Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 21, 2020

Трампа вже не зупинити: тепер — або він, або Клінтон

Автор:

|

Травень 12, 2016

|

Рубрика:

Трампа вже не зупинити: тепер — або він, або Клінтон

Дональд Трамп

Голосування на праймеріз у штаті Індіана стали неочікувано переломними для Республіканської партії. Сама перемога Дональда Трампа навряд чи застала когось зненацька, втім справжнім сюрпризом виявилось раптове рішення одного з головних конкурентів мільярдера — сенатора Теда Круза — вийти з подальшої боротьби. А наступного дня вибув останній конкурент скандального кандидата — Джон Кейсік, губернатор штату Огайо. Тож у таборі республіканців виникла унікальна ситуація: керівництво партії, яке щосили намагалося завадити підприємцю отримати номінацію єдиного кандидата, зараз вимушене прийняти цей факт, попри те, що заяви п. Трампа явно компрометують партію, бо відгонять відвертим популізмом.

Хто й чому за Трампа?
Рішення п. Круза та п. Кейсіка припинити перегони — цілком зрозумілі. Після їхньої розгромної поразки в Індіані шансів перемогти мільярдера практично не залишилось, а на продовження виборчої кампанії потрібні були гроші, причому не партійні, а спонсорські. У п. Трампа ж після Індіани навпаки — все склалося дуже перспективно. З урахуванням праймеріз в Індіані, він набрав голоси 1013 делегатів та ще 41 представника Республіканського національного комітету, котрі мають статус вільних делегатів. Тож, йому залишалося отримати перемогу в Каліфорнії та ще будь-якому штаті, щоб набрати прохідний мінімум — 1237 голосів. Але, схоже, тепер ця арифметика вже зайва.
Для того, щоб розібратися, чому Дональд Трамп має таку підтримку, і хто голосує за нього, треба вникнути в деякі соціологічні та психологічні нюанси. Передусім у те, чому дані соцопитувань щодо виборів, які проводяться у Штатах переважно телефоном, кардинально різняться від результатів праймеріз. Відповідь, виявляється, дуже проста.
По-перше, соціологи телефонують здебільшого на стаціонарні телефони, якими зараз користується, головним чином, старше покоління. Воно консервативне у своїх поглядах і з недовірою сприймає ознаки популізму. Це, звісно, не на користь цього кандидата. По-друге, навіть ті респонденти, котрі обрали для себе фаворитом мільярдера, у більшості випадків соромляться визнавати це, бо усвідомлюють, що він грає на примітивних почуттях американців, лякаючи їх кризою міґрантів, небезпекою радикального ісламізму та розсипаючись в обіцянках здійснити неможливе.
А на праймеріз виходить зовсім інша картина. Туди приходять не тільки консервативні сеньйори, але й різношерста частина електорату, в т. ч. ті, хто ставить галочки політикам не за прагматичний підхід, а за найкращі обіцянки та гарне шоу. А цього скандальному кандидатові не бракує. Натомість, треба визнати, що в спілкуванні багато хто з американських громадян після голосування не афішує, що обрав мільярдера, й якщо зізнається, то не пишаючись власним вибором.
Тим часом, у інтелектуальної частини американців переможна хода п. Трампа викликає серйозні занепокоєння. Ситуація змусила навіть Енді Боровіца, відомого сатирика, журналіста, актора й письменника, котрий свого часу отримав перший приз Національного прес-клубу США за гумор у бестселерах на сторінках The New York Times, висловитися про мільярдера достатньо серйозно. «Зупинити Трампа — це рішення сьогоднішнього дня. Щодо тривалої перспективи — і це буде складніше — потрібно виправити систему освіти, яка створила настільки багато неосвічених людей, котрі голосують за нього», — зазначив п. Боровіц.

Заяви, що лякають світ
Ситуація з виборчою кампанією Дональда Трампа вже давно вийшла за межі лише Сполучених Штатів. Як неодноразово зізнавався Барак Обама у своїх численних інтерв’ю, одне з найголовніших питань, яке йому ставлять майже всі світові лідери: «А що там відбувається з вашими виборами?» Й попри те, що президент хоче здаватися впевненим у тому, що його зрештою замінить наступниця, а не наступник (з явним натяком на Гіларі Клінтон), останній розвиток подій явно викликає стурбованість у Білому домі. Адже на практиці виявляється, що, попри популізм і часто контраверсійні заяви п. Трампа, його підтримка лише зростає.
А заяви мільярдера суперечать одна іншій, особливо в питаннях, що зачіпають не лише інтереси Штатів. Це стосується й стіни на кордоні з Мексикою, що начебто має припинити потік нелегальних міґрантів, який насправді й так суттєво зменшився з 2007 року. Стосується це й бачення кандидатом монетарної політики та його обіцянки погасити весь національний борг США за вісім років, що вважають нереальним усі без винятку фінансові аналітики.
Крім того, п. Трамп створив серйозну плутанину для своїх «російських друзів», про котрих лише нещодавно висловлювався схвально (на противагу політиці п. Обами) та сипав компліментами на адресу Путіна. Аж раптом він заявляє, що йому набридла нахабність російських літаків, і що їх треба збивати.
Було у п. Трампа й про Україну. «Одна з речей, яку я просто не сприймаю — це ситуація з Україною. Тепер я повністю за Україну, у мене є друзі, котрі живуть там, але мені здається, коли виникла українська проблема, Росія стала дуже конфронтаційною. Але мені здається, що ніхто, крім нас, не опікувався цим», — спробував сформулювати свою позицію ексцентрик. Насправді, цим висловлюванням він намагався уточнити своє ставлення до українського питання після того, як заявив, що Штатам не варто занадто перейматися Україною, бо вона — далеко, а країни-сусіди в Європейському Союзі беруть не достатньо активну участь у її проблемі.

Шанси для конкурента
Такий розвиток ситуації в Республіканській партії може зіграти на користь демократам у подальшій боротьбі, де досі лідирує колишня перша леді та державний секретар. Її шанси стати єдиним кандидатом від партії — достатньо високі, позаяк вона вже має голоси 1701 делегата та 522 суперделегатів (загалом — 2223) за необхідного мінімуму 2383 голосів. Для порівняння, в її єдиного конкурента — сенатора-соціаліста Берні Сандерса — всього лиш 1450 голосів підтримки.
Вигода для демократичного кандидата в ситуації з п. Трампом полягає у тому, що в Республіканській партії багато хто, в т. ч. керівництво, виступає проти перемоги мільярдера. Справді, Дональд Трамп має значну кількість прихильників усередині своєї партії, але що важливіше — багато республіканців виступають навіть не помірковано, а категорично проти нього. Тому, якщо до остаточних виборів у листопаді не з’явиться альтернативи, то люди можуть взагалі відмовитися від голосування, що знизить шанси на перемогу республіканців, або ж можуть вдатися навіть до радикальнішого кроку — проголосувати за демократичного кандидата. У такій ситуації навіть партійному керівництву «Великої старої партії» доведеться обирати між «поганим» і «ще гіршим». Й не виключено, що там будуть схильні підтримати (хоч і опосередковано) політичного опонента від демократів, ніж прямо, але вимушено свого номінанта, якщо, звісно, за цей час не виникне інших «сюрпризів».
Ситуація з виборами в США, звісно, не залишає осторонь українців. Нам важливо знати, які погляди щодо Росії, Європи й безпосередньо України матиме наступний президент Сполучених Штатів. Поки що на виборчій дистанції впевнено залишаються два яскравих претенденти, котрі мають реальні шанси позмагатися на голосуваннях у листопаді. Один уже наробив суперечливих заяв щодо ролі США в українському питанні та ставлення до Росії. Інша має великий практичний досвід взаємодії з росіянами, котрих так і не вдалося «перезавантажити» свого часу символічною кнопкою. Як розвиватиметься ситуація далі, навряд чи відомо навіть американському політичному істеблішменту. Зрозуміло тільки одне — несподіванок до кінця року може бути чимало, втім, зрештою, так чи інакше світу доведеться прийняти вибір американського народу.

Ярослав Довгопол, Укрінформ

До слова
Легендарний британський рок-гурт The Rolling Stones зажадала від Дональда Трампа перестати використовувати музичні твори колективу під час передвиборних акцій. «Rolling Stones ніколи не давали дозволу кампанії п. Трампа на використання їхніх пісень і вимагають, щоб вони припинили це негайно», — заявив представник групи. Виступи мільярдера перед виборцями відбуваються під добірку відомих пісень різних виконавців. Зокрема, в трек-листі кандидата є чотири твори групи Rolling Stones — You Can Not Always Get What You Want, Sympathy For The Devil, Brown Sugar і Start Me Up.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply