Новини для українців всього свту

Thursday, Jun. 20, 2019

Трампа закликали просувати мир, але не на умовах Путіна

Автор:

|

Листопад 30, 2017

|

Рубрика:

Трампа закликали просувати мир, але не на умовах Путіна

У листопаді між США й Російською Федерацією (РФ) досягла апогею «дипломатична війна» з приводу Сирії, за якою пильно стежили українці, занепокоєні, що у Кремля можуть вивільнитися більше грошей і сил для аґресії на Донбасі.

Чіткий сигнал
Спершу 16 листопада делегація РФ при Організації Об’єднаних Націй (ООН) ветувала ініційовану Сполученими Штатами резолюцію Ради Безпеки (РБ) ООН щодо продовження мандату Спільного слідчого механізму ООН та Організації зі заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) на розслідування її застосування в Сирії. Відтак наступного дня під час засідання РБ ООН не отримала більшості голосів резолюція щодо розслідування хіматак у Сирії, проект якої був спільно поданий РФ, Болівією та Китаєм.
Щоправда, того ж дня Сара Сандерс, речник Білого дому, повідомила: «Як неодноразово заявляв президент (Трамп. — Ред.), він не вважає, що йому корисно вступати в суперечки з Путіним. Але, на його думку, є місця, де ми можемо співпрацювати з Росією. Це, зокрема, стосується Сирії, Північної Кореї чи інших глобальних проблем, з якими стикається світ. Президент продовжуватиме шукати шляхи, як ми можемо працювати з тими, хто допомагає Америці, маючи на увазі, в т. ч. Росію».
Однак 18 листопада російська делегація заблокувала своїм вето ще й запропонований в РБ ООН Японією так званий технічний проект резолюції, який дозволив би на місяць продовжити мандат Спільного механізму ООН-ОЗХЗ, аби досягти довготривалого консенсусу в цьому питанні. Таким чином, це був уже 11-й випадок застосування Росією вето щодо проектів резолюції РБ ООН щодо Сирії.
Ніккі Гейлі, постійний представник США при ООН, зауважила з цього приводу: «Росія не погодиться на будь-який механізм, який може пролити світло на застосування хімічної зброї її союзником, сирійським режимом». А Білий дім відреагував на вето РФ заявою, в якій констатував: «Росія послала чіткий сигнал про те, що вона не цінує життя жертв атак зі застосуванням хімічної зброї або не поважає адекватні стандарти щодо міжнародних підходів до використання такої зброї. США мають намір наполягати і далі в РБ ООН на продовженні роботи міжнародної місії, яка дасть висновок про винних у смерті цивільних у Сирії під час застосування хімічної зброї».

«Чудова розмова»
А 21 листопада Путін заявив у Сочі після зустрічі зі сирійським президентом Башаром Асадом про «швидке завершення військової операції» в його країні та закликав піти на поступки у вирішенні конфлікту у ній. Того ж дня американська інформаційна агенція Associated Press повідомила з посиланням на Білий дім, що президент Трамп обговорив із Путіним низку міжнародних питань, у т. ч. ситуацію в Сирії, Ірані, північнокорейське питання й війну на сході України.
Своєю чергою, російська агенція «Интерфакс» запевнила, що Трамп назвав телефонну розмову з Путіним «чудовою». Попри це, Гізер Ноєрт, речник Державного департаменту, заявила 21 листопада: «Отже, з Росією все дуже складно. Ми бачили зображення, як Путін обіймається з Башаром Асадом. Ви знаєте, як ми ставимося до хімічних атак, які були проведені проти невинних цивільних у Сирії. Ці теплі обійми означають, що російський президент має вплив на лідера сирійського режиму. Гадаю, ці обійми є доказом того, що Путін несе певну відповідальність за спроби допомогти (народу. — Ред.) Сирії, за створення тиску на уряд Башара Асада, щоб він більше не робив цього (хімічних атак. — Ред.) знову. Сполучені Штати твердо підтримують процес Женевських перемовин. Ми не відступатимемо від них».
Відтак 23 листопада Валерій Герасимов, начальник Генерального штабу (ГШ) Збройних сил РФ, запевнив, що суттєве скорочення очолюваного ним контингенту в Сирії може розпочатися до кінця 2017 року. І що Росія нібито планує залишити дві військові бази в цій країні. «Військових завдань залишилося зовсім трохи і скорочення контингенту реалізують після того, як буде ухвалене рішення верховного головнокомандувача», — пояснив він.
Начальник російського ГШ уточнив, що в Сирії залишать «Центр примирення», дві військові бази та «низку необхідних структур для підтримки становища, яке зараз склалося». Генерал додав, що Москва випробувала в Сирії «в бойових умовах» майже всі види своєї зброї.
Однак того ж дня Марія Захарова, речник Міністерства закордонних справ РФ, порівняла перебування американських військових у Сирії в рамках спецоперації проти терористів «Ісламської держави» «близьким до поняття окупація». Бо, за її словами, США перебувають у Сирії без «будь-яких додаткових інших правових підстав».

«Вдає із себе миротворця»
Не виключено, що таким чином Кремль дав збагнути, що й російські війська насправді зі Сирії не підуть. Та й американський часопис The Washington Post резюмував, що «Путін вдає із себе миротворця в Сирії». Столична американська газета розповіла: «Нещодавній візит сирійського президента Асада до Сочі мав на меті підтвердити його роль у майбутньому владнанні конфлікту. Російська ініціатива базується на домовленості з Дональдом Трампом, досягнутій цього місяця, згідно з якою США визнають провідну роль РФ у сирійській дипломатії, в замін на що Росія погоджується щодо майбутньої ролі США в Сирії після того, як «Ісламську державу» буде подолано».
Часопис також стверджував: ««Після зустрічі з Асадом Путін провів телефонні розмови з Трампом, а також із єгипетським президентом Абделем Сісі й ізраїльським прем’єр-міністром Біньяміном Нетаньяху. В угоді між Путіним та Трампом не було якихось згадок про «перехід» влади, лише наголошувалося на необхідності написати нову конституцію, щоб провести вибори. Залишається багато питань, зокрема, чи готовий Асад облишити свою мету відвоювати усі території, що вийшли з-під його контролю за останні шість років. Російський варіант вирішення конфлікту може і залишить його при владі безстроково, але значно зменшить його вплив, надавши його опонентам доступ до уряду».
Водночас, WP застеріг Трампа від можливої помилки у спілкуванні з Путіним: «Йдеться про активну позицію Москви з просування власної ініціативи щодо миротворців на Донбасі, аби закріпити там російську присутність. Після того, як підіграли РФ у Сирії, адміністрація президента Трампа знову ризикує повторити свою помилку в Україні, навколо якої розігріваються дипломатичні дискусії щодо російської ініціативи».
Столична газета пояснила: «План Москви — легітимізувати своє вторгнення та контроль над частинами двох східних областей України, затягнувши президента Трампа ще в одну погану угоду. Це знайомий шаблон Путіна. Він використовує свої війська для посилення боїв на місцях, а потім зближається зі Заходом із пропозицією, яку продає як деескалацію конфлікту. Втім, якщо поглянути детально, то пропозиції Путіна щодо миротворців на сході України справді розроблені таким чином, щоб розділити його супротивників і закріпити свої переваги».

Повторення сирійської стратегії
The Washington Post також зауважує: «З одного боку, російська пропозиція полягала в тому, щоб розгорнути ці миротворчі сили вздовж лінії зіткнення на Донбасі. З точки зору українського уряду, це просто спроба Путіна закріпити реальну ситуацію, яку створила Москва на місцях. Тим не менш, зарубіжні прихильники України розглядають цю пропозицію всерйоз».
Часопис нагадав: «Зокрема, канцлер Німеччини Анґела Меркель у телефонній розмові з Путіним у вересні переконала його піти всього на одну поступку, щоб миротворці були розгорнуті не лише на лінії зіткнення. Державний секретар США Рекс Тіллерсон обговорив цю ідею з Президентом України 4 листопада. Спецпредставник Держдепу Курт Волкер 13 листопада зустрівся з російським колегою Владиславом Сурковим та запропонував свій план. Версія США, за словами дипломата, полягає в тому, щоб забезпечити присутність контингенту ООН на всій території конфліктної зони, в т. ч. неконтрольованою ділянкою українсько-російського кордону. При цьому миротворці повинні отримати повну свободу, а не обмежуватися охоронною функцією для спостерігачів Організації з безпеки та співпраці в Європі, а також не мати у своєму складів росіян. Москва відкинула 26 із 29 пунктів плану Волкера, нагадується в публікації».
Відтак, The Washington Post резюмував: «Скоріше за все, Путін повторює свою сирійську стратегію, коли йшлося про дипломатичні розмови зі США в Кабукі для того, щоб виграти час для консолідації військових зусиль, від яких росіяни не відмовляться. Трамп і Путін поспілкувалися 21 листопада, обміркувавши, як досягти міцного миру в Україні. Трамп має просувати цей мир, але не на умовах Путіна».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...