Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 19, 2021

Фільм про внесок українців у розбудову США

Автор:

|

Жовтень 30, 2019

|

Рубрика:

Фільм про внесок українців у розбудову США

Американський режисер із українським корінням Матей Сілецький зняв документальний фільм «Баба бабі сказала», який має оцінити роль імміґрантів у розбудові країни. Адже питання імміґрації у США — проблема, що розділила громадську думку на два кардинально протилежні табори. Режисер-початківець переконаний: його фільм допоможе американцям зрозуміти сучасних біженців у США.
Три з половиною роки тому Матей розпочав збирати до архіву свідчення українців, котрі прибули до США після Другої світової війни. Цей архівний проєкт із часом став основою для документального фільму. У стрічці є багато речей, що змушують задуматись. «Це презентація історій наших родин, нашого життя — сучасного та минулого. Це історія зі слів очевидців — не лише з України, США, а й людей із усього світу», — зазначив п. Сілецький.
Він сподівається, що свідчення імміґрантів, історії їхньої вимушеної втечі з рідної країни допоможуть сучасному суспільству зрозуміти ту вагому роль, яку біженці традиційно відігравали у формуванні американських цінностей. «Біженці можуть дуже багато запропонувати. Вони готові багато віддати, аби збудувати тут свій дім. Чимало з них мають золоте правило: стався до інших так, як хочеш, аби ставилися до тебе», — пояснює режисер.
Він носить тризуб на шиї як данину своєму українському корінню. Цей тризуб отримав від батька, а той — від свого батька. «Я ніколи не знімаю його. Це більше ніж золото — у ньому кров, піт і сльози», — зазначає Матей.
Він почав цікавитися темою українських імміґрантів під час навчання в Університеті Берклі, після того, як професорка радянської історії відмовилася визнати «Історію України» Ореста Субтельного як достовірне джерело інформації. Саме ця книга була основним джерелом роботи Матея в навчальному закладі, а до проф. Субтельного прислуховувалися в інших університетах: Оксфорді, Єлі, Кембриджі. «Моя професорка не хотіла визнавати Субтельного джерелом інформації, і тоді я зрозумів, про що говорила бабуся в дитинстві і що насправді відбувалося з Україною в радянські часи», — зізнався режисер.
Що означало опинитися між нацистами і радянськими військами у часи Другої світової війни, що означало втекти з дому і залишити своє життя позаду, як створити нове життя на новій землі — про ці й інші проблеми біженців розповідають у фільмі українські імміґранти.
Усі герої фільму «Баба бабі сказала»— біженці. «Вони пройшли через притулки для переселенців, дехто — через концентраційні табори. Вони пройшли через усі ті страхи та страждання на їхньому шляху до США», — зазначив режисер. Усім героям стрічки — від 70 до 90 років. Вони всі еміґрували до США дітьми.
Матей Сілецький каже, що дав символічну, на його погляд, назву для своїй роботі — «Баба бабі сказала», адже саме люди старшого покоління зберігали та передавали інформацію. Зараз цей документальний фільм перебуває на фінальній стадії монтажу. Його вихід планують на лютий наступного року.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply