Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Saturday, Mar. 23, 2019

Законність незалежності — під сумнівом

Автор:

|

Жовтень 26, 2011

|

Рубрика:

Законність незалежності — під сумнівом

Американські та британські юристи провели дискусію про законність Декларації незалежності США, прийнятої 4 липня 1776 року й ухваленої членами Другого континентального конґресу, невдоволеними королівською владою. Дебати відбулися в штаті Філадельфія, де й був підписаний історичний документ про суверенітет. Британці запевнили, що Декларація незалежності, створена Томасом Джефферсоном, — нелеґітимна, позаяк вона стала «ударом для загальної свободи, закликом до війни та наріжним каменем у заснуванні нової імперії».

Дискусію, призначену з’ясувати, чи дійсно американські колоністи мали законні підстави для проголошення незалежності, організувала Американська корпорація адвокатів і Греївська школа — одна із чотирьох англійських шкіл підготовки баристерів. Для американських юристів відповідь на поставлене запитання є дуже простою, вона співзвучна з українським прислів’ям: «Соломинку в чужому оці знайшли, а у своєму колоди не помічають». Американці нагадали британцям про те, що вони також «використовували Декларації прав, аби повалити короля Якова II, і всі ці акти було визнано цілком обґрунтованими й законними».

Англійці, однак, не вважають «відокремлення» юридичним інструментом, за допомогою якого можна залагоджувати внутрішні супе­речки. «Що буде, якщо Техас раптом вирішить відділитися від США?» — запитували британські юристи.

Американці ж заявили, що в 1770-х рр. настав той момент, коли люди, чиї «природні права» порушувалися, більше не хотіли бути вірними «тиранії». Але скарги, перелічені в Декларації незалежності, були занадто тривіальними, аби виправдати розкол, заявили баристери з Англії. Головна з них — жодного оподаткування без представництва — є не більш ніж бажанням колоністів не платити за свій захист від нападу Франції, який британські військовики чинили протягом семи років. Юристи зі США навели свої контрдокази: законність Декларації підтверджується й тим, що деякі з її пунктів відображено в Статуті Організації Об’єднаних Націй. Голосування наприкінці обговорення продемонструвало, що більшість учасників дискусії все-таки визнає леґітимність Декларації.

 Іван Заторський

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...