Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 27, 2020

Україна — союзник США?

Автор:

|

Липень 24, 2014

|

Рубрика:

Україна — союзник США?
Протести в Нью-Йорку

Протести в Нью-Йорку

Конґрес прийняв у двох читаннях проект закону про запобігання російської аґресії, згідно з яким, Республіка Молдова, Україна та Грузія отримують статус союзників США без членства в НАТО. Проект передбачає надання статусу союзника без членства в НАТО на період, протягом якого кожна із цих країн задовольнятиме задані критерії, із метою передачі або потенційної передачі систем оборони або послуг оборони.

Проект містить рекомендації президенту США збільшити взаємодію Збройних сил США зі збройними силами України, Грузії, Молдови, Азербайджану, Боснії та Герцеговини, Косово, Македонії, Чорногорії та Сербії і посилити допомогу Сполучених Штатів і НАТО в дотриманні безпеки цих країн.
Крім того, проект передбачає внесення змін до закону про природний газ із метою застосування екстреної процедури затвердження експорту природного газу членам Світової організації торгівлі та закликає Агенцію з міжнародного розвитку (USAID), Агенцію з торгівлі та розвитку, Корпорацію приватних міжнародних інвестицій (OPIC) і групу Світового банку підтримати надання допомоги Україні, Грузії й Молдові щодо експлуатації запасів природного газу, нафти й розвитку альтернативних джерел енергії.
Документ забороняє всім федеральним відомствам і установам будь-які дії стосовно визнання суверенітету Російської Федерації (РФ) над Кримом або надання будь-якої іншої підтримки незаконної анексії Криму РФ. Крім того, зобов’язує Держсекретаря США зміцнити демократичні інститути, незалежні медіа, політичні та неурядові організації держав колишнього СРCР і активізувати освітній і культурний обмін.
Статус союзника Сполучених Штатів Америки відкриває для України чимало можливостей, зокрема у військово-технічному значенні. До того ж це – іще один важіль для США, щоб приструнити Росію та заручитися підтримкою Європи в справі вирішення українського конфлікту. «Союзник США — лише статусна категорія. Тут варто говорити не більш ніж про покровительство, це потрібно, швидше, Штатам як чинник політичного тиску, щоби показати, що США не відрікаються від України та не здадуть її. Але це – і своєрідний месидж для Росії, що будь-яка ескалація українського конфлікту з боку Кремля матиме серйозні наслідки», — наголошує Олексій Полтораков, аналітик Інституту української політики.
Водночас, для України статус союзника є дуже вигідним як у політичному, так і у військово-технічному значенні. «Статус союзника для України вигідний із політичного боку, хоча й зараз ми маємо заяви США та жорстку позицію НАТО. Проте важливим є військово-технічний бік, адже буде легше розвивати співпрацю у військовому контексті», — коментує експерт. За його словами, США буде простіше продавати Україні озброєння та військову техніку. Також з’явиться можливість навчати курсантів у американських навчальних закладах на пільгових умовах.
«Статус союзника означає, що США взяла на себе частину відповідальності за Україну й цим продемонструвала іншим країнам Заходу, що українська держава є й повинна бути пріоритетною. Також США тепер мають більше важелів, аби тиснути на європейську сторону для мінімалізації співпраці з РФ», — підсумував аналітик.
Політика посилення співпраці вже дає результати. Сенат штату Каліфорнія затвердив резолюцію про співпрацю між Національною гвардією Каліфорнії й Україною. Законодавці відзначили успішну 21-річну історію взаємодії між Україною й штатом і підтвердили готовність продовжити розвиток партнерських відносини. Зокрема, ідеться про надання допомоги в розбудові українських збройних сил, обмін досвідом і проведення тренінгів для українських бійців і командирського корпусу.
Мет Дабабнег, автор резолюції, репрезентуючи документ у сенаті, заявив, що для нього – «велика честь відзначити роль Національної гвардії штату Каліфорнія в сприянні партнерським країнам з метою розвитку їхнього військового та цивільного контролю, зміцнення принципу верховенства права та створення стабільних держав».
На підтримку своєї позиції США посилили санкції проти російських компаній і чиновників у зв’язку з ситуацією в Україні. До списку санкцій міністерства фінансів увійшли: Сергій Невєров, віце-спікер нижньої палати російського парламенту, Ігор Щеголєв, помічник президента Росії, й Олег Савельєв, федеральний міністр у справах Криму.
Санкції також торкнуться низки компаній російського військово-промислового комплексу, серед яких – корпорація «Алмаз-Антей» і концерн «Калашников», «Іжмаш», «Базальт», «Уралвагонзавод» і Конструкторське бюро приладобудування. Під санкції потрапило й Феодосійське підприємство зі забезпечення нафтопродуктами. Крім того, у переліку опинилися компанії «Новатек», «Роснафта», ВЕБ і «Газпромбанк». Самопроголошені Донецьку та Луганську народні республіки теж включено до списку. Санкції США застосовано й до Олександра Бородая, «прем’єр-міністра» «Донецької народної республіки» (ДНР).
Запровадження Вашинґтоном нових санкцій проти низки російських компаній і банків викликало в США неоднозначну реакцію. Кілька законодавців від Демократичної і Республіканської партій схвалили дії Барака Обами, проте деякі республіканці назвали ці кроки недостатніми. «Обмежені дії, подібні до тих, що були оголошені, змушують сприймати погрози США як непереконливі», — сказав сенатор-республіканець Марко Рубіо від штату Флорида, додавши, що президент «уникає рішучих дій».
Тому Державний департамент США офіційно звинуватив РФ у здійсненні та фінансуванні терористичної діяльності на території України. Він надав безліч фактів, що безпосередньо доводять пряму участь Росії в терористичній діяльності в Донецькій і Луганській областях України. «Росія постійно заявляє про своє бажання домогтися миру. Але її дії суперечать офіційній позиції. США не мають жодного свідчення того, що РФ припинила підтримку терористів. Навпаки, за нашими даними, Росія, як і раніше, поставляє бойовикам важку зброю та військову техніку. Також вона фінансують їх і дозволяє вільно в’їжджати через свій кордон на територію України, — ідеться в наданому Держдепом документі. Там також визнали, що більшість керівників «Донецької народної республіки» і «Луганської народної республіки» — росіяни.
А сенатор-республіканець Джон Мак-Кейн не сумнівається в тому, що літак «Малайзійських авіаліній» збили підтримувані Росією сепаратисти або навіть сама РФ, і закликав Вашинґтон негайно надати Україні зброю. Політик також зазначив, що факти буде встановлено під час розслідування. Джон Мак-Кейн наголосив, що за кілька останніх тижнів світ дізнався, «якими можуть бути можливості росіян або проросійських сепаратистів».
Крім того, на особистій веб-сторінці п. Маккейна з’явилася заява зі закликом до негайної військової підтримки України. «Потрібно почати негайно з надання зброї, у тому числі протитанкових і протиповітряних видів зброї, про що неодноразово просило українське керівництво. Це – ганьба, що Адміністрація США досі відмовляється допомогти українським партнерам із військовими можливостями», — зауважив сенатор.
Не залишаються осторонь подій в Україні й пересічні американці. Так, 19 липня жителі Нью-Йорка, серед яких були й українці, білоруси, грузини та представники інших етнічних громад, провели акцію, присвячену пам’яті загиблих пасажирів рейсу рейсу МН17. На Таймс-сквер були зачитані імена всіх жертв цієї трагедії.
«Таймс-сквер як місце проведення акції обрано невипадково, це сьогодні – модель нашого світу, — сказала Валентина Бардакова, координатор організації «Українці за кордоном», активісти якої організували захід. — Озирнувшись навколо, ви можете бачити туристів із десятків країн, це — наслідок глобалізації. Проблеми однієї країни або реґіону неминуче зачіпають увесь світ, який не може їх ігнорувати. Те, що відбувається в Україні, — не внутрішній конфлікт, навіть не реґіональний. Це – проблема всієї планети. Можна дурити себе, заявляючи, що я — поза політикою, те, що відбувається, не стосується мене, моєї країни чи нації, але це – реальність, яку неможливо ігнорувати. Ми хочемо, щоби політики припинили брехати, нарешті назвали те, що відбувається, війною, відповіли на запитання, хто її розпочав, прийняли рішення про необхідні дії та почали їх реалізовувати. Якщо цього не станеться, пластикових мішків і їх умісту неминуче побільшає. Щодня гинуть люди, але поки в ці мішки пакували українців, світ волів не помічати того, що відбувається. Тепер це — сигнал до пробудження».
Організатори акції повідомили, що найближчим часом планують ініціювати петицію на сайті Білого дому з вимогою підтримати заклик сенатора Джона Мак-Кейна про надання Україні допомоги, у тому числі військової.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply