Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 15, 2019

Скарби нації

Автор:

|

Жовтень 16, 2014

|

Рубрика:

Скарби нації
Однією з найвідоміших пам'яток парку Зайон є гора Східний Храм

Однією з найвідоміших пам’яток парку Зайон є гора Східний Храм

Сполучені Штати посідають третє місце у світі за розмірами своєї площі. Величезні території країни пролягають через Північноамериканський континент від Атлантичного до Тихого океану. У поєднанні з північно-західною Аляскою і тропічними Гаваями вони складають унікальний природний портрет, що охоплює фактично всі відомі кліматичні зони.
Тундрова рослинність північної Аляски, широколисті ліси Аппалачів, хвойні – Кордильєр, тропічні – Приатлантичної низовини, західні лісостепи, пустелі та напівпустелі Мексиканської нагір’я – усе це можна побачити в межах США.
Туристів з усього світу в північноамериканській країні приваблюють мальовничі ландшафти, величні міста, історичні та архітектурні пам’ятки, а також численні фестивалі. Природні пам’ятки США включають у себе величезну кількість різноманітних географічних об’єктів: водоспади, гейзери, озера, печери, болота, гори, річки, пустелі, долини, вулкани.
Національні парки країни належать до розряду найбільш цікавих і концентрованих місць спостереження за живою американської природою. Щороку їх відвідують мільйони людей. Найбільш багатими на парки штатами є Арізона, Каліфорнія, Аляска та Юта. Точне число їх підраховується Службою національних парків США. Таким чином формується природний рейтинг найбільш популярних туристичних об’єктів природного характеру. Сьогодні в країні функціонує 58 парків. Варто зазначити, що чотирнадцять національних парків США внесено до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Топ-десять найбільш відвідуваних національних парків США, за даними за 2013 рік, виглядає так:

1. Ґрейт-Смокі-Маунтинз
Національний парк Ґрейт-Смокі-Маунтинз розташовується у двох американських штатах — Північна Кароліна і Теннессі, у гірській системі Аппалачі. Українською його назва перекладається як «Великі Димчасті гори». Це — біосферний резерват, який перебуває під охороною ЮНЕСКО. Його територією пролягає найдовший пішохідний маршрут у світі — Аппалачська стежка. Парк на 95 % покритий лісами — широколистяними, змішаними, ялицево-смерековими, тсуговими і дубово-сосновими. У парку мешкає велика кількість тварин і птахів. На території Великих димчастих гір розташовуються історичні райони з будівлями XIX — першої половини XX ст. Щороку природний заповідник відвідує близько дев’яти млн осіб, але число відвідувачів регулюється владою, щоби не порушити природного балансу.

2. Ґранд-Каньйон
Національний парк Ґранд-Каньйон був створений навколо Великого каньйону річки Колорадо 19 лютого 1919 року. Площа парку становить близько 5 тис. кв. км. Найвідвідуванішою частиною Ґранд-Каньйону є його південний край. У цій частині парку розташована велика кількість оглядових точок. ЮНЕСКО оголосив парк об’єктом Всесвітньої спадщини. Ґранд-Каньйон не має собі рівних у всьому світі за панорамами, які він пропонує своїм відвідувачам. Він відомий своїми вражаючих розмірів скелями та мальовничими ландшафтами. Ці скелі складаються з товщі гірських порід різного віку, що чудово збереглися і чітко розрізняються в стінах каньйону. Багатобарвні шари оголених гірських порід каньйону показують геологічну історію планети за останніх 10 млн років.

3. Йосеміті
Йосемітський національний парк розкинувся на західних схилах гірської системи Сьєрра-Невада в Каліфорніі. Майже вся територія парку (90 %) належить до зони дикої природи. Йосеміті славиться своїми гранітними скелями, річками, водоспадами й гаями величезних секвой. Територія парку представлена ??п’ятьма природними зонами: густим чагарником, нижнім і верхнім гірським лісом, субальпійським і альпійським поясом рослинності. Усі гірські схили, долини, каньйони і гранітні куполи в парку утворилися внаслідок льодовикової ерозії. Дивовижно, але тут із часів останнього льодовикового періоду й до нині ростуть древні дерева секвоядендрон.

4. Єлловстон
Єлловстонський національний парк був відкритий 1 березня 1872 року. Він є першим національним парком у світі й охороняється ЮНЕСКО як міжнародний біосферний заповідник. Територія Єлловстона розташовується в трьох штатах – Айдахо, Вайомінг і Монтана. Його ландшафт відображає наслідки вулканічної активності земної мантії протягом 17 мільйонів років. На території парку розмістилося три тисячі гейзерів (це – дві третини гейзерів усього світу) і десять тисяч геотермальних джерел. В Єлловстоні досі відбуваються невеликі землетруси. Тим не менш, на території парку працюють численні готелі, крамниці, заправні станції і кемпінги.

