Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 30, 2020

США планує посилити тиск на РФ, а може, й озброїти Україну

Автор:

|

Травень 08, 2014

|

Рубрика:

США планує посилити тиск на РФ, а може, й озброїти Україну

Барак Обама й Анґела Меркель

У ситуації, коли санкції проти Росії не мають відчутного впливу, українці сподіваються від Сполучених Штатів більш дієвої допомоги.

Відведення російських військ не має
Сергій Шойгу, міністр оборони Російської Федерації (РФ), у телефонній розмові з Чаком Гейґелом, головою Пентаґону, заявив, що Росія припинила військові навчання біля кордонів з Україною. Також він спростував твердження про присутність на українській території російських диверсійно-розвідувальних груп.
Однак НАТО заперечує факт відхід російських військ. «Зараз немає жодних даних, які би підтверджували відведення російських підрозділів від кордону з Україною. Продовжуємо переконувати РФ виконати женевські домовленості та відвести свої війська від кордону з українською державою, щоби таким чином створити умови для дипломатів і діалогу», — сказав міністр.
Також інформації про відведення російських військ від кордону України не має Джеффрі Пайєтт, посол США в Україні. «На сьогоднішній момент у мене відсутнє підтвердження», — сказав він. Дипломат заявив, що реакція США на перетин російськими військами українського кордону буде миттєвою. «Якщо російські війська перейдуть через кордон, це буде дуже великою ескалацією й США негайно відреагують на це», — сказав він. На думку дипломата, такі події — неприпустимі, але якщо вони відбудуться, то призведуть до драматичних наслідків. «Такий розвиток ситуації матиме трагічні наслідки», — додав п. Пайєтт.

Республіканці хочуть більшого
Члени Республіканської партії запропонували сенату розглянути проект документа, що містить ефективніші засоби впливу на Росію у зв’язку з її позицією щодо України. Зокрема, законопроект передбачає заходи з посилення НАТО, прискорення процесу роботи над розміщенням систем ПРО в Європі, а також застосування санкцій щодо банківського й енергетичного секторів російської економіки.
Республіканці запропонували запровадити обмежувальні заходи стосовно чотирьох банків РФ, концерну «Газпром», а також компанії «Рособоронекспорт». Окрім того, вони висунули пропозицію про надання військової допомоги Україні обсягом 100 млн USD, у тому числі поставки протитанкової, зенітної, а також стрілецької зброї.
Сенатори заявили, що сподіваються заручитися підтримкою демократів і домогтися від Білого дому розробки цілісної стратегії щодо РФ замість ситуативних відповідей. Авторами законодавчої ініціативи виступили сенатори-республіканці, зокрема Мітч Мак-Коннелл, лідер республіканської меншості у верхній палаті Конгресу.
У відповідь на критику республіканців Барак Обама зазначив, що більшість політиків, котрі ставлять під сумнів кроки Білого дому, насправді прагне вплутатися у військову авантюру, «до якої американський народ не виявляє жодного інтересу й яка жодним чином не сприяла би захисту інтересів США у сфері безпеки».
Обмежувальних заходів із боку США щодо РФ було вжито тому, що Москва порушила фундаментальні засади непорушності кордонів у Європі, заявив Джо Байден, віце-президент США. «Росія не просто порушила територіальну цілісність України, а фундаментальний принцип того, що кордони в Європі не можуть бути змінені силою. У зв’язку із цим ми були змушені вжити заходів», — наголосив він, виступаючи на конференції в Атлантичній раді у Вашинґтоні.
Джо Байден переконаний, що Захід «має діяти рішуче в питанні застосування санкцій проти РФ», з огляду на її позицію щодо України. Крім того, віце-президент висловив думку, що Москва використовує енергоресурси для чинення тиску на своїх сусідів у реґіоні. Політик закликав Європу «розглядати енергетичну безпеку як нову фазу європейської й трансатлантичної інтеграції».
Разом із тим, п. Байден висловив припущення, що основною причиною кризи в Україні є високий ступінь корумпованості її владних інститутів. «Україна є незалежною державою вже майже 25 років, проте не досягла своєї мети багато в чому через корупцію й неефективність інститутів влади», — підкреслив віце-президент.

Зустріч Меркель і Обами
З офіційним візитом США відвідала Анґела Меркель, канцлер Федеративної Республіки Німеччина (ФРН). Під час спільної конференції Барак Обама й Анґела Меркель пообіцяли Росії третій раунд санкцій, якщо аґресія проти України триватиме. За словами американського президента, РФ «не дає їм іншого шляху, як застосування санкцій щодо секторів російської економіки».
«Міжнародна спільнота бачить, що Росія порушує всі угоди та міжнародне право. Усі знають, що за сепаратистами стоїть РФ, — наголосив п. Обама. – Український уряд виконує взяті на себе в Женеві зобов’язання, черга — за Росією». Також голова Білого дому заявив, що «якщо РФ надалі так поводитиметься, G7 діятиме та накладатиме нові санкції».
«Ми не зацікавлені в покаранні росіян, але Путін і його оточення мають бути покарані», — підкреслив президент.
Своєю чергою, п. Меркель заявила, що якщо ситуація в Україні не стабілізується, то ФРН буде вводити подальші санкції, діючи спільно зі США. За її словами, третій раунд санкцій уже готується й вони стосуватимуться секторів російської економіки.
Барак Обама, тим часом, закликав громадян ФРН, котрі дивляться російське телебачення, не вірити цілодобовій антиукраїнській пропаганді, і назвав її «однією з найбільших проблем» у нинішній ситуації. «Однією з наших найбільших проблем є російська пропаганда, що «викидається нон-стоп». Вона стверджує, що Україна є відповідальною за проблеми на Сході», — підкреслив президент.
Із цього приводу висловився також Джон Керрі, відреагувавши на останню істеричну заяву міністерства закордонних справ (МЗС) РФ щодо антитерористичної операції в Слов’янську. «Заява МЗС РФ, яка стверджує про залучення Держдепартаменту США в операцію в Слов’янську, — обурлива вигадка. Радію, що вільна преса може «пронюхати» цю пропаганду», — написав він на своїй сторінці у Twitter.

Що робити далі?
До президента Обами звернувся Збігнев Бжезінський, екс-радник президента Картера, зі закликом надати Україні зброю, у тому числі гранатомети, для воєнних дій у міських умовах. «Українці будуть воювати, якщо віритимуть, що таки отримають допомогу від Заходу, особливо у вигляді поставок зброї, яка є необхідна для успішної оборони в містах», — написав він у газеті Politico.
Політик зазначив, що Росія становить відкриту загрозу для України й гарантувати «перемогу» українцям могло би саме постачання зброї. «Але щоби захищати місто, потрібно мати ручну протитанкову зброю та ручні гранатомети», — зазначив експерт, котрий звернувся до президента США з проханням заручитися підтримкою простих американців.
А Ед Ройс, голова комітету зі закордонних справ палати представників Конґресу, повідомив, що призначив на 8 травня ц. р. слухання про вплив РФ на нинішню кризу в Україні. Участь у слуханні під назвою «Російська дестабілізація в Україні» мають узяти, зокрема, представники Державного департаменту й Міністерства фінансів США. Ед Ройс також нагадав, що наприкінці квітня він сам відвідав Україну, але відтоді становище там значно погіршилося.
«Ситуація в Україні — непевна. Та одне ми знаємо точно: Володимир Путін є рушійною силою дестабілізації в українській державі», — зауважив конґресмен. На думку політика, важливо, щоб американський народ зрозумів вплив аґресії Росії в Україні на інтереси США. Тому призначене слухання дасть членам комітету змогу розпитати чільних представників Держдепартаменту й Міністерства фінансів про дії РФ і про стратегію протистояння їм Адміністрації США.
А у зв’язку з трагічними подіями в Одесі Сполучені Штати вимагають негайно покласти край насильству та безладам в Україні в межах виконання Женевської угоди та висловлюють готовність підтримати миротворчі дії.
Про це йдеться в офіційній заяві Держдепартаменту США. «Події в Одесі, що призвели до смертоносної пожежі в Будинку профспілок, свідчать про необхідність негайної деескалації напруженості в Україні. Насильство й зусилля з дестабілізації в країні має бути припинено. Ми знову закликаємо до негайного виконання домовленостей, досягнутих у Женеві 17 квітня. Сполучені Штати готові підтримати їх реалізацію», — наголошено в документі.
Разом із тим, офіційний Вашинґтон акцентував на «неприйнятності насильства й хаосу, що призвели до такої кількості безглуздих смертей і травм», і закликав міжнародне співтовариство до єдності в підтримці українського народу. Крім того, США звернулися до всіх сторін із проханням працювати спільно, аби відновити спокій і правопорядок. Сполучені Штати також просять українську владу «провести повне розслідування та притягнути всіх винних до відповідальності».

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply