Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 19, 2019

Свобода, що осяває світ

Автор:

|

Листопад 27, 2013

|

Рубрика:

Свобода, що осяває світ

Цю статую американському народу подарували французи – на знак дружби між Францією й Америкою. За минулі десятиліття монумент був визнаний не тільки уособленням дружніх взаємин двох народів (що відсунулося далеко на другорядний план), а й символом свободи американського народу.

Французько-американський проект
Було встановлено термін – завершити пам’ятник до 1876 року, приурочивши його встановлення до сторіччя Декларації незалежності США. Вважається, що це – спільний французько-американський проект. За взаємною домовленістю Америка мала побудувати п’єдестал, а Франція – створити гігантську фігуру та встановити її в США. Виготовити статую було доручено французькому скульпторові Фредеріку-Огюсту Бартольді. Подейкують, у нього навіть була французька натурниця. У Нью-Йорку ж усі частини Статуї Свободи мали зібрати в єдине ціле.
Проте брак грошей відчувався по обидва боки Атлантичного океану. У Франції благодійні пожертвування разом із різними розважальними заходами й лотереєю дали змогу зібрати 2,25 млн франків. У Сполучених Штатах із мето збору коштів проводилися театральні вистави, художні виставки, аукціони та боксерські бої.
Тим часом у Франції скульптору Бартольді знадобилася допомога інженера для вирішення конструктивних питань, пов’язаних зі спорудженням такої велетенської мідної скульптури. Спроектувати масивну сталеву опору було доручено Гюставові Ейфелю (майбутньому творцеві Ейфелевої вежі). Він особисто розробив конструкцію міцною залізної опори і каркаса, який дозволяє мідній оболонці статуї вільно рухатися, при цьому зберігаючи рівновагу самого монумента.

Проблеми з фінансуванням?
Американці неохоче розлучалися з коштами, і були певні труднощі зі збором потрібної суми, тому Джозеф Пулітцер на сторінках своєї газети «Ворлд» опублікував низку статей, звертаючись до представників вищого та середнього класів і закликаючи їх виділити гроші заради доброї справи. Критика була вкрай жорсткою, і це справило належний ефект.
До серпня 1885 в США вдалося зібрати потрібну суму, а французи доти вже закінчили свою частину роботи й привезли фрагменти скульптури в Нью-Йорк. Статуя Свободи була розділена на 350 частин і перевозилася на фрегаті “Ізере ” в 214 ящиках. За чотири місяці всі частини монумента були зібрані, і при величезному скупченні народи 26 жовтня 1886 року відбулися врочистості з відкриття легендарного пам’ятника. Під час промови на церемонії Гровер Клівленд сказав: «Ми завжди пам’ятатимемо, що Свобода обрала це місце своєю домівкою, і вівтар її ніколи не вкриється забуттям».
Місце для статуї Свободи в нью-йоркській гавані, затверджене Актом Конгресу 1877 року, було вибране генералом Вільямом Шерманом – з урахуванням побажань самого Бартольді – на острові Бедлоу, де ще від початку XIX століття стояв форт у формі зірки.
Так сталося, що подарунок до 100-річчя запізнився на 10 років. Варто зазначити, що рука з факелом була зібрана ще раніше й навіть експонувалася на виставці у Філадельфії 1876-го.

Відкриття та закриття
Історія Статуї Свободи, так само як і місця, де вона встановлена, тісно пов’язана з історією становлення Сполучених Штатів. Пам’ятник помістили на п’єдесталі всередині форту Вуд, який був споруджений спеціально до війни 1812 року. Протягом кількох перших десятиліть комплекс обслуговувала служба маяків США, і лише 1924 року він став Національним пам’ятником. А 1937-го площу пам’ятника розширили до кордонів усього острова Бедлоу, 1956 року перейменувавши його на острів Свободи.
1982 року була проведена реставрація монумента. Президент Рональд Рейган особисто курирував цей процес. Знову був ініційований збір коштів і зібрано 87 млн USD. Гроші того разу вдалося зібрати за досить короткий термін, що стало найуспішнішим прикладом співпраці держави та приватного сектору за всю історію США.
1984-го Статуя Свободи була включена до числа пам’яток світового значення. 5 липня 1986 року на честь сторіччя монумента комплекс був знову відкритий для відвідування, і тепер удалося встигнути все без запізнення на 10 років.
Після 11 вересня 2001 року статую й острів було закрито через терористичну загрозу, але 2009-го екскурсії відновили. У жовтні 2012 року атлантичний ураган «Сенді», що лютував на Північноамериканському континенті й так чи інакше паралізував життя 13 штатів, не завдав Статуї Свободи значних ушкоджень. Однак острів Свободи пережив сильні повені, було порушено системи електропостачання. На відновлювальні роботи довелося витратити десятки мільйонів доларів. І статуя Свободи знову відкрилася для широкої публіки 4 липня 2013 року.
Але вже за три місяці пам’ятник знову закрили через фінансовий шат-даун у США на початку жовтня. На щастя, влада штату Нью-Йорк тимчасово взяла на утримання Статую Свободи, що не працювала протягом 12 днів.

Трохи цифр
Висота від землі до верхівки факела статуї Свободи – 92,99 м, висота самої фігури – 33,86 м, висота від землі до вершини п’єдесталу – 46,94 м.
До вершини статуї веде 354 сходинки, а до вершини п’єдесталу – 192. У короні влаштовано 25 вікон, що символізує дорогоцінне каміння Землі та промені сонця, які освітлюють світ. Сім променів на короні статуї символізують 7 морів і 7 континентів (західна географічна традиція налічує саме сім континентів). На табличці, яку статуя тримає в лівій руці, написано: «4 липня 1776». Для відливу статуї було витрачено 31 тміді, а сукупна вага сталевої конструкції склала 125 т. Вага цементної основи – ??27 тис. т, а товщина мідного покриття статуї – 2,37 мм.
Цікавим фактом є також те, що вітер швидкістю 100 км/год. викликає розгойдування монумента на 7,62 см, тоді як факел буде розгойдуватися на 12,7 см.

У Франції – трохи менша
Усього лише через всього чотири роки американська діаспора Парижа зробила французам подарунок у відповідь – зменшену копію статуї Свободи. Порівняно зі своєю «американською сестрою», паризька Свобода має більш скромні розміри: усього 11,5 метр заввишки.
Тепер паризька статуя Свободи прикрашає східну частину Лебединого острова. Погляд її звернено на захід – до своєї «старшої сестри», а на табличці в її руці вибито дві знаменні дати – дати американської та французької революцій.
Але Париж не може обійтися без сюрпризів! І статуя Свободи в нього – не одна, а аж чотири ! Одна Свобода, як ми вже знаємо, стоїть на Лебединому острові, друга зменшена копія зберігається в найстарішому технічному музеї Європи – Музеї мистецтв і ремесел. Третя двометрова копія статуї, яку виконав французький скульптор Фредерік Огюст Бартольді, розташована в самому центрі Парижа – у Люксембурзькому саду. А четверту Свободу в Парижі ви неодмінно побачите, відвідавши Ейфелеву вежу, оскільки та стоїть неподалік – на одній із барж, пришвартованій до причалу на правому березі Сени.

Українські «сестри»
Варто, мабуть принагідно згадати, що в Україні теж є свої Статуї Свободи. Перша з них – у Львові. Щоправда, на відміну від ньюйоркської, вона сидить і ніжно обіймає двох чоловіків, що примостилися обабіч неї.
Сьогодні можна почути думку, нібито скульптурна композиція символізує добру й гостинну Америку, що приймає у відкриті обійми українця та поляка. Але це – своєрідний міф. Серед фахівців поширена думка, що автор скульптурної групи Леонард Марконі втілив у жіночій фігурі символ ощадності та добробуту, розквіту й благополуччя Галичини, а в чоловічих – успішне сільське господарство та промисловість краю. Тому композиція отримала назву “Ощадність” і повинна була символізувати готовність народу досягнути добробуту та економічного поступу власними силами на своїй землі. Підґрунтя міфу підсилює діадема на голові “Ощадності” та смолоскип у її руці (щоправда, книга в лівій руці відсутня). 

 Віталій Степ

До слова
Статуя Свободи відкрилася в Нью-Йоркській гавані 1886-го, тобто всього за чотири роки до встановлення скульптурної групи у Львові, а ще ж потрібен був час на проектування та виготовлення композиції. Окрім того, за цей короткий проміжок заокеанський монумент іще не встиг стати символом Америки, нового вільного життя…
А ще серед істориків побутує думка, нібито автором львівської Свободи був автор нью-йоркської Свободи француз Бартольді й що свою “Ощадність”, установлену в Україні на замовлення та гроші місцевого бізнесу, він використав як прототип для подарунку американцям, якому судилося стати символом вселюдської Свободи.
Друга статуя Свободи – зменшена копія американської – з’явилася в Україні на початку липня цьогоріч у Здолбунові Рівненської області завдяки німецькій компанії Dyckerhoff AG, яка свого часу виграла тендер на поставку цементу для будівництва фундаменту статуї Свободи в Нью -Йорку. На думку керівництва фірми , статуя Свободи символізуватиме надійну якість продукції компанії.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...