5. Рокі-Маунтін
Національний парк Рокі-Маунтін розташований в штаті Колорадо. Через його територію протікає однойменна річка і проходить умовна континентальна межа, що відокремлює басейн Тихого від басейну Атлантичного і Північного Льодовитого океанів. Парк відомий своїми мальовничими краєвидами, які відкриваються на Скелясті гори, а також численними гірськими дорогами, ріками і озерами. Східна частина парку характеризується сухим кліматом і гірським рельєфом, західна – достатком вологи і лісів. Дерево, що найчастіше зустрічається в Рокі-Маунтін, — сосна. У парку живуть благородні олені вапіті, товсторогі барани, білки, можна побачити різні види колібрі

6. Зайон
Національний парк Зайон (або Сіон) займає територію 593 кв. км. Він розташовується неподалік міста Спрінгдейла в штаті Юта. Головною пам’яткою парку є каньйон Зайон у південній його частині з вражаючими стрімкими скелями й ущелиною завдовжки 24 км і завширшки 800 метрів, прорізаною крізь піщаник Навахо червонуватого кольору північним рукавом річки Вірджинії протягом мільйонів років. Піщані кордони каньйону мають мальовничий рудувато-бронзовий відтінок. У Зайоні є також храм Сінавави — індіанського божества, зображуваного у вигляді койота. Ще однією визначною пам’яткою Зайон є скеля Грейт Вайт Троун заввишки 671 м, яка часто використовується як символ Національного парку.

7. Олімпік 
Датою заснування національного парку Олімпік, розташованого на однойменному півострові в північно-західній частині штату Вашингтон, є 1938 рік. Площа парку становить 3735 кв. км. Ізольованість півострова Олімпік від материка зумовила біологічне різноманіття парку. У ньому живе 15 ендемічних (таких, що зустрічаються фактично тільки тут) видів тварин і 8 видів рослин. Територія парку складається з незайманих лісів, альпійських лук, кришталево чистих озер, кількох десятків льодовиків і гірського масиву Олімпік заввишки 2400 метрів. Західна частина парку поросла тропічними лісами, східна – відрізняється сухим кліматом, схожим на каліфорнійський.

8. Ґранд-Титон
Національний парк Ґранд-Титон розташовується в північно-західній частині штату Вайомінґ, усього за 16 км від Єлловстона. На його теренах лежить велика частина гірського хребта Титон і північна частина долини Джексон-гоул. Цей парк відкриває просто незабутню панораму — найкрасивіші вершини гір відбиваються в кришталево чистих озерах, розташованих в долинах. Тут знаходяться вісім великих і величезна кількість дрібніших озер, а також швидка та звивиста Зміїна ріка. На території парку мешкає декілька десятків видів ссавців, більш як триста видів птахів і шість видів кажанів. Ґранд-Титон — єдиний парк США, у якому можна полювати на тварин, щоправда, тільки на один вид — лосів

9. Акадія
Національний парк Акадія лежить на території штату Мен. Його площа охоплює значну частину острова Маунт-Дезерт і низку невеликих прилеглих островів. Акадія є типовою частиною берегового пейзажу острову Мен, який виник унаслідок руйнування гірського хребта, що йшов уздовж сучасного узбережжя, льодовиком, від танення якого утворилася затока Мен. Велика частина узбережжя – скельна, але загальний ландшафт парку є досить різноманітним: тут зустрічаються не тільки пляжі, але і ставки, болота, озера, ялицево-соснові ліси і навіть гори, найвища з яких – Кадилак із рожевого граніту заввишки 466 метрів. Тут живе близько 340 видів птахів, койоти, лисиці, єноти, видри, віргінські олені і зайці. У прибережних водах можна побачити дельфінів, тюленів і навіть китів.

10. Каягоґа-Валлі
Національний парк Кайягоґа-Валлі був заснований порівняно нещодавно — 2000 року — на північному сході штату Огайо. Його площа складає 133,3 кв. км. З кінця XIX століття територія майбутнього парку використовувалася для відпочинку. А в 1960-х роках місцеві жителі всерйоз стурбовані тим, що міста, які розростаються високими темпами, можуть знищити унікальну природу Каягоґа-Валлі, об’єднали зусилля з державним урядом, щоби знайти вирішення цієї проблеми. Ландшафт Каягоґа-Валлі рясніє численними географічними об’єктами — водоспадами, пагорбами, печерами, звивистими річками. За Каягоґа-Валлі проходить збудований на початку XIX ст. канал Ері.

Олексій Гай

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...