Новини для українців всього свту

Monday, Apr. 12, 2021

Дещо хибний крок

Автор:

|

Листопад 10, 2011

|

Рубрика:

Дещо хибний крок

1 листопада у Львівській обласній бібліотеці відбулась презентація фільму «Бандерівці», організована Всеукраїнським об’єднанням «Свобода». Стрічку зняв чеський режисер Алеш Коудела. Мовою ориґіналу вона вийшла наприкінці весни. Україномовна версія з’явилась щойно недавно.

«Цей проект — це бажання показати й самим побачити інший погляд на УПА, — сказав один з організаторів дійства Олег Яськів. — Тема ОУН-УПА — дуже заідеалізована, у тому числі з нашого боку. Тому потрібно знати, що про нас думають люди в Європі».

На презентації були присутні Юрій Шухевич, консул Чеської Республіки Давід Павліта, заступник голови Львівської облради Петро Колодій і багато істориків.

Фільм зображав боротьбу УПА на території України, пояснював, чому українці радо зустрічали німців. Автор назвав армію УПА найдисциплінованішою армією. За крадіжку чи невиконання наказу вояка могли стратити. На 200 бандерівців радянська влада відсилала по 30 тис. червоноармійців. Проте, коли мова дійшла до переходу бандерівцями через територію Чехо-Сло­ваччини, бандерівців почали висвітлювати уже як злодіїв.

Після показу стрічки відбулось обговорення. Кожен охочий мав змогу сказати своє слово. Коли ж учасники зустрічі почали пояснювати, що фільм — далекий від реальності та є пропаґандистським матеріалом, який дискредитує УПА, зустріч завершили.

«У фільмі жінка розповідає про те, як бачила, ніби бандерівці зарубали сокирами цілу родину, — розмірковував історик Олександр Василюк. — Та насправді вона просто не знала, хто це зробив. Було 1 856 спецгруп НКВС, які переодягались у форму УПА й творили безчинства. Доказом цього є історичні документи. Чех же не відрізняє українську мову від російської».

Приміром, слова «давай рубай» обома мовами звучать однаково. Тому, вважають фахівці, такі фільми треба добре аналізувати, бо вони можуть підштовхнути до хибної думки.

«Вони, може, і справді хотіли зняти добрий фільм, але не до кінця розібралися в історії. І зараз цей фільм схожий на стрічку, зняту людиною з прокомуністичною свідомістю, яка не змогла побачити всю правду й зобразила вигадку пропаґандистської машини СРСР, — пояснював присутній на показі чоловік юнакові. — Але це вже — перший крок».

Нагадаємо, що якраз три роки тому в тому ж Львові представили документально-художній фільм із тією ж назвою — «Бандерівці» про боротьбу УПА в першій половині XX століття. Режисером став голова товариства пошуку жертв війни «Пам’ять» Любомир Горбач.

Фільм розповідав про події, пов’язані із Західноукраїнською Народною Республікою, про Голодомор 1932—33 років. У стрічці зображена доля реальної людини — повстанця Антона Горбача, роль якого зіграв його внук Любомир Горбач. Стрічку знімали в містах Західної України.

Степан Коник

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply