Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 23, 2020

Українські міста в Америці

Автор:

|

Січень 22, 2015

|

Рубрика:

Українські міста в Америці
Знак на в'їзді в місто Одеса в Техасі

Знак на в’їзді в місто Одеса в Техасі

Загалом, у світі є чимало цікавих міст з українськими назвами. Судячи з усього, це — відгомін великого потоку емігрантів, що покинули колись свою Батьківщину. Українські назви ви зустрінете найчастіше в Канаді, Австралії та Росії — у місцях масових переселень українців. Але найбільше їх, мабуть, — у США.

Ах, Одеса…
Найбільше, мабуть, пощастило Одесі. Виявляється, “перлина біля моря” має ще 12 тезок у США. 10 із них розташовано в США й по одній — у Канаді (провінція Онтаріо) і в Бразилії (Нова-Одеса, штат Сан-Паулу). На відміну від української Одеси, тезки в США — сухопутні, і стали так називатися менш ніж 150 років тому. Американські Одеси – в основному, маленькі містечка, чисельність населення в них коливається від 300 чоловік до 5 тисяч.
Найбільша Одеса — у Техасі, її населення складає близько 100 тис. осіб. Рік народження — 1881-й, а своєю назвою місто зобов’язане німецьким колоністам — еміґрантам із чорноморської Одеси. Спочатку техаська Одеса була ринком пшениці та бавовни. Але своїм розквітом вона зобов’язана видобутку та переробці нафти. До речі, екс-президента США Джорджа Буша-старшого теж можна називати одеситом: він жив у техаській Одесі в 1948-1949 рр. Одна з визначних пам’яток міста — найбільша у світі статуя кролика (заввишки близько 4 м). Її встановили 1962-го — до 30-річчя ковбойських родео, «родзинкою» яких було полювання на кролика з арканом: учасники змагалися, хто швидше заарканить довговухої.
Одеса в штаті Делавер – найменша, у ній мешкає всього 400 людей. Але містечко знамените своєю любов’ю до старовини, там є вулиця, забудована будинками – пам’ятниками архітектури XVIII-XIX ст. Чотири з них – це музеї, решта 11 перебуває у приватній власності та є житловими будинками. Головною вулицею можна прокататися в старовинному двомісному екіпажі, запряженому кіньми-ваговозами.
Місто Одеса-Таун, штат Вашингтон, дещо більше — його населення складає аж тисяча осіб. Засновано його в жовтні 1902 року нащадками німецьких переселенців. А увагу до себе місто привернуло трьома щорічними фестивалями. Перший — весняний Spring Fling, на якому проходить національна виставка стьобаних ковдр. Другий — Deutchefest із німецькою кухнею і музикою — відбувається в третій вік-енд вересня. Третій — зимовий Christmas Fest із виставкою ремесел в Старій ратуші, ялинкою, ярмарками.
Одеса-Лейк зі штату Мічиган (населення – 2 250 осіб) завдяки м’якому клімату є справжнім раєм для “зеленого туризму”. На незліченних озерах Мічигану можна рибалити, у лісах — полювати на оленів і хутрових звірів, є всі умови для чудового відпочинку на воді. Човни, зброю та снасті тут видають напрокат.
Крім того у Сполучених Штатах є чотири Севастополі: у штатах Вісконсин, Індіана, Каліфорнія та Міссісіпі, а також Інкерман (Західна Вірджинія). Це — спадщина Кримської війни: населені пункти в англомовних країнах називали на честь міст, де було здобуто перемоги союзників.

Три Мазепи
Назви деяких населених пунктів пов’язані з історією України та її видатними особистостями. Так, у Кліфорнії й Техасі є містечка з однаковою назвою Малакофф, яку отримали в пам’ять про битву за Малахів курган. То був великий бій Кримської війни між союзними й російською арміями 7 вересня 1855 року, під час облоги Севастополя.
Ім’я однієї з найвидатніших в українській історії постатей – гетьмана Івана Мазепи носить аж чотири американських міста. Мазепа — місто, розташоване в окрузі Юніон у штаті Пенсильванія й засноване Самюелем Боєром і його дружиною Сарою приблизно 1886 року. Перша назва — Боєртаун. А назву Мазепа на честь Івана Мазепи тоді ще селу дав учитель Клеман Едмундс 1886-го, узявши його з твору «Мазепа» лорда Байрона. 1788 року в Мазепі було побудовано перший млин, який функціонував до 1981-го. Мазепу перетинає автотраса № 1001.
В окрузі Вобаша, штат Міннесота, теж є місто Мазепа. Воно розкинулося уздовж північної розвилки річки Зумбри. Населення становить усього 771 чоловік. 44% жителів міста Мазепа мають німецьке походження, а 10% – ірландське. Місто має загальну площу 2,5 кв. км. Державна автомобільна дорога Міннесоти № 60 є основним автомобільним маршрутом для жителів міста. Містечко було засноване Гамлетом Фордом і його сином Орвіллом 1854 року як село. Назву «Мазепа» місту  дав 1855 року законодавець Айра О. Сілі, запрошений на відкриття села, узявши її зі свого улюбленого твору «Мазепа» лорда Байрона.
Зберігся такий опис села: «Село це не тільки важливе для судноплавства, але вигідне тим, що неподалік є велика гребля, яка постачає місто Рочестер електроенергією. Там — достатня кількість церков, гарна система освіти. Село добре продумане, бізнес має поступальний характер, велика кількість прекрасних будинків. Тінь дерев і гарні прогулянки додають комфорту цим прекрасним місцям. Є два банки і добрі газети. Основні ділові інтереси села: млин для помолу, що належить селу, маслозавод та цех з обробки дерева й металу. У селі є пристойний лісопарк, чітко викладені і прикрашені чагарники та квітники».
Також Мазепа — це селище, розташоване в окрузі Ґрант штату Південна Дакота. Його населення становить 79 осіб за переписом 2000 року. Імовірно, поселення було засноване Карлом і Ернестіною Корс 1885 року та названо на честь гетьмана України Івана Мазепи під впливом популярної тоді поеми Байрона.
Іще один населений пункт під назвою «Мазепа» є в Канаді, у провінції Альберта. У його околицях знаходиться газовий завод «Мазепа».

Львів і Тернопіль — у Канаді
На канадських мапах також можна побачитидві Балаклави, а ще — два міста Хортиця на честь запорізького острова Хортиці, а також Снятин, Нью-Київ і навіть містечко з незвичайною назвою Мирнам. І звісно, кілька Одес. Одна з них (до 1856 року — Мілл Крік) була заснована 1784 року втікачами від американської революції й до середини XIX ст. стала типовим містечком Середньої Канади: млин, суконна фабрика, мануфактура, ливарний цех, крамниці, поштамт, салуни, церква, школа. Сьогодні це — місто з населенням близько 80 тис. осіб.
А місто Трембовля на честь села Требовлі на Галичині претендує на звання першого українського поселення в Північній Америці. 1896 року туди прибуло 15 українських родин. І вже наступного року поселяни провели першу в Канаді літургію УГКЦ.
Трембовля знаменита найдавнішою українською греко-католицькою церквою в Канаді, побудованою, як і належить, із дерева, і музеєм “Хрест свободи”. Поблизу розташовані українські населені пункти Зоря, Галич і Україна.
Львів’яни заснували в канадській провінції Саскачеван і свій Лемберг (німецька назва міста Лева). Невелике містечко із широкими рівними вулицями й одноповерховими будинками населяє всього 300 осіб. Середній вік жителів — 54 роки. Зате в ньому діє чотири церкви, бейсбольний парк, керлінг, середня школа, а поруч є аеропорт.
Канадський Львів, як і його український тезко, радо вітає туристів. А на сайті міста сказано, що для пенсіонерів тут і житло — дешеве.
За 400 км від Лемберга є містечко Тарнопол. Його заснували українські та польські еміґранти. Так звучить назва Тернопіль польською. Однак сьогодні Тарнопол став містом-привидом. 2006 року його населяло лише п’ятеро людей. Про те, чи залишився хтось зараз, не відомо.

Київ — у Антарктиці
Чимало українських назв міст і сіл знайдеться і в інших країнах світу. Свої Балаклави є в ПАР і на Ямайці, а Севастополь — на острові Маврикій. Багато українських назв є в Росії, особливо в місцях компактного проживання українців: це — Кубань, куди переселялися козаки, Приморський і Хабаровський краї, де знайшли притулок засланці радянського режиму. У Примор’ї ціла купа Черніговок, Українок, Полтавок, Переяславок, зустрічається Крим, Лівадія, Ромни, Прилуки.
У Примор’ї є й свій Київ. Також горде ім’я столиці України носять село в Пермському краї та три села в Польщі. Одне з них, у Селезії, — дуже давнє. Перша згадка про нього датована 1511 роком.
На честь Києва навіть названо півострів у Антарктиді. До слова, у Білому морі є Кий-острів. Однак до Києва він не має жодного стосунку. За переказами, ієромонах Никон урятувався від шторму на кам’яному острові й запитав “Кий (який) острів?”. Звідси — і назва. Пізніше Никон побудував тут Онезький Хресний монастир.
А ось півострів Київ у Антарктиці нарекли на честь українського міста. Поруч, на сусідньому острові Галіндез, розташована українська антарктична станція “Академік Вернадський”.

Олексій Гай

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply