Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 14, 2021

Феномен незвичайних бабусь

Автор:

|

Жовтень 18, 2012

|

Рубрика:

Феномен незвичайних бабусь

Фільм про чорнобильських «самоселів», людей самовільно повернулися в заборонену зону після евакуації, – це проект американських документалістів Голлі Морріс і Енн Боґарт, яким вони захопилися, після того як 2010 році побували в Чорнобилі. Під час візиту вони були глибоко вражені тим, що в чорнобильській зоні проживають люди й значна їх частина – жінки, причому далеко не молоді.

Час не жде!
Стрічку так і назвали – «Бабусі Чорнобиля». Автори стрічки саме зараз закінчують збір грошей для завершення своєї роботи. Збір грошей тривав цілий місяць, документалісти назбирали вже понад 33 тис. доларів. Щоби докінчити праць над фільмом, вони розмістили оголошення на популярному сайті пошуку невеликих інвестицій Kickstarter. 340 осіб відгукнулися на заклик. Розміри інвестицій самий різні – від декількох десятків до кількох тисяч доларів.
На жаль, збір грошей проходив не так швидко, як того хотіли би Голлі й Енн. Вони дуже переживають, що героїні їхнього фільму можуть не дожити до завершення зйомок, адже ці люди вже немолоді – середній вік сягає 70 років. “Час – ось що є істотним чинником. Ми повинні встигнути зняти їх і дивні реалії життя в “зоні “до тих пір, поки бабусі ще з нами. Із радіацією чи без, їхні життя вже добігають кінця свого. Кожен рік багато з них відходить у інший світ”, – пояснюють авторки. Щороку кількість самоселів скорочується на 30-40 осіб.
“Наша мета – 35 тис. доларів. Досягнення цієї мети дасть нам необхідну матеріальну підтримку. Ми би могли негайно почати переклад і розшифровку того, що було знято цієї осені, додали б у фільм архівні записи й ліцензовану музику”, – розповідають авторки задуму.

«Вони – нездорові?»
Отже, американки Голлі Морріс і Енн Боґарт, що займаються документалістикою, досліджували феномен жінок похилого віку, що живуть у Чорнобильській зоні відчуження.
Більшість чоловіків, що повернулися в заборонену зону, померли з огляду на вік і хвороби, і сьогодні, літні жінки самотньо живуть у приватних будинках міста Чорнобиля й покинутих сіл. Жінки самотужки ведуть присадибне господарство.
“Ми розпочали цей проект невдовзі після того, як наштовхнулися на це дивне комюніті під час зйомок для Globe Trekker 2010 року. Саме їхнє існування в цій похмурій дійсності на підвищених тонах говорить про сьогоднішню (і завтрашню) складну ядерну реальність”, – припускають журналістки.
Як їм удалося зберегти добру душу й палаючі очі, переживши одне з найстрашніших звірств ХХ століття? – ось що найбільше цікавить американок. “Через більш ніж 25 років після катастрофи вони вижили – і навіть, як це не дивно, начебто стали міцнішими на одній із найбільш забруднених територій планети. Вони – нездорові? Чи в них не все гаразд із головою? Як вони захищаються від диких тварин, які полюють у лісах Чорнобиля? Наскільки виважено вони підходять до того, що існує відносний ризик ізоляції й випромінювання, при тому що навіть зараз цементний дах над четвертим реактором може обвалитися будь-якої миті?”, – пишуть вони на сайті Kickstarter.

Чорнобильське ноу-хау
Журналістки кілька разів відвідували “Зону” й цих жінок, щоби встановити контакти та зняти фільм. “Наша знімальна група – у Києві та США – знає, як упоратися зі складною бюрократією й суворими правилами доступу до Чорнобильської зони відчуження. Ми ще плануємо провести 10-денні зйомки в межах “зони”, у районах за її межами, у Києві. Кампанія на Kickstarter допоможе нам закінчити основні зйомки цієї осені “, – запевняють творці фільму.
Прикметно, що, працюючи над фільмом, американки були вражені гостинністю чорнобильських бабусь – їх часто пригощали стравами з овочів і фруктів, вирощених у Чорнобильській зоні. Гостинні бабусі пропонували скуштувати супчику із чорнобильськими грибочками або продеґустувати «ядерного» самогону (популярний у зоні відчуження радіопротектор).
Американки були приголомшені процедурою обробки туші свійської свині, яку виростила бабуся-самосел. 78 річна Ганна Заворотна швидко й діловито за допомогою великого ножа обробила на їхніх очах домашню тварину. Імовірно, ця сцена буде однією з найефектніших для західного глядача…
Закінчивши роботу над фільмом “Бабусі Чорнобиля”, автори мають намір брати з ним участь у всіляких фестивалях і конкурсах документального кіно.

Дзвінка Камінь

Довідка

Голлі Морріс – творець і директор документальної стрічки про незвичайні жінках, які живуть по всьому світу, “Діви пригод” (Adventure Divas). Також вона є автором однойменної книги й отримала премію за розслідування про “бабусь Чорнобиля”, опублікованого в журналі MORE. Голлі багато років працює кореспондентом Globe Trekker.  Енн Боґарт – письменниця й продюсер документальних стрічок. Уже 12 років вона працює над створенням фільмів для Globe Trekker (PBS-US Discovery International).

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply