Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 6, 2022

«Хайтарма»: що змінилося?

Автор:

|

Березень 13, 2014

|

Рубрика:

«Хайтарма»: що змінилося?

Українську стрічку про депортацію кримських татар “Хайтарма” режисера Ахтема Сеїтаблаєва в Росії висунули на здобуття премії Російської академії кінематографічних мистецтв “Ніка” в номінації “Найкращий фільм країн СНД і Прибалтики”. Цілковита несподіванка…

Шанси є?
Конфедерація спілок кінематографістів включила художній фільм “Хайтарма” до фінального переліку претендентів на російську кінопремію. Його конкуренти в цій номінації – “Капіталізм на поперечній вулиці” (Латвія, реж. Іварс Селецкіс), “Пристрасть” (Киргизія, реж. Темір Бірназаров), “Шал” (Казахстан, реж. Ермек Турсунов), “Екскурсантка” (Литва, реж. Аудрюс Юзенас). Церемонія вручення “Ніки” відбудеться в театрі “Московська оперета” 1 квітня.
На думку голови Національної спілки кінематографістів України Сергія Тримбача, “Хайтарма” гідна того, щоб отримати “Ніку”. «У будь-якому разі, – сказав він, – шанси України здобути статуетку – високі, адже “Хайтарма” зроблена професійно й аудиторія зустрічає її сльозами та оваціями.»
Тим часом, режисер Ахтем Сеїтаблаєв на своїй офіційній сторінці у «Фейсбуці» написав: “У такі часи навіть не знаю, як реагувати”. Однак п. Тримбач упевнений: “Тим краще буде, що фільм – на такому кримськотатарською матеріалі, на матеріалі трагедії кримськотатарського народу. Це буде правильно й у політичному сенсі, що Україна представила саме такий фільм”.

Єднання з небом і землею
Нагадаємо, “Хайтарма” – перша художня стрічка про депортацію кримських татар 1944-го. Зняв фільм і виконав головну роль Ахтем Сеїтаблаєв. Реальні події, на яких побудовано фільм, подаються через сприйняття уславленого льотчика, національного героя кримських татар Амет-Хана Султана.
Він був Героєм Радянського Союзу. Воював у особливому полку асів-винищувачів. За сюжетом, пілот повертається у свій дім під час війни, а держава на його очах виселяє звідти родину. мало ба навіть більше, звинувачує весь його народ у співпраці з нацистами. Через цю особисту історію автори “Хайтарми” показали трагедію всіх кримських татар.
Сама ж назва “Хайтарма” означає старий кримськотатарський танець. У ньому чоловік і жінка обертаються навколо себе. Він дарує силу й символізує єднання з небом і землею. А перекладається “хайтарма” як повернення до початку. Власне, фільм і починається сценою танцю.

Торішній скандал
Стрічка вийшла на широкі екрани 2013-го. Починаючи з прем’єрного показу в Сімферополі 17 травня й протягом двох місяців фільм ішов у кінотеатрах Криму, і скрізь – із незмінним аншлагом. Улітку, упродовж місяця, «Хайтарму» могли подивитися кияни, а в жовтні – у Львові.
Прикметно, що 17 травня 2013-го, у день сімферопольської прем’єри «Хайтарми», спалахнув скандал. Російський консул у Криму Володимир Андрєєв «настійно не рекомендував» учням головного героя стрічки льотчика Амет-Хана Султана брати участь у презентації картини.
На думку консула, стрічка не відображає всієї правди про колабораціонізм кримських татар. Він у різкій формі розкритикував фільм, дозволивши собі образливі висловлювання на адресу кримських татар, за що після відповідної реакції Міністерства зовнішніх справ (МЗС) України отримав догану від МЗС Російської Федерації. Пізніше п. Андрєєв був звільнений, а фільм начебто отримав прокатне посвідчення мінкультури РФ.

«Нерекомендоване кіно»
І все ж, як розповів генеральний продюсер стрічки Ленур Іслямов, який, до речі, виступив і інвестором «Хайтарми», вклавши в нього 1,5 млн USD, у Росії здійснити широкий прокат не вдалося – зіштовхнулися з проблемою «нерекомендованого кіно». «Після інциденту з російським консулом у Криму, який некоректно відгукнувся про фільм, якого навіть не бачив, що призвело до його подальшої відставки, у «Хайтарми» в Росії з’явився уявний неоднозначний шлейф», – пояснив він.
Підтвердження цього, запевняє продюсер, – той факт, що всі російські кінофестивалі (Казанський кінофестиваль мусульманського кіно, Московський кінофестиваль «Московська прем’єра», Тульський кінофестиваль військового кіно), де картина була представлена українцями, «Хайтармі» відмовили в участі в конкурсній програмі, і фільм був показаний тільки в рамках спецпоказів.
Потім організатори фестивалів зізнавалися, так би мовити, неофіційно, що на них чинився неабиякий тиск. «На жаль, видно, ще не всі готові сприймати історію такою, яка вона є», – констатував п. Іслямов. Й ось маєш тобі – номінація на найпрестижнішу у РФ кінонагороду! Невже таким грубо популістським методом Росія намагається привернути на свій бік кримських татар?.. Чи не запізно похопилася?

Дзвінка Камінь

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply