Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 2, 2020

ВПС США звинуватили резонанс у невдалому запуску гіперзвукової ракети

Автор:

|

Листопад 01, 2012

|

Рубрика:

ВПС США звинуватили резонанс у невдалому запуску гіперзвукової ракети

Розблокування керма й резонанс стали основними причинами провального випробування американської гіперзвукової ракети X-51A Waverider у серпні ц р. Такого висновку дійшли фахівці Дослідницької лабораторії Військово-повітряних сил (ВПС) США. Виявлені несправності буде усунено в новому прототипі X-51A, запуск якого намічається на І півріччя 2013 року.

За даними ВПС США, приблизно на 15-й секунді польоту X-51A, ще до відокремлення розгінного ракетного блоку розблокувалося верхнє праве кермо, одне із чотирьох, необхідних для стабілізації й управління гіперзвуковою ракетою. За словами Чарлі Брінка, керівника проекту X-51A, у польоті аеродинамічні сили повернули кермо з нульового кута атаки «в крайнє положення задньою кромкою донизу».
Протягом кількох секунд четверте кермо (те, що вийшло з ладу) було повністю некерованим, і контроль над ним не вдалося відновити до часу, коли в дію були приведені три інших керма (вони почали працювати за дві секунди до відокремлення розгінного блоку). За допомогою трьох діючих рулів випробувачі протягом 1,5 секунди намагалися відновити контроль над X-51A.
Імовірно, сервопривід четвертого керма заклинило чи він повністю вийшов із ладу. За даними дослідників, причиною цього став резонанс. У польоті корпус розгінного блоку почав сильно вібрувати і частота цих вібрацій збіглася із частотою власних вібрацій запору сервоприводу керма. При цьому випробувачі повністю відкинули можливість подачі помилкового сигналу з пульта або електромагнітний вплив.
Випробування гіперзвукової ракети X-51A відбулося в середині серпня 2012 року й стало третім за рахунком. Воно виявилося невдалим. Через 16 секунд польоту Waverider утратив керування й, розпавшись на частини, упав у Тихий океан. Дослідники оголосили, що гіперзвуковий двигун ракети не ввімкнувся.
Передбачалося, що ракета, запущена з борту бомбардувальника B-52 Stratofortress на висоті 15 250 м, за допомогою прискорювача набере швидкість, потрібну для ввімкнення гіперзвукового прямоточного повітряно-реактивного двигуна, і висоту 21,3 тис. м. Потім X-51A повинна була розвинути швидкість у шість чисел Маха й підтримувати її впродовж п’яти хвилин.
Зараз умовно успішним вважається тільки перший випробувальний запуск гіперзвукової ракети, що відбувся 2010 року. Його було визнано вдалим на 95 %: ракета розвинула швидкість у п’ять чисел Маха й підтримувала її протягом трьох хвилин, проте під час польоту була виявлена ??нестабільність ракети та перебої у зв’язку. Випробувачі дали X-51A команду на самознищення.
Друге випробування відбулося навесні 2011-го й пройшло невдало. Тоді після виходу бомбардувальника на задану висоту двигун розгінного блоку ракети спершу не запустився, а пізніше, уже в польоті, відпрацьований розгінний блок не відокремився від X-51A. Загалом американський авіабудівний концерн Boeing зібрав чотири прототипи гіперзвукової ракети. Раніше повідомлялося, що доля всього проекту буде вирішуватися за підсумками четвертого випробування.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply