Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 20, 2019

Які економіки — найвільніші?

Автор:

|

Січень 19, 2012

|

Рубрика:

Які економіки — найвільніші?

Сянган (Гонконґ) зберіг звання найвільнішої економіки світу в рейтинґу, який складається Heritage Foundation. На другому місці опинився Сінґапур, далі йдуть Австралія, Нова Зеландія та Швейцарія. Росія перебуває на 144-й позиції в нижній частині категорії «В основному невільні економіки». Білорусь і Україна потрапили до найнижчої категорії репресивних економік, посівши 153-тє й 163-тє місця, відповідно. Індекс економічної свободи складається на основі оцінки ефективності законів, їх дієвості, кількості урядових чиновників і контро­люючих органів, а також відкритості ринків.

У звіті наголошено, що, загалом, за останній рік ситуація з економічною свободою у світі погіршилася. Експерти пов’язують це насамперед із величезним державним утручанням на тлі кризи. «Уряди виправдовують такі витрати необхідністю знову запустити економічне зростання, але це не працює, — розповів Едвін Фелнер, президент Heritage Foundation. — Ми вважаємо, що час уже дати ринку шанс продемонструвати, на що він здатен».

Експерти наголосили на згортанні економічних свобод у Північній Америці та Європі. Причому зворотний процес зафіксовано у багатьох азіатських країнах і державах Центральної та Південної Африки. Водночас, як заявив голова Heritage Foundation, Сінґапур стрімко скорочує відставання.

Першою африканською країною, що вві­йшла до топ-10 найвільніших економік світу, став Маврикій. Сполучені Штати, які торік були на 9-му місці в рейтинґу, займають 10-те місце. Китай, найпотужніша у світі економіка, що розвивається, опустився на три рядки вниз, із 135-го на 138-й. Велика Британія посіла 14-те місце, піднявшись на дві позиції вгору. Найвільнішою економікою серед колишніх радянських республік визнано Естонію, що вийшла на 16-те місце, обійшовши Фінляндію, Швецію та Німеччину. Найвищу позицію в рейтинґу 18-й рік поспіль зберігає Сянган. У звіті зазначено, що введення гонконґською владою мінімальної зарплати «трохи посунуло лідера в напрямку більш бюрократизованої економіки».

Ситуація з економічними свободами в Росії фактично не змінилася за минулий рік. Експерти Heritage Foundation відзначили значне поліпшення з показником свободи ведення бізнесу. Однак це не поліпшило становища країни в рейтинґу, оскільки водночас було помічено суттєве погіршення показників контролю за державними витратами. «Останніми роками російський уряд продемонстрував недостатньо зусиль, якщо взагалі намагався щось зробити, у галузі економічних реформ», — зазначили укладачі в коментарі до рейтинґу.

Незважаючи на те, що чималі прибутки Росії від продажу вуглеводнів підтримували економіку на плаву, довготермінові перспективи, на думку експертів, залишаються примарними. «Масштабне державне втручання в економіку заглушує динамізм приватного сектору», — акцентується в доповіді. Автори зауважують, що перешкодою на шляху іноземних інвестувань залишаються непослідовність і заплутаність бюрократичних процедур і правил. «Брак конкуренції веде до зростання цін. Видатки бюджету збільшувалися, причому витрати були непрозорі, а контроль над ними — недостатній. Бюджет став ще залежнішим від цін на нафту», — сказано в дослідженні.

Україна опинилася на останньому місці в рейтинґу серед 43 європейських країн. Укладачі списку вважають, що основи економічної свободи — надто крихкі та розподілені по країні нерівномірно. «Слабкий захист прав власності та повсюдно поширена корупція відбивають бажання займатися підприємницькою діяльністю й знач­но підривають перспективи довготермінового економічного розвитку», — указано в доповіді про становище в Україні. Причому підкреслюється, що судова система в країні не є вільною від політичного втручання.

Разом із Білоруссю й Україною до найнижчої категорії потрапили Узбекистан (164-те місце) і Туркменія (168-ме).

Замикають рейтинґ Ку­ба (177-ме), Зімбабве (178-ме) і Північна Корея (179-те).

Зоряна Павлюк

 

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...