Новини для українців всього свту

Saturday, Apr. 17, 2021

Американці в Україні. У Києві вперше пройшов фестиваль американських фільмів «Незалежність»

Автор:

|

Листопад 24, 2011

|

Рубрика:

Американці в Україні. У Києві вперше пройшов фестиваль американських фільмів «Незалежність»

«Незалежні фільми, незалежні люди, незалежне мислення» — такою є тема цього нового щорічного фестивалю, документальні й художні стрічки для якого вибрано за їхні самобутні інтерпретації кохання, політики, релігії й суспільності. Усі ці роботи промовляють автентичним голосом незалежних американських кіновиробників, показуючи той бік реального життя в Америці, який рідко побачиш в українських кінотеатрах.

Альтернативне кіно

Американські блокбастери та продукція великих кіностудій США добре представлені й здобули популярність в Україні, але ті стрічки, що збирають величезні аудиторії на провідних незалежних кінофестивалях у США, таких як «Санданс», «Південь через південний захід» (SXSW) чи «Трайбека», відомі тут менше. А це — нові голоси в американському кінематографі.

Відкрив фестиваль американських фільмів посол США в Україні Джон Теффт, привітавши українську спільноту з тим, що відтепер глядачі зможуть пізнати нове, альтернативне американське кіно, яке наблизить українців до розуміння американського народу.

Своєю чергою, продюсер Даррен Дін, говорячи про фільми, репрезентовані на фестивалі, повідомив: «Ми знімаємо фільми для людей, для себе й у жодному разі — не для журі, і для нас важлива ваша думка».

На історичній Батьківщині

У рамках дійства було представлено найкращі незалежні фільми останніх років, а також низку ориґінальних документальних картин. Покази американських стрічок проходили в кінотеатрі «Київ».

Гість фестивалю — американка українського походження Роксі Топорович, яка привезла в Україну свою стрічку «Фольк!». Варто зазначити, що Роксолана, таке її повне ім’я, охоче спілкувалась із глядачами українською мовою після перегляду її фільму.

Стрічка «Фольк!» досліджує унікальний модерністський і акробатичний світ українського народного танцю. Часто з гумором споглядаючи те, чим є це явище в українсько-американській спільноті, фільм супроводжує оповідачку-режисера Роксі Топорович у її мандрівці світом українського танцю. «Фольк!», у якому знято леґендарну балерину та хореографа Рому Приму-Богачевську й танцювальний ансамбль із Нью-Йорка «Сизокрилий», сподобається кожному, кого цікавлять зв’язки з власною спадщиною та культурою. До речі, фільм демонструвався англійською мовою з українськими субтитрами.

Дебюти й відкриття

До цьогорічної програми, спонсорованої Посольством США в партнерстві з компанією «Аврора-фільм», увійшла добірка найбільш обговорюваних нових американських незалежних фільмів. Фестиваль відкрив режисерський дебют американської акторки українського походження Віри Фарміги — художня стрічка «Темний світ» (ориґінальна назва «Higher Ground»), яка брала участь у конкурсній програмі фестивалю «Санданс» і отримала високу оцінку. Крім постановки, Віра впоралась і з головною роллю в екранізації мемуарів Керолін Бріґґс. Сюжет фільму-відкриття охоплює майже 30 років життя головної героїні, кульмінацією якого стає загибель її дочки, і цей факт повністю змінює життя Керолін.

Продюсер Даррен Дін репрезентував свій фільм «Кіньярванда» (Kinyarwanda). Ця робота в художній формі розповідає про тих, хто чинив опір ґеноциду в Руанді. Фільм відзначений призом «Народний вибір» на фестивалі «Санданс» минулого року. Стрічка «З дітьми все гаразд» (The Kids Are All Right) — романтична комедія про пару жінок нетрадиційної орієнтації та їхнє сімейне життя, зрежисована американкою Лізою Холоденко, народженою в Україні, — була номінована на чотири нагороди Американської кіноакадемії. У «Сумному Валентині» (Blue Valentine), де голов­ні ролі виконують Райян Гослінґ і Мішель Вільямс, розповідається про занепад стосунків між чоловіком і жінкою, а картина «На межі ризику» (Margin Call) — це трилер про фінансову кризу.

Цікава документалістика

Програму документальних фільмів було представлено вісьмома стрічками, і четверо з їхніх авторів прибули до Києва представити свої фільми та поділитися думками про випробування й пристрасті, що супроводжують створення незалежних картин. Серед відзначеної нагородами групи кінодіячів — Робін Гессман, чий дуже схвально спри­йнятий фільм «Моя перестройка» (My Perestroika) про життя кількох москвичів був уперше показаний у конкурсі документалістики фестивалю «Санданс» 2010 року. Маршалл Каррі привіз дві стрічки: «Якщо дерева падають» (If a Tree Falls) про екологічну терористичну групу в США й «Вулична бійка» (Street Fight) про гостру передвиборчу боротьбу за посаду мера в місті Ньюарку. Режисер Рік Ґолдсміт представила свою нову стрічку «Найнебезпечніша людина в Америці» (Most Dangerous Man in America) про історію з документами Пентагону. Крім цього, вартими уваги були інші потужні документальні фільми, показані на кінофорумі: «Фантазери» (Make Believe) про американських ілюзіоністів-підлітків, «Гучніше за бомбу» (Louder Than a Bomb) про рух слем-поезії в США й, нарешті, «Лотерея» (The Lottery) про проблеми системи освіти в США.

Дзвінка Камінь

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply