Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 20, 2020

Серце Країни вина

Автор:

|

Січень 07, 2015

|

Рубрика:

Серце Країни вина

Долина Напа

У святкові дні, сповнені радісної метушні, зустрічей із рідними та друзями, потім так гарно влаштуватися ввечері в затишному куточку й у тиші насолодитися келихом доброго французького вина… А чому, власне, французького? Адже Сполучені Штати можуть похвалитися винами, анітрохи не гіршими за французькі. І виробляють їх у долині Напа.

Бренд світового масштабу
Долина Напа – це регіон США, що тягнеться від північної частини затоки Сан-Франциско аж до підніжжя вкритих снігом вершин гори Святої Олени. Її цілком слушно називають серцем всесвітньо відомого центру виноробства, де також розташовані долини Sonoma Valley, Dry Creek Valley, Russian River Valley й інші. Виноградними плантаціями тут зайнято тисячі гектарів родючої землі і зосереджено більш як 400 виноробень, які виробляють знамениті каліфорнійські вина. Близько 90 % всіх марочних вин у США виготовляється в цій каліфорнійській Країні вина.
Легендарний Роберт Мондаві, засновник Robert Mondavi Winery, найбільшого нині винного Будинку долини Напа, якось сказав: «60 років тому тільки обрані асоціювали Napa Valley з виробництвом вина, а сьогодні весь світ дивиться на долину Напа як на законодавця мод у виноробстві. Схоже, ми дійсно створили бренд світового масштабу».
Зараз долина Напа – це мультимільйонна індустрія, що давно змінила уявлення про те, як повинна виглядати процедура купівлі вина. Так, Волт Дісней показав усьому світу, яким має бути ідеальний дитячий парк розваг, у Лас-Вегасі втілилося ідеальне місто гріха, а долина Напа перетворилася на Мекку любителів вина та гастрономії.

Завдяки ченцям-францисканцям
Для американця достатньо одного слова «Напа», щоби викликати в уяві образ вина справді світового класу, незважаючи на те, що історія виноробства в Каліфорнії не налічує й двох століть. Існує версія, що вирощувати виноград у Каліфорнії почали ще іспанські ченці-францисканці у XVIII столітті. Так чи інакше, першими у вирощуванні винограду на цих територіях були європейці. А наприкінці 1849-го в регіоні почався просто комерційний бум. Протягом десяти років у долині Напа було відкрито понад 50 виноробних підприємств.
Одночасно регіон став перетворюватися на популярний курорт. Цікавий момент: саме тут Роберт Льюїс Стівенсон (1850-1894) написав першу частину роману «Острів скарбів». Велика частина новоспечених виноробень змушена була закритися в часи введення сухого закону, але після його скасування 1933 року винна індустрія долини Напа почала відроджуватися.
Та найбільшого успіху в цій царині домігся лише 1966 року американець Роберт Мондаві, заснувавши в Оаквіллі, неподалік Напи, виноробню, де він почав вирощувати і експериментувати з сортом винограду Совіньон Бланк, застосовуючи найновіші європейські технології. Вина, які привели долину Напа до вершин, стали з’являтися тут у 1970-х, і вже на Паризькій виставці вин 1976 року два каліфорнійських вина, що вразили всіх своїм дивовижним букетом, витіснили французькі червоні й білі вина. Нині в розмаїтті сортів винограду в Напі переважає Совіньон Бланк, Каберне Совіньон, Санджовезе і Шардоне, окрім цього каліфорнійські винороби приділяють чимало уваги Мерло та Піно Нуар.

Ідеальні умови для врожаю
Мовою індіанців ваппо, що спочатку населяли цю долину, слово «Напа» означає «земля достатку». Таку назву долина отримала неспроста: тут панує унікальний мікроклімат, створений гірськими схилами, сонцем і помірною вологістю. Захована від небезпеки заморозків завдяки двом скелястим хребтам, що відокремлюють долину від узбережжя, долина ще й може похвалитися великою сейсмічною активністю – тут досі діють потужні гейзери. Тож земля збагачена попелом і вулканічними мінералами, що і додає тутешнім сортам виняткового присмаку. Крім цього, в цих місцях випадає нормальна кількість опадів, а період дозрівання складається з теплих, але не задушливих днів. Безумовно, подібні умови є ідеальними для регулярного врожаю винограду, який і дає виноробам змогу вдосконалювати свою майстерність і навіть створювати власні сорти вина.
Наприкінці 1980-х каліфорнійські виноградники атакувала філоксера (виноградна тля), місцями було знищено до 30-40 % посадок винограду. Однак американці не впадали у відчай. Поки на виноградниках лютувала епідемія, патріарх каліфорнійського виноробства Роберт Мондаві переконував виноградарів, що філоксера – прекрасний шанс для поліпшення виноробних областей штату. Сьогодні більшість виробників згадує цю катастрофу як позитивний факт, що добре позначився на виноробстві штату: виноградники довелося пересаджувати, але, плануючи нові посадки, фермери мали можливість подумати про правильні клони і правильну щільність посадок.
Зараз у самій долині Напа існує близько 220 виноградників загальною площею понад 13 тис. га, і для розширення плантацій залишається все менше й менше вільних площ. За 30 минулих років ціни на землю зросли в 70 разів! У долині налічується 373 виноробні, включаючи знамениту виноробню Нібаум-Коппола, що належить відомому режисерові Френсісу Форду Копполі, виноградник Сільверадо, яка є власністю сім’ї Волта Діснея, й ін.

Подорож «винним потягом»
Винна долина, що простягнулася всього на 56 км, приймає понад 5 млн дегустаторів щороку, чому сприяє й те, що від інтернаціонального аеропорту Сан-Франциско до головних виноградників країни – усього година їзди.
Рейд дегустаційними залами виноробень є улюбленим і вже зовсім звичним заняттям і для самих каліфорнійців. Вони мандрують по долині цілими сім’ями і закуповують вино ящиками. На численних туристів чекає подорож «винним потягом». Ця залізниця визнана Товариством міжнародного залізничного туризму однією з 20 найкращих в світі. Ідея з «винним поїздом» прийшла до Вінсента де Доменіко, який купив занедбану залізницю 1986 року. І відтоді кожного дня, о 11 ранку, починаються винні екскурсії, що пролягають мальовничим шляхом протяжністю 30 км до центру долини – Ґрґіч-Гіллз. Потяг рухається зі швидкістю всього 33 км/год. Після короткої зупинки пасажирів відвозять назад у пульманівському вагоні 1915 року випуску. Уся поїздка триває близько трьох годин. Екскурсії передує півгодинне введення, яке включає міні-дегустацію кількох сортів вин, наприклад, Rutherford Ranch Chardonnay 2000 року і Bayview Cellars Gewurztraminer 2002 року. Винна карта «винного поїзда» пропонує вина з винограду усіх сортів, які ростуть у Каліфорнії. Кожен, хто хоч раз побував у долині Напа, гордо розповідає, що відвідав Країну вина.

Усі – на аукціон!
Щорічний благодійний винний аукціон долини Напа, започаткований 1980 року Робертом і Маргарет Мондаві, сьогодні перетворився на головне свято винної індустрії. Зібрані з торгів кошти передають місцевим організаціям, що надають медичну допомогу, надають послуги для молоді долини Напа й будують доступне житло.
Кожен винний будинок Країни вин намагається запропонувати своїм відвідувачам особливі розваги. Domaine Chandon славиться своїми ігристими винами та кухнею. Sterling Vineyards крім найширшого асортименту дегустаційних сортів пропонує екскурсію на фунікулері, що піднімає відвідувачів на виноробню, розташовану на вершині гори, звідки можна оглянути абсолютно запаморочливий краєвид долини.
На якнайпильнішу увагу заслуговують і невеликі виноробні будинки, такі як Schramsberg із його чудовим ігристим вином і величезними винними погребами, виритими вручну на чималій глибині. А також Swanson Wineyards, де досі збереглася камерна атмосфера дегустування XIX століття. Окремо варто згадати винарню Niebaum-Coppola Френсіса Форда Копполи з її неповторним стилем проведення дегустацій.
Додаткову дозу задоволення і насолоди можна отримати від знаменитих грязьових ванн в численних спа-готелях, що мальовничо розкинулися по всій долині.
А крім того в долині також є місце для зовсім непитущих людей! Завдяки ідеальним дорогам і численним пагорбам цю місцевість облюбували для своїх тренувань велосипедисти й бігуни на довгі дистанції. Це й не дивно, з огляду на кількість теплих сонячних днів, свіже повітря й, звісно, велику кількість місць, де можна підкріпити свої сили між тренуваннями.

Олексій Гай

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply