Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 18, 2021

Фільм про Майдан кличе до боротьби

Автор:

|

Листопад 05, 2015

|

Рубрика:

Фільм про Майдан кличе до боротьби
Митрополит Антоній, о. диякон Іван Сидор із дружиною Яною, Єпископ Даниїл і віце-консул Костянтин Ворона

Митрополит Антоній, о. диякон Іван Сидор із дружиною Яною, Єпископ Даниїл і віце-консул Костянтин Ворона

Нещодавно в Українському культурному центрі в Сомерсеті (штат Нью-Джерзі), відбувся перегляд документального фільму Євгена Афінеєвського «Зима у вогні: Боротьба України за свободу». Саме була конференція священиків, тож вони подивилися цю стрічку. На перегляді були Митрополит Антоній, Єпископ Даниїл і віце-консул України Костянтин Ворона.
Уздовж стін зали були вишикувані портрети «Небесної сотні» і біля кожного сяяла свічечка. Зібрання відкрив Єпископ Даниїл, він представив одного з героїв фільму — диякона з Києва Івана Сидора, котрий бив на сполох із дзвіниці Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря, скликаючи людей на Майдан. Востаннє дзвони били тривожно 1240 року, коли до Києва підійшла татаро-монгольська орда. Тепер ворог, що був у самій столиці, послав проти мирної демонстрації внутрішнє військо і його особливий підрозділ «Беркут».
Промовляв також о. Сидор, котрий розповів, що вісім років був у монастирі хористом і дзвонарем, тож дзвони йому знайомі. Але у вирішальну мить нелегко було прийняти особисте рішення бити у дзвін, який зібрав людей на Майдан. Коли дзвін кличе, ніхто вдома не сидітиме. Це — клич тривоги! Сполох підтримали дзвони римо-католицького костела св. Олександра, що розташований неподалік.
У фільмі дотримано хронології подій, тож на екрані постає день за днем Революція гідності, яка почалася з демонстрації студентів і переросла у мільйонний протест населення, в якому брали участь люди різного віку, національностей і релігійних конфесій. Фільм спростовує вигадки Москви про уявних бандерівців чи американських інспіраторів. На Майдані звучала переважно російська мова, звична для спілкування ще з радянських часів. Хіба що гасла скандували українською.
Треба відзначити працю режисера та його операторів, котрі спромоглися бути у найважчих місцях, фільмувати під кулями і під загрозою смерті. Привчені до батальних сцен у художніх фільмах, ми не завжди усвідомлюємо, що на екрані постає реальне життя, стріляють реальні снайпери й умирають реальні люди. Фільм зняли 28 операторів-аматорів, зокрема Алекс Кашпур, Андрій Гаврищук, Артурас Морозавас, Костянтин Шандибін, Дем’ян Колодій, Дмитро Патютко, Едуард Ґеорґадзе, Галина Садомцева-Набаранчук, Галина Лавринець, Єлизавета Сміт, Інна Гончарова, Кирило Князєв, Костянтин Ігнатюк, Христина Лізогуб, Максим Бернакевич, Марія Комар, Олег Балабан, Олег Тандалов, Олег Чернюк, Павло Пелешок, Руслан Ганущак, В’ячеслав Цветков, Віктор Кожевников, Володимир Макаревич, В’ячеслав Поліанцев, В’ячеслав Тихонський, Юрій Кривенко та Євген Шинкар.
У фільмі з’являється ще живий Сергій Нігонян, котрий став першою жертвою на Майдані. Численні відомі і менш відомі герої проходять перед глядачами. Руслана Лижичко, Віталій Кличко, служителі різних церков, громадські активісти, провідники численних сотень і Автомайдану. Коли на екрані виносили полеглих із тимчасового моргу, Митрополит Антоній встав у темній залі і за ним мовчки підвелися всі присутні.
Євген Афінеєвський народився 1972 року в Казані (Татарстан). На початку 1990-х рр. він виїхав до Ізраїлю, де почав свою кар’єру в кінематографії як продюсер, актор, режисер і сценарист. У вересні у Вашинґтоні відбувся допрем’єрний показ фільму «Зима у вогні», під час якого Патріарх Київський і всія Руси-України Філарет нагородив п. Афінеєвського орденом св. Володимира Великого.
Світова прем’єра кінострічки відбулася 3 вересня ц. р. на Венеційському кінофестивалі. Також фільм був показаний в головному конкурсі на кінофестивалі в Телларайді (штат Колорадо) та в секції документальних фільмів на міжнародному кінофестивалі у Торонто (провінція Онтаріо) 2015-го, де отримав нагороду глядацької авдиторії за найкращий документальний фільм. З 9 жовтня кінофільм доступний користувачам сервісу Netflix.
Ден Фейнару, кінокритик ScreenDaily, заявив, що фільм оминає будь-яку спробу політичного аналізу, а всі камери спрямовані на людей: молодих і старих, чоловіків і жінок, християн, євреїв, мусульман, вчених і простих робітників, котрі об’єдналися заради однієї мети. Він також відзначив жвавий та енергійний монтаж Вілла Знідарича. Ерік Кон із The Playlist дав фільму відмінну оцінку, заявивши, що «Зима у вогні» містить напруження та відчайдушну лють, а також є похмурою прелюдією українсько-російської війни.
Після перегляду Єпископ Даниїл поділився враженнями від візитів в Україну, куди він доставляв допомогу від Української православної церкви США та відвідував родини полеглих і поранених вояків у шпиталях. Він наголосив, що на Майдані панувало почуття братерства і люди пропонували йому миску вівсяної каші. В інших містах не хотіли брати гроші та просили придбати на них ліки для потерпілих на війні. Владика розповів про зворушливий похорон вояка у селі біля Бучача. «Можна багато дізнатися про Майдан, — сказав Владика, — але коли сам стоїш на Майдані, то внутрішньо змінюєшся, сприймаєш дух Майдану».

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply