: наш фільм – це міні-модель майбутньої європейської сім’ї – тут представлені й Німеччина з Францією, і Болгарія, й Україна та Грузія.”
Після Києва зйомки продовжаться в Карпатах, Болгарії, Грузії й Німеччині, і всюди – у фантастично красивих місцях (на підтвердження цього наведемо два місця в Україні – скелі Довбуша й озеро Синевир). Творці фільму планують устигнути подати стрічку на фестиваль «Берлінале» 2015 року, тоді ж “Урсус” вийде в прокат.

Дзвінка Камінь

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply