Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 25, 2018

За Путіна взялися всерйоз

Автор:

|

Січень 28, 2016

|

Рубрика:

За Путіна взялися всерйоз
Олександр Литвиненко на смертному одрі

Олександр Литвиненко на смертному одрі

Лондонський суд 21 січня ц. р. визнав Путіна «ймовірно» причетним до загибелі Олександра Литвиненка, колишнього співробітника Федеральної служби безпеки (ФСБ) Російської Федерації (РФ). У доповіді сказано про ймовірне схвалення вбивства п. Литвиненка Миколою Патрушевим, секретарем Ради безпеки РФ, і самим Путіним. Марина Литвиненко, вдова жертви, закликала негайно відкликати всіх співробітників російської розвідки з Великої Британії.
Основні висновки дізнання представив Роберт Овен, котрий очолював публічне розслідування «справи Литвиненка». «Швидше за все, Литвиненка отруїв Луговий за вказівкою ФСБ. Я впевнений, що Литвиненко помер, прийнявши дозу полонію-210 в розмірі 4,4 Гбк з чаєм в барі готелю «Міленіум» 11 листопада 2006 року. Він зробив це не випадково і не з метою вчинити самогубство, а був навмисно отруєний», — заявив він.
Суд дійшов висновку, що вбити підполковника Литвиненка могли двоє росіян: Андрій Луговий, колишній офіцер ФСБ, а тепер — депутат Державної думи РФ, а також підприємець Дмитро Ковтун, котрий із російськими спецслужбами.
У доповіді не описана чітко ступінь передбачуваної причетності Путіна. «Але одна лише згадка його імені посилить тертя між Британією та Росією», — вважає вливова британська газета The Times. Тим часом Лондон намагається відновити відносини з Москвою заради боротьби з терористичною організацією «Ісламська держава». За даними видання, у Британії хочуть відокремити справу п. Литвиненка від ширших відносин із РФ, але усвідомлюють, що правду про його смерть не можна замовчувати.
Публічні слухання у справі Олександра Литвиненка почалися в січні 2015 року в Королівському суді Лондона. Ця процедура не є класичним судовим процесом, а прирівнюються до урядової комісії, яка призначається з суспільно важливих справах. Проведення публічних слухань кілька років домагалася Марина Литвиненко.
У такому процесі суд встановлює не провину, а юридично значимі факти. У цьому випадку — факти, що стосуються загибелі п. Литвиненка, а не провину п. Лугового та п. Ковтуна.
Дмитро Ковтун та Андрій Луговий всі звинувачення на свою адресу відкидають. Російська влада також неодноразово відкидала будь-яку причетність до смерті Литвиненка. Андрій Луговий висловив упевненість, що він не буде екстрадований до Великої Британії у зв’язку зі справою про вбивство. «Швидше Місяць стане частиною Землі, ніж мене екстрадують із Росії, — заявив він. — Це — маячня британського судді, котрий, мабуть, зійшов із розуму».
Також депутат Луговий додав, що не має наміру співпрацювати з британським судом у цій справі. «Якщо Лондон мені десять років тому висунув обвинувачення, результатом якого може стати довічне ув’язнення, який нормальний чоловік поїде в Лондон щось доводити?», — риторично запитав він.
Доповідь про вбивство колишнього співробітника ФСБ у Великій Британії викликала занепокоєння в США, і Вашинґтон закликав Лондон продовжити розслідування. З такою заявою виступив Марк Тонер, представник Державного департаменту США. «Можна з упевненістю сказати, що ми серйозно стурбовані результатами розслідування Лондоном смерті Олександра Литвиненка. Його вбивство — жахливий злочин, й, як ми вже казали, винні мають бути притягнуті до відповідальності», — зазначив дипломат. Згадку про можливу причетність Путіна до смерті підполковника Литвиненка, п. Тонер назвав «безумовно дуже серйозною».
Білий дім назвав «переконливими» докази, зібрані для британського розслідування смерті п. Литвиненка, хоча доповідь ще не була «ретельно вивчена». Про це повідомив Джош Ернест, прес-секретар Білого дому. Він зазначив, що Вашинґтон не буде оголошувати будь-які дії як пряму реакцію на висновки доповіді. «Я, звісно, не виключаю будь-яких відповідних кроків у майбутньому», — водночас додав він. «Є певні непристойні подробиці у цій справі, і вона виглядає так, наче взята прямо з шпигунського роману», — сказав п. Ернест.
Чиновник зазначив, що «доповідь також вказує на шлях, яким політична обстановка, що існує зараз усередині Росії, поширюється за межі РФ». Він додав, що критики та політичні опоненти російської влади часто зазнають погроз, залякувань, а в певних випадках — і смерті. «Ця готовність ігнорувати основні зобов’язання, що стосуються прав людини, свободи слова та можливості говорити і поширювати свої погляди, навіть якщо вони критичні щодо уряду, вже давно викликають у нас стурбованість внутрішнім становищем речей у РФ», — наголосив він.
У результаті Девід Кемерон, прем’єр-міністр Великої Британії, оголосив про введення жорстких санкцій стосовно РФ. Зокрема, будуть встановлені нові обмеження та блокування рахунків чиновників, а багатьох російських дипломатів вишлють із Британських островів на батьківщину. Це відбудеться, «якщо Росія не видасть британському правосуддю винних у вбивстві Олександра Литвиненка». Маються на увазі безпосередні виконавці злочинного наказу Андрій Луговий і Дмитро Ковтун, а також передбачуваний замовник — Путін. Зрозуміло, що Росія цей ультиматум не виконає, отже, санкції будуть введені практично неминуче.
До британців долучилися й їхні колеги-американці. Путін маскує свої реальні доходи, нажиті завдяки корупції, про що уряд США знає вже давно. Про це заявив Адам Жубін, виконувач обов’язки заступника міністра фінансів США в програмі телекомпанії Бі-бі-сі Panorama. «Ми бачили, як Путін збагачує своїх друзів, близьких союзників і не допускає збагачення тих, хто до таких не належить і не обіймає державні посади. Стосується це енергетичних багатств Російської Федерації (РФ) чи інших державних контрактів, він віддає їх в управління тим, хто буде йому служити. Як на мене, це — картина корупції», — заявив він.
Чиновник не став коментувати секретну доповідь ЦРУ 2007 року, в якій статки Путіна оцінювалися приблизно в 40 млрд. USD, але зазначив, що багатства російського президента не відповідають його офіційним доходам. «Він отримує державну зарплату 110 тис. USD на рік. Але це число — далеке від правди. Він має великий досвід того, як замаскувати свої реальні статки», — сказав п. Жубін.
Як зазначив автор програми, вперше офіційний представник уряду США звинуватив у корупції не когось із оточення Путіна, а самого московського володаря. Сам Путін дати інтерв’ю програмі Panorama відмовився. У Кремлі заяву Адама Жубіна назвали вигадкою. Про це заявив Дмитро Пєсков, прес-секретар президента РФ. Нагадаємо, що в Міністерстві фінансів США п. Жубін курує питання санкцій.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...