Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 20, 2019

Занепад Америки й криза ґлобальної могутності

Автор:

|

Січень 19, 2012

|

Рубрика:

Занепад Америки й криза ґлобальної могутності

Американський журнал Foreign Policy публікує статті відомого політолога, екс-радника президента Картера з нацбезпеки Збігнєва Бжезинського (на фото), автора книжки, що готується зараз до виходу у світ, «Стратеґічна концепція: Америка й криза ґлобальної могутності». На думку аналітика, можливий, хоч і не неминучий, занепад Сполучених Штатів загрожує неґативними наслідками для всього світу. «Будь ласка, не дайте Америці занепасти надто швидко», — попросив недавно один китайський чиновник свого американського колеґу, розповідає Збігнєв Бжезинський. На думку самого автора, занепад Америки аж ніяк іще не визначений, але китаєць справедливо побоюється, що наслідки будуть неґативними.

«Невизначеність на міжнародній арені, загострення суперечностей між ґлобальними суперниками й навіть відкритий хаос», — такі, на думку пана Бжезинського, будуть результати занепаду США. Гору візьмуть не мрії про демократію, а моделі «посиленої національної безпеки, засновані на різних гібридах авторитаризму, націоналізму та релігії».

Лідери світових держав «другого ранґу», зокрема Індії, Японії, Російської Федерації (РФ) і деяких європейських країн, уже підраховують наслідки занепаду США. «РФ, мабуть, купається в мріях (не приховуючи навіть зловтіхи) через невизначеність перспектив Америки. Вона майже напевно придивляється до незалежних держав — колишніх республік СРСР», — уважає автор.

Китай усвідомлює, що шлях до успіху — не різкий крах нинішнього світоустрою, а поступовий перерозподіл потужностей. Але якщо виникне напористий китайський націоналізм, загостряться стосунки зі сусідами й «Азія XXI ст. стане схожа на Європу ХХ ст. — суцільна кровожерливість і насильство», — пророкує Збігнєв Бжезинський.

Занепад США небезпечний і для низки слабких держав. Ослаблення США підірве партнерство з Мексикою: у Штатах посиляться націоналізм і страх за свою безпеку, а мексиканська сторона висуне територіальні претензії. Послабиться й контроль міжнародного співтовариства над морськими шляхами, космосом, кіберпростором і довкіллям — сферами, де поки що «перевага та настирливість американської потужності наводять лад там, де зазвичай розгорялися би конфлікти». Автор закликає США або втілювати в життя нову зовнішньополітичну стратеґію, або готуватися до ґлобальних потрясінь.

Зниження ґлобального значення США загрожує реґіональними конфліктами, застерігає Збігнєв Бжезинський в іншій статті на сторінках Foreign Policy. Він називає вісім країн, які програють від занепаду Америки:

1. Грузія стане більш вразлива для «політичних залякувань і воєнної аґресії» з боку РФ. «Чим це загрожує: влада РФ над південним «коридором» нафтогазового постачання Європи, можливе посилення тиску на Європу, аби та змирилася з політичними намірами Москви; «ефект доміно» в Азербайджані», — ідеться в статті.

2. Тайвань поступиться перед натиском Китаю й підпаде під «чарівність» його економічних успіхів. Возз’єднання наблизиться, але на умовах, вигідних, радше, для Пекіна. «Чим це загрожує: ризик серйозної конфронтації з Китаєм», — пише автор.

3. Південна Корея опиниться перед дилемою: змиритися з реґіональним пануванням Китаю чи зміцнити взаємини з Японією. «Чим це загрожує: небезпека для військово-економічної стабільності на Корейському півострові; криза довіри Японії та Південної Кореї до наявних зобов’язань США», — вказує Збігнєв Бжезинський.

4. Білорусь. «Помітний занепад Америки дасть РФ шанс без жодного ризику реабсорбувати білоруську державу, — стверджує автор. — Чим це загрожує: похитнеться безпека країн Балтії, надто — Латвії».

5. Україна: у Європи ослабне бажання й можливості інтеґрувати цю країну в західне співтовариство. «Чим це загрожує: відродженням імперських амбіцій РФ», — попере­джає пан Бжезинський.

6. Афганістан уже загруз у розрусі. За умови поспішного виведення американських військ, досить імовірним є розпад Афганістану й суперництво сусідів за вплив. «Чим це загрожує: відродження «Талібану»; індійсько-пакистанська «війна чужими руками»: поява притулку для міжнародного тероризму», — сказано в статті.

7. Пакистан може переродитися на державу під управлінням військових, радикальну ісламістську державу, державу з комбінованим військово-ісламістським правлінням або на квазідержаву без центральної влади. «Чим це загрожує: польові командири з ядерною зброєю; прихід антизахідного уряду, що володіє ядерною зброєю, на кшталт іранського; реґіональна нестабільність у Центральній Азії, причому насильство потенційно вихлюпнеться в Китай, Індію та РФ», — пророкує Збігнєв Бжезинський.

8. Ізраїль, а також «Великий Близький Схід» загалом. Занепад Америки спровокує справжні «тектонічні зрушення», які підірвуть політичну стабільність. «Чим це загрожує: пряма конфронтація Ізраїлю або США з Іраном; зростання ісламістського радикалізму й екстремізму; всесвітня нафтогазова криза; стануть вразливими союзники США в Перській затоці», — констатує автор.

Foreign Policy

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...