Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 19, 2019

Таємна армія Обами

Автор:

|

Березень 01, 2012

|

Рубрика:

Таємна  армія Обами

Зараз чимало американців уважає власний уряд некомпетентним, але «морські котики» блискуче виконують свої завдання, пише Newsweek. Досить запитати про це в президента, зазначає журналіст Деніел Клейдмен. Він згадує про операцію у квітні 2009 року, коли сомалійські пірати взяли заручником американця Річарда Філліпса, капітана контейнеровоза Maersk Alabama. Для Барака Обами ситуація була пов’язана з політичним ризиком і покладала на нього велику особисту відповідальність. «До того ж він ніколи раніше не працював із командою «морських котиків» — елітним підрозділом спецназу, що здійснює багато найтаємніших місій у таємних війнах», — підкреслює автор.

Командування Військово-морських сил США скерувало на місце події невелику флотилію. «Морські котики» висадилися в Індійський океан прямо з літаків — зістрибнули з парашутами й зайняли місця в надувних човнах. 11 квітня, через три дні після того, як почалося захоплення заручників, п. Обама дозволив застосувати військову силу, але лише в разі, якщо життю капітана безпосередньо загрожуватиме небезпека. Увечері 12 квітня снайпери із числа «морських котиків» підібралися до піратського човна на потрібну відстань. Вони вичікували, спостерігаючи за піратами в прилади нічного бачення. «Настав момент, коли двох піратів було чітко видно. Снайпери розгледіли в ілюмінатор третього пірата, який націлив автомат на капітана Філліпса», — розповідає журналіст. Усі три снайпери відкрили вогонь. «Три постріли — три мертвих пірати», — уточнює він. Штурмова група «морських котиків» висадилася на катер і врятувала п. Філліпса.

«Коли потрібно виконати різні завдання, президент Обама щораз більшою мірою покладається на спецназівців. В епоху, коли бюджет урізають, а вороги — розсіяні по різних країнах, в епоху, коли американці втомилися від окупації з катастрофічними наслідками, важливість точкових операцій, здійснюваних елітарними підрозділами, є очевидною», — зазначає автор.

Від 2001 року бюджет Штабу спеціальних операцій США зріс більш ніж удвічі, до 10,5 млрд USD, а кількість відряджень — у понад чотири рази. Командувач підрозділу Вільям Мак-Рейвен просить надати йому більше ресурсів і велику автономію. За даними видання, адмірал Мак-Рейвен хоче розширити свої сили в Азії, Африці та Латинській Америці, а також отримати повноваження на передислокацію живої сили й техніки, щоб за потреби діяти швидко та гнучко.

«Морські котики» зараз виглядають героїчно, як ніколи: торік вони ліквідували Осаму бін Ладена, у січні врятували двох працівників благодійної організації, захоплених у Сомалі. Але Барак Обама усвідомлює: недобре, якщо спецназівці запишаються. «Буває також зарозумілість, через яку гинуть люди; вона може на багато років наперед заплямувати репутацію Америки», — зауважує автор. Тому деякі американські дипломати й навіть високопоставлені військовики насторожено ставляться до збільшення значення та розширення повноважень спецназу.

Таємні операції по­в’язані з моральними дилемами, юридично-правовими та практичними складнощами, зазначає автор. На його думку, у п. Обами зазвичай збалансований підхід. Журналіст розповідає історію про операцію у вересні 2009 року. Американській розвідці раптово стало відомо, що один із ключових діячів «Аль-Каїди» Салех Алі Салех Набхан має намір проїхати дорогою через пустелю на півдні Сомалі. Це був шанс ліквідувати його або захопити живцем без ризику для мирних громадян чи американських вояків. При цьому в штабі чудово пам’ятали про фіаско 1993 року в тому ж Сомалі, коли загинуло 18 американських рейнджерів.

І все ж було очевидно, що небезпечний варіант — єдиний реалістичний. Президент Обама затвердив план операції «Небесна рівновага», дорученої 6-й команді «морських котиків». Її офіційна назва — «Група розвитку особливих бойових дій військового флоту США». Наступного ранку кілька гвинтокрилів AH-6 Little Birds злетіло з військових кораблів США у водах Сомалі та перехопило колону автомашин Набхана. Самого Набхана та ще кількох бойовиків було вбито. Один із гелікоптерів здійснив посадку, група спецназівців забрала частину останків п. Набхана для аналізів ДНК, і гвинтокрил злетів.

Завдяки війнам в Іраку й Афганістані спецназівці, а також політики, які віддають їм накази, звикли проводити операції на території інших держав. Так, 2008 року, коли бойовики «Аль-Каїди» пробиралися до Іраку для війни з американцями, США висадили в Сирії десант із гелікоптерів, аби взяти в полон або вбити Абу Гхадію — людину, яка координувала доставку іноземних бойовиків до Іраку. Було вбито дев’ять терористів, у тому числі п. Гхадію. Сирія поскаржилася в ООН.

«У деяких місцях, де панує хаос, або в країнах, що переховують терористів, подібні операції, можливо, необхідні. Але в іншому світі?» — запитує автор. Дипломати застерігають: подібна поведінка накличе на США неприємності, Вашинґтон назвуть «світовим жандармом».

 Newsweek

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...