Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 29, 2022

Хто поїде по «Оскара»?

Автор:

|

Вересень 12, 2013

|

Рубрика:

Хто поїде по «Оскара»?

Три фільми цього року змагатимуться за висунення від України на премію “Оскар” у номінації “Найкращий фільм іноземною мовою”. До відбору їх прийняв Український Оскарівський комітет, створений при Асоціації продюсерів України. Це – стрічки “Вічне повернення” Кіри Муратової, “Параджанов” Сержа Аведікяна й Олени Фетісової та “Хайтарма” Ахтема Сейтаблаєва.

Кіноакадемія запрошує!
З 1956 року Американська академія кінематографічних мистецтв і наук запрошує кіноіндустрії різних країн представляти свою продукцію на премію «Оскар» за найкращий фільм іноземною мовою. Foreign Language Film Award Committee спостерігає за процесом і розглядає всі представлені роботи. Після цього шляхом таємного голосування визначається п’ять номінантів на цю нагороду.
Згідно з умовами, претендувати на номінацію можуть повнометражні художні фільми, зняті за межами США, домінуючою мовою в діалогах фільму не повинна бути англійська, картина має бути в прокаті в країні, від якої подається заявка, не менш ніж сім днів поспіль, а творчий контроль над створенням фільму повинен належати громадянам або резидентам держави, яка подає заявку.
За правилами Американської кіноакадемії , брати участь у відборі на висунення в номінації “Найкращий іноземний фільм” можуть тільки художні повнометражні фільми хронометражем не менше за 40 хвилин. Необхідною умовою також є вихід у прокат у період із 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013-го.
Україна висуває фільми на премію «Оскар» за найкращий фільм іноземною мовою починаючи з 1997-го. Останніми роками відбором претендентів займається Український Оскарівський комітет, створений у липні 2006 при Асоціації продюсерів України.

Головне – задовольнити вимоги
Станом на 2012 рік, від України на номінацію в цій категорії було висунуто шість фільмів, п’ять із яких були допущені. Шосту стрічку – «Водій для Віри» (2004) – було дискваліфіковано через недостатню українську частку у виробництві. Фільм робився, в основному, в Україні в співпраці між російськими й українськими кінокомпаніями, але був знятий російською мовою російським сценаристом-режисером (Павло Чухрай, який представляв Росію в цій категорії й виграв номінацію на «Оскар» 1997-го) і п’ять із шести найголовніших акторів були росіянами.
А 2006 року професор Колумбійського університету стверджував, що процес відбору Україною був непрозорим і що драма «Аврора» не задовольняє вимог номінованих фільмів. Попри це українська стрічка була взята до розгляду.
За час незалежності України жодна картина не була номінована на основний конкурс. Першим і єдиним фільмом вітчизняного виробництва, номінованим на «Оскар», була військова мелодрама «Військово-польовий роман» російською мовою, вироблений в Одеській кіностудії, був обраний для представлення СРСР наприкінці 1984 року й отримав номінацію на «Оскар» 1985-го.

«Вічне повернення»
Отже, перший із цьогорічних претендентів на висунення на «Оскар» стрічка “Вічне повернення” є останнім на цей момент фільмом видатного режисера Кіри Муратової . Вона побудована у формі кінопроб. Одна й та ж сцена знімалася кілька разів за участю різних пар акторів: Ренати Литвинової та Сергія Маковецького, Олега Табакова й Алли Демидової, Наталії Бузько та Віталія Лінецького, а також із Георгієм Делієвим, Утою Кільтер та іншими. Це – історія чоловіка та жінки, які не зустрічалися багато років. та якось Він приїжджає в Її місто, щоби запитати поради, бо кохає двох жінок і не знає, що із цим робити.
Світова прем’єра стрічки відбулася на кінофестивалі в Римі, де вона брала участь в основному конкурсі. Українська прем’єра пройшла на 4-му Одеському кінофестивалі в липні цього року. 2013-го “Вічне повернення” також було відзначене премією “Ніка” в номінації «Найкращий фільм країн СНД і Балтії”. «Вічне повернення» Муратової виробництва кінокомпаній SOTA Cinema Group і Wise Vision (Україна) було знято за підтримки Державного агентства України з питань кіно. В український прокат фільм виходить 26 вересня 2013 року.

«Параджанов»
Друга стрічка-претендент розповідає про життя видатного режисера, коли йому вже виповнилося 40 років. На екрані його втілив французький режисер Серж Аведікян, він же виступив і співавтором фільму разом з українкою Оленою Фетісовою. Стрічка знята в копродукції України, Франції, Грузії та Вірменії за підтримки Державного агентства України з питань кіно, ARTE FRANCE, Грузинського та Вірменського Національних кіноцентрів. З українського боку фільм представляє кіностудія «Інтерфільм».
Світова прем’єра “Параджанова” відбулася на кінофестивалі в Карлових Варах у липні 2013 року, де картина брала участь в міжнародній конкурсній програмі East of the West. В Україні ж його вперше показали на цьогорічному Одеському кінофестивалі – тут він отримав головний приз «Золотий Дюк» як найкращий український фільм. Проте кінокритики досить холодно відгукувалися про стрічку: мовляв, вона нічого не розповідає про істинний масштаб особистості Сергія Параджанова, а тим, хто хоч трохи знайомий із його творчістю, і так відома більшість сюжетів, обіграних у фільмі.
Крім Сержа Аведікяна в “Параджанові” знялися Юлія Пересільд, Карен Бадалов, Заза Кашібадзе, Юрій Висоцький, Алла Сергійко, Віктор Марвін і Костянтин Войтенко.
В український прокат ” Параджанов ” виходить теж 26 вересня, а не 3 жовтня, як було заявлено раніше.

«Хайтарма»
Трійцю кандидатів на номінацію замикає перший кримськотатарський повнометражний художній фільм, знятий кримською телекомпанією АТР. Картина ґрунтується на реальних подіях депортації кримських татар у травні 1944 року. Зняв стрічку й виконав головну роль Ахтем Сеїтаблаєв. У ній також знялися Олексій Горбунов, Андрій Мостренко, Усніе Халілова й Андрій Самінін.
Історичні факти у фільмі показано через сприйняття прославленого льотчика, національного героя кримських татар Амет-Хана Султана. Він був героєм Радянського Союзу. Воював у особливому полку асів-винищувачів. Сюжет стрічки – простий: пілот повертається у свій будинок під час війни, а держава на його очах виселяє родину, звинувачуючи весь його народ у співпраці з нацистами. Через цю історію автори спробували показати трагедію всіх кримських татар.
Назва “Хайтарма” означає старий кримськотатарський танець., у якому чоловік і жінка обертаються навколо себе. Він дарує силу й символізує єднання з небом та землею. Перекладається “хайтарма” як «повернення до початку». Саме сценою цього танцю фільм і починається. В український прокат він вийшов 17 травня.

А судді ж – хто?
Рішення про те, хто представлятиме Україну в лонг-листі номінації, буде ухвалене вже 12 вересня. До слова, торік від України на “Оскар” висувався фільм Михайла Іллєнка “ТойХтоПройшовКрізьВогонь”, та, на жаль, до шорт-листу стрічка не потрапила.
До складу Українського Оскарівського комітету входять видатні діячі вітчизняного кінематографу й кінокритики: народна артистка України Ада Роговцева, народний артист України, кінорежисер Олег Фіалко (голова комітету), лауреат технічної премії «Оскар» Анатолій Кокуш, голова Національної спілки кінематографістів Сергій Тримбач, кінокритик , ведучий телепрограми «Аргумент-кіно» Володимир Войтенко, письменник і сценарист Андрій Курков, продюсер, президент АПУ Олексій Сєрков, продюсер, віце -президент АПУ Дмитро Колесніков, продюсер і сценарист Ігор Савиченко, режисер Сергій Маслобойщиков, а також президент Української кіноасоціації Денис Ржавський.
У США номінанти у 24 категоріях будуть оголошені 16 січня 2014 року, а сама 86-а церемонія вручення премії Оскар за заслуги у галузі кінематографу за 2013 рік відбудеться 2 березня 2014 року в Dolby Theatre в Лос – Анджелесі.

Дзвінка Камінь

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply