Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 23, 2020

Трамп не зближується ні з Путіним, ні з Ердоганом

Автор:

|

Лютий 16, 2017

|

Рубрика:

Трамп не зближується ні з Путіним, ні з Ердоганом

Лідер Сполучених Штатів несподіваного для свого російського колеги не підтримав його в питанні взаємного скорочення стратегічних озброєнь.

Відмова в пролонгації
10 лютого інформаційна агенція Reuters приємно здивувала усіх, кого Дональд Трамп непокоїв своїми реверансами в бік його російського колеги за посадою Путіна. Бо повідомила з посиланням на «одного з вашинґтонських чиновників», що під час їхньої першої телефонної розмови, яка відбулася 28 січня, господар Овального кабінету відмовив володарю Кремля в продовженні ще на п’ять років договору про стратегічні наступальні озброєння (СНО).
«Коли Путін запропонував продовжити договір від 2010 року, Дональд Трамп відволікся для консультацій із помічниками, у котрих уточнив, про який договір ідеться, а повернувшись до розмови, заявив, що цей договір, підписаний Бараком Обамою, невигідний для США і вимагає перегляду», — конкретизував чиновник.
Агенція також нагадала, що договір СНО-III розрахований на десять років із можливим продовженням за взаємною домовленістю сторін ще на п’ять років. Передбачено ним скорочення ядерних боєзарядів до 1550 одиниць, а міжконтинентальних балістичних ракет, балістичних ракет підводних човнів і важких бомбардувальників — до 700.
Під час дебатів 2016 року п. Трамп заявляв, що «Російська Федерація (РФ) переграла США, підписавши цей договір». Бо, за його словами, «це неправильно, що угода дозволяє Росії продовжувати виробляти ядерні боєголовки, тоді як США — ні».
Щоправда, Шон Спайсер, представник Білого дому, у відповідь на прохання журналістів прокоментувати висловлювання п. Трампа заявив лише, що «розмова президента з Путіним була приватним спілкуванням між ними двома, і на цьому варто поставити крапку». Але ж і не заперечив, що з уст п. Трампа пролунало те, про що розповів агенції Reuters чиновник.
Олександр Гольц, російський військовий експерт, вважає, що своєю відмовою Дональд Трамп позбавив Путіна головного козиря. «Всі роки після укладення Празького договору Москва регулярно і зі задоволенням шантажувала Вашинґтон. Як тільки траплявся конфлікт, на думську трибуну підіймався черговий депутат, котрий вимагав негайного виходу з Договору СНО. І в більшості випадків це спрацьовувало. Адже скорочення ядерних озброєнь було оголошено однією з головних цілей адміністрації Обами. А зробити щось у цьому напрямку можна було тільки за участі Москви», — пояснив експерт.
Олександр Гольц також нагадав, що «2013-го Вашинґтон запропонував продовжити процес ядерного роззброєння, але Москва гордо відмовилася. Навіть наприкінці свого президентства, влітку минулого року, п. Обама намагався хоч якось посунути Путіна до значних кроків у справі скорочення ядерних озброєнь. Ну, якщо не хочете зменшувати свій ядерний арсенал, то продовжимо хоча б дію Договору СНО. Кремль і в цьому випадку проігнорував пропозицію: якщо про щось і домовлятися, то вже точно не з «кульгавою качкою» Обамою».
«І раптом з’ясувалося: все, що було цінне для Обами, не має жодного значення для Трампа (або він настільки витончений гравець, що не подає вигляду). Схоже, прийом, коли Путіну було досить час від часу нагадувати «контрпартнерам», що РФ володіє величезним запасом ядерних озброєнь, більше не працює. Не виключено, що новий американський президент готовий затіяти нову гонку озброєнь і подивитися, хто швидше зламається. При всіх спробах РФ наздогнати США, Москва буде виробляти стільки ракет, літаків і підводних ракет, скільки зможе. А Вашинґтон стільки, скільки захоче», — резюмував експерт.
Водночас в американському виданні Foreign Policy зауважили: «Кремль сподівався побачити 2017 року революційну зміну відносин між РФ і США у зв’язку з приходом до влади Дональда Трампа, проте зараз усе менше радіє перемозі скандального кандидата. Зараз, коли Трамп опинився у владі, політичні еліти в Москві перестали радіти. Вони усвідомили, що становище Росії раптово стало болісно непростим».
А Діана Френсіс, редактор канадського National Post, зауважила: «Адміністрація нового президента рухається до того, щоб почати приймати правильні рішення щодо Путіна та його вторгнення в Україну. Одним із таких правильних рішень було б пильне стеження за діями РФ, яка повинна закінчити війну в Україні, повернутися до своїх кордонів і виплатити десятки мільярдів компенсації. Дональд Трамп поки що поводиться дуже обережно, говорить про перезавантаження відносин із Росією. Але, ймовірно, незабаром Путін збагне, що в Білому домі сидить «Ведмідь», ігри з яким закінчуються погано».

В обійми Путіна?
Однак Дональд Трамп не поспішає виконувати свої обіцянки порозумітися не лише з Путіним. Адже хоч він запевнив, приміром, 8 лютого у телефонній розмові з Реджепом Таїпом Ердоганом, президентом Туреччини, котрий підтримує цю країну як стратегічного партнера та союзника НАТО та привітав її внесок у боротьбу з терористичною організацією «Ісламська держава» (ІД), однак він досі не відреагував на заклик Нумана Куртулмуша, прес-секретаря турецького уряду, до нової влади США видати проповідника-втікача Фетхуллаха Гюлена, звинуваченого в Туреччині в підготовці спроби військового перевороту. Ще й наголосив при цьому: «Нова адміністрація США повинна зробити свій вибір: або ватажок терористичного руху, який керує групкою бандитів, або Туреччина з її 80-мільйонним населенням».
Нуман Куртулмуш також додав, що «влада Туреччини очікує від адміністрації Дональда Трампа припинення підтримки Курдської робітничої партії у Сирії». Тож якщо господар Овального кабінету проігнорує цей заклик, Туреччина остаточно може відвернутися від США та перекинутися на бік РФ, спільно з якою воює зараз у Сирії.
Тим паче, що Ігор Семиволос, виконавчий директор київського Центру близькосхідних досліджень, вважає, що «дружба» Путіна й Ердогана в Сирії, найімовірніше, спрямована проти США». Експерт нагадав, що в Стамбулі неабияк занепокоєні підтримки американцями курдів, котрі воюють не лише проти президента Сирії Асада, а й за незалежність від Туреччини. Однак, попри це, за словами п. Семиволоса, «тривалий час курдів підтримували американці та розглядали їх як найефективніших гравців, котрих можна виставити проти ІД.
«Американці зробили ставку на курдів, які, з одного боку, наймотивованіші та найбоєздатніші, але з іншого — слабка ланка, якою легше керувати, оскільки за ними наразі не стоять інтереси жодної іншої держави. Цей фактор для Вашинґтона став визначальним, а для Анкари курди переросли в серйозну перешкоду і постійний головний біль, оскільки американці і тренують їх, і озброюють», — пояснив експерт.
Відтак Ігор Семилос вважає, що «саме підтримка Сполученими Штатами курдських підрозділів є найімовірнішою причиною виникнення ситуативного союзу між росіянами та турками, спрямованого проти американських інтересів на Близькому Сході, зокрема в Сирії».
Відтак, в Україні неабияк остерігаються, що Дональд Трамп своєю непоступливістю щодо п. Ердогана остаточно штовхне його в обійми Путіна. Бо, приміром, 3 лютого, президент Ердоган запевнив у своєму привітанні приводу 25-річчям встановлення українсько-турецьких дипломатичних відносин: «Туреччина на практиці продемонструвала свою відданість засадничим принципам міжнародного права та солідарність із Україною, засудивши окупацію РФ Криму та спробу анексувати частину української суверенної території. Туреччина, поза всяким сумнівом, підтримуватиме рішення проблем у реґіоні на основі збереження територіальної цілісності та суверенітету нашої стратегічного партнера України».
А коли 10 лютого Мевлют Чавушоглу, міністр закордонних справ Туреччини , підтвердив, що «Ердоган відвідає з візитом Україну та Росію найближчим часом», то запевнив при цьому: «Ми, звісно ж, підтримуємо територіальну цілісність України і говоримо про це на всіх міжнародних платформах. Ми хочемо, щоб це питання (війни на Донбасі. — Ред.) було вирішене зі збереженням територіальної цілісності України».
А напередодні, уранці 9 лютого у районі міста Ель-Баб на півночі Сирії турецьких військових обстріляли. Міністерство оборони Туреччини звинуватило в атаці російську авіацію. У результаті збройного нападу три особи загинули та ще 11 зазнали поранень. Таким чином дружба з Путіним нічого не вартує. І президент Трамп, схоже, починає це розуміти.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply