Новини для українців всього свту

Monday, May. 17, 2021

Анна Ярославна поблагословила Францію

Автор:

|

Жовтень 02, 2012

|

Рубрика:

Анна Ярославна поблагословила Францію

Раз на чотири роки французький Брест збирає романтиків моря на міжнародний фестиваль. Цьогоріч це свято було вже двадцятим і тривало впродовж тижня в другій половині червня. У фестивалі взяло участь більш ніж 2 тис. різноманітних суден під прапорами сотень країн. Над спорудженою одеськими ентузіастами копією давньоруського човна, які наші предки називали лодіями, майорів там і синьо-жовтий прапор України. Організатори фестивалю спеціально запросили до Бреста Одеський центр історії мореплавання, який 1992 року побував тут із галерою «Івлія», а 2000-го — із фінікійським вітрильником «Мелькарт». Цього разу він мав представити свій новий історичний човен, що має однаково дорогу як для українців, так і для французів назву — «Анна Ярославна». Ця донька Ярослава Мудрого 1051 року стала дружиною короля Франції Генріха І. На коронації в старовинному Реймсі вона склала присягу на стародавньому Євангелії, написаному кирилицею та глаголицею, яке привезла з Києва. Скульптурне зображення київської князівни й королеви Франції, виготовлене Ігорем Івченком і його сином Олегом, прикрасило носову частину лодії у вигляді Алконоста — діви-птахи з Вирію. В одній руці вона тримає Євангеліє, а правицею благословляє всіх на своєму шляху.

Як зазначив Ігор Мельник, керівник Одеського центру історії мореплавання, Анна Ярославна стала справжнім янголомхоронителем екіпажу човна, на долю якого випало чимало несподіваних перешкод під час подорожі до Бреста. Транспортували 12-метрову лодію сушею. Але за чотири дні до від’їзду п. Мельник і його товариство були ошелешені неприємною звісткою. Виявилося, що виділені оргкомітетом фестивалю кошти на перевезення човна до Франції, які мала передати одеситам керівник «російського села» Анна Федорова, вона вже… розтратила. Тоді на допомогу екіпажу прийшли давні друзі з Одеського припортового заводу, учасники експедиції О. Ханін і В. Серебрянський. А найвагомішу підтримку, як і завжди, надав Південний оперативний козацький округ і його отаман В. Солодських. Недарма ж одеські мореплавці поряд із державним прапором завжди підіймають і знамено українського козацтва.

…Нарешті човен завантажили на автотрейлер і вирушили в далеку дорогу. Українські митники привітали мореплавців і побажали сім футів під кілем, а їхні польські колеги затримали їх на цілу добу й відпустили, лише коли отримали за це 500 EUR. Того дня на території Польщі у зв’язку з католицьким святом вантажівкам було заборонено ввечері виїздити на трасу, та все ж одесити встигли дістатися Німеччини. А там попередили, що в час відпусток усі автобани закриті у вихідні для вантажівок, тож знову довелося затриматися. Те саме чекало на подорожан і у Франції, куди вони потрапили саме в День Бастилії. Організатори фестивалю навіть звернулися до французької автоінспекції з проханням, усупереч забороні, забезпечити одеситам «зелену дорогу».

Урешті-решт до Бреста дісталися вчасно. Як і годиться, при спуску «Анни Ярославни» на воду розбили об її борт пляшку шампанського й приймали привітання. Та радість затьмарило просочення в човен води: її набиралося враз стільки, що не встигали вичерпувати й відкачувати. На поміч прийшли два рятувальні катери, які, утім, спершу залили човен потужними струменями з брандспойтів, бо вони звикли гасити пожежі, а не відкачувати воду. Та за мить вони вже включили помпи й вивели нашу лодію на прибережну мілину. Тут вона впродовж двох діб і відмокала, або, як кажуть спеціалісти, «набухала», як дерев’яна бочка. Потім усе прийшло до норми. Охочих відвідати «Анну Ярославну» не бракувало, сучасні французи особливо цікавилися біографією своєї королеви ХІ ст., про яку вони мало що знають. На жаль, і сучасна Україна, котру в Бресті представляли лише одесити, для багатьох із них — terra incognita. Тож на цьому фестивалі наші посланці були справжніми послами дружби двох народів, яка налічує десять століть. Найяскравішою подією морського фестивалю у Бресті став нічний парад суден під вогнями салюту, а ще — 40-мильний перехід усієї флотилії до порту Дуарнене, де розташований знаменитий морський музей. По закінченні вітрильного свята лодія залишилася в Бресті, де нею опікується Євген Піддубний, учасник проекту. Наступного року вона розпочне свій п’ятирічний похід річками й каналами Європи, побуває у Бельгії, Голландії, Німеччині та Польщі. Учасники експедиції мають намір відвідати святі місця та відомі православні монастирі Старого Світу. Як і у Франції, Анна Ярославна благословлятиме представників різних народів на життя в мирі та добрій злагоді.

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply