Новини для українців всього свту

Saturday, Aug. 15, 2020

Символ правосуддя

Автор:

|

Грудень 18, 2014

|

Рубрика:

Символ правосуддя
Резиденція Верховного суду є втіленням ідей демократії та свободи особистості

Резиденція Верховного суду є втіленням ідей демократії та свободи особистості

Будівля Верховного суду США розташована поблизу Капітолію й бібліотеки Конгресу у Вашинґтоні. Виконана в неокласичному стилі, вона є порівняно молодою – побудована в 30-х роках минулого століття. 4 травня 1987 будівлю Верховного суду США було визнано національним історичним пам’ятником США.

Без постійної «прописки»
Верховний суд є не тільки юридичною гілкою уряду Сполучених Штатів Америки, а й останньою інстанцією у вирішенні питань конституційності та державних юридичних суперечок. Саме тут розглядалася справа «Бравн проти Ради з питань освіти», за результатами якої скасували расову сегрегацію в школах, а також справа «Міранда проти штату Арізона», завдяки якій підозрювані у скоєнні того чи іншого злочину особи отримували право на адвоката до допиту, а не після нього.
Незалежна судова влада була передбачена Конституцією Сполучених Штатів від моменту утворення країни. Але її Верховний суд тривалий час не мав власної резиденції. Цікаво, що від самого початку головний суд Сполучених Штатів постійно переїжджав з одного міста в інше. Пов’язано це з тим, що американська столиця неодноразово переносилася, після того як була оголошена незалежність держави. Спершу, після отримання США незалежності, Верховний суд країни перебував, як і її уряд, у Нью-Йорку. Потім, із перенесенням столиці до Філадельфії, Верховний суд також переїхав у це місто й засідав у «Індепенденс-голлі».
Із подальшим перенесенням столиці до Вашингтона Верховний суд розмістився в невеликому підвальному приміщенні в Капітолії 1810 року. Тут він і перебував аж до 1935 року (за винятком періоду 1812-1819 рр., коли Капітолій був зруйнований англійськими військами). У зв’язку з розширенням американського сенату приміщення Верховного суду постійно зменшувалися, і 1860 року він переміщається в Стару сенатську камеру, де й залишалася аж до 1935-го.

Нарешті власний дім
Ще 1929 року головний суддя США (і колишній президент країни) Вільям-Говард Тафт довів необхідність поділу місць засідань Верховного суду й Конгресу США як різних гілок управління в країні й почав кампанію за створення окремої штаб-квартири Верховного суду. Тафт не дожив до торжества своєї ідеї всього місяць.
Перший камінь у будівлю Верховного суду заклали в жовтні 1932 року. Із нею сусідять Бібліотека Конгресу й Капітолій. У США в той час у розпалі була Велика депресія. Однак країна пішла на будівництво храму правосуддя, велич якого мала підкреслити силу судової влади. Будівництво тривало з 1932-го по 1935 рік і коштувало американській скарбниці 9,74 млн USD, перекривши початкову кошторис на 94 тис. USD.
Проект будівлі розробив автор багатьох хмарочосів архітектор Кес Гілберт. Будинок Верховного суду, однак, він зробив невисоким, п’ятиповерховим (заввишки 28 м), але при цьому надзвичайно величним. Його вигляд мав передати головну думку автора: американський народ – спадкоємець грецької демократії, римського права та гуманізму Ренесансу.

Скандал із пророком Мухаммедом
Гілберт спроектував будівлю схожою на грецький Парфенон – це стає зрозуміло з першого погляду на неї. Півсотні урочистих мармурових сходинок веде до класичного портику. Сходи обрамлює дві скульптури роботи Джеймса Фрейзера – «Сила Закону» і «Роздуми Правосуддя»: жіноча фігура є уособленням роздумів про правосуддя, а зображення чоловіка символізує верховенство закону.
Архітектор прикрасив будівлю як алегоричними фігурами, так і великою кількістю статуй відомих політичних і історичних діячів. Так, у східному крилі будівлі розміщена скульптура Гермона Аткінса Макнейла «Юстиція, страж Свободи». У західному крилі можна побачити скульптурну композицію «Рівність Юстиції та Закону» Роберта Інгерсола Ейткена.
У нішах головного залу засідань розташовані скульптурні портрети всіх головних суддів США. На фризі південної стіни зображено великих законодавців різних епох – від Менеса та Хаммурапі до Конфуція й Августа. Аналогічний фриз північної стіни прикрашено статуями великих від Юстиніана до Наполеона. Присутність у цьому списку пророка Мухаммеда спричинилася навіть до конфлікту: одна з громадських організацій вимагала прибрати скульптуру, оскільки іслам не заохочує зображень пророка. Однак головний суддя відхилив запит, визнавши, що цей витвір мистецтва не призначений для поклоніння, а просто позначає місце Мухаммеда серед знаменитих законодавців.
Фасади будівлі виконано з місцевого мармуру, цим же каменем облицьовано більшість внутрішніх приміщень. Виняток становить головний зал засідань, для якого Гілберт у травні 1933 року попросив сієнський мармур у прем’єр-міністра Італії Беніто Муссоліні, що відвідав Америку на особисте прохання архітектора.

У зал суду – на слонах?
Розкіш нової штаб-квартири сподобалася, утім не всім суддям Верховного суду. Один з них вважав таку претензійність абсолютно невідповідною для «тихої групи старих хлопчиків» (судді Верховного суду США призначаються довічно). Інші зауважували, що судді в чорних мантіях нагадують тепер «дев’ять чорних жуків у Карнакському храмі», з’являтися в якому вони повинні з помпою, в’їжджаючи в зал суду на слонах.
Незважаючи на свою присадкуватість, будівля вміщує підземний гараж, інформаційний офіс, виставкові зали, крамниці, кафе, навіть баскетбольний майданчик для співробітників. Для підтримання порядку тут є власні поліцейські сили.
Перший поверх приміщення займає виставковий зал. У ньому можна побачити одяг представників Феміди різних держав, побувати в сувенірній крамниці й затишному кафе. Приголомшливий за красою великий зал розмістився на другому поверсі. Там же розташувався зал, в якому проходять засідання суду та бюро суддів. Третій поверх віддали під адвокатську канцелярію та бюро, яке представляє міністерство юстиції. Поверхом вище знаходиться величезна бібліотека.
Інтер’єр залу, де відбуваються засідання головного суду США, вражає своїм багатством. У ньому присутнє золото, червоний оксамит, із якого виконані важкі штори, і ліпнина. Вишуканість приміщення підкреслюють своєї величністю доричні колони. У встановлені дні звичайні люди можуть отримати чудову можливість стати свідками того, як проходять засідання Верховного суду, побувавши на ньому. В інший час туристи можуть переглянути тридцятихвилинний фільм, який розповідає про архітектуру цієї будівлі, про те, як працює вищий орган судової влади країни.

Не їсти! Не спати! Не розмовляти!
При відвідуванні будівлі Верховного суду всіх обстежують за допомогою рентгенівських апаратів і металодетекторів на наявність зброї. Аналогічна ж процедура проводиться з багажем. Відвідувати цю будівлю можуть і інваліди будь-яких категорій, оскільки для цього тут усе передбачено. Так, неповносправним видаються не тільки інвалідні коляски, а й прилади, що допомагають прослуховувати перебіг засідання.
Існують і деякі обмеження. У будівлі Верховного суду суворо заборонено куріння, не можна торкатися статуй, голосно розмовляти, здійснювати будь-які види зйомок, спати в залі засідань, а поїсти можна тільки в кафе. Усі присутні в залі, де проводяться засідання, зобов’язані вставати на початку й після закінчення суду.
Зал судових засідань має 250 місць для тих, хто бажає бути присутнім при слуханнях (найчастіше їх займають великі групи студентів або чиновників). Ті відвідувачі, які мають намір перебувати в залі суду протягом усього слухання справи, отримують спеціальні вхідні квитки. Надто галасливих або неспокійних відвідувачів із залу суду негайно видаляє спеціальна служба підтримки порядку.
Адже у будинку Верховного суду розташоване власне поліцейське відділення, яке було створене спеціально для захисту будівлі Верховного суду і людей, що в ній перебувають. Воно не підпорядковується міській поліцейській владі.

Олексій Гай

 

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply