Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 28, 2021

Санкції — уже на столі

Автор:

|

Січень 23, 2014

|

Рубрика:

Санкції — уже на столі

Комітет зі закордонних справ сенату США провів слухання щодо наслідків політичної кризи в Україні. Вікторія Нуланд, заступник державного секретаря США з питань Європи та Євразії, у своєму виступі закликала й учасників акції протесту, й українську владу не вдаватися до застосування сили. Окрім того, вона порадила Україні поновити перемовини з Міжнародним валютним фондом, бо без нього країні що три місяці загрожуватиме дефолт.

Заступник держсекретаря також наголосила на тому, що довибори до Верховної Ради, які відбулися 15 грудня, де в чому суперечили нормам. Пані Нуланд теж зазначила, що під час президентських виборів в Україні 2015 року США фокусуватимуться на забезпеченні їх законності, а не на підтримці кандидатів. Пізніше політик іще раз підкреслила, що Держдеп розглядає візові санкції щодо представників української владної верхівки.
На слуханнях також обговорювалося питання українського екс-прем’єра Юлії Тимошенко. За словами Вікторії Нуланд, ця тема порушується на кожній зустрічі з українською владою. «Звільнення Леді Ю було би потужним сигналом відданості України європейському шляху, — переконана заступник держсекретаря. — Але здається, що Янукович не здатен зробити ці кроки».
Сенатор Джон Мак-Кейн під час свого виступу неодноразово підкреслив, що США не повинні залишати українців сам на сам зі своїми проблемами й мають підтримати їх. Особливу увагу він приділив відносинам України та Росії, зазначивши, що Янукович помиляється, якщо гадає, що кредит від Росії він отримав за «просто так». Окрім того, п. Мак-Кейн розповів про те, що син Януковича є за фахом дантистом, однак став мільйонером і живе в будинку, що коштує мільйони доларів.
Збігнєв Бжезінський, колишній радник президента США, у своїй промові заявив, що президент Росії Володимир Путін полюбляє повторювати, що українці — це росіяни. Але нинішня Україна має коріння Київської Русі, повноцінної європейської одиниці тих часів. Саме українці є джерелом рутенської, а отже, і російської ідентичності. Пан Бжезінський вважає, що Путін стоїть на заваді європейському шляху Росії й що його проект провалиться.
«Націоналізм — це дуже заразна соціальна сила. Щойно він вивільняється, його вже не заженеш назад. Те, що ми бачимо в Україні, — це піднесення… Українці почуваються українцями. Тож Путін лише виказує свою неосвіченість, коли каже, що росіяни й українці — єдиний народ», — пояснив колишній радник. Він також зауважив, що Янукович боїться чесних виборів, які можуть відбутися за умови приєднання України до Європейського Союзу, бо їх він програє. Також п. Бжезінський наголосив, що всі опозиційні лідери не можуть балотуватись у президенти одночасно – хтось має пожертвувати своїми амбіціями.
Усі засоби американського уряду, включно із санкціями та візовими обмеженнями проти представників вищого керівництва України в разі подальшого застосування сили проти Євромайдану, «залишаються на столі». Про це Вікторія Нуланд повідомила на сенатських слуханнях щодо політичної кризи в Україні.
Відповідаючи на запитання голови комітету сенату зі закордонних справ Роберта Менендеса, котрий запитав, чи уряд США розглядає питання санкцій і візових обмежень, п. Нуланд відповіла: «Усі ці засоби в руках уряду є на столі, разом із тими, про які ви згадали».
Сенатор Менендес (демократ зі штату Нью-Джерзі) наполягав на тому, що санкції та візові обмеження мають бути «серйозно розглянуті, коли ми й надалі бачитимемо застосування сили проти окремих громадян, які лише мирно мітингують у своїй країні, щоби висловити свою опозицію до порушень права на людську гідність».
У той же час сенатори Джон Мак-Кейн і Бен Кардін представили законопроект розширення дії «закону Магнітського» на весь світ як Global Human Rights Accountability Act. Про це йдеться в повідомленні на сайті Бена Кардіна, сенатора-демократа. «Свобода відвідувати США й мати доступ до нашої фінансової системи, у тому числі національної валюти, — це привілеї, які не повинні поширюватися на тих, хто порушує базові права людини та засади верховенства права», — зазначено в повідомленні сенатора.
«Грубі порушники прав людини від Зімбабве до України, від Гондурасу до Папуа Нової Ґвінеї попереджаються, що вони не зможуть уникнути відповідальності за свої вчинки навіть тоді, коли їхні власні країни залишатимуться бездіяльними», — ідеться в тексті, оприлюдненому на сайті демократа.
Законопроект має на меті зобов’язати главу США «оприлюднити й оновлювати перелік усіх іноземних громадян, які, на думку президента, на основі достовірних свідчень, відповідають за позасудові вбивства, тортури й інші порушення прав людини, скоєні проти осіб, котрі виступають за просування прав людини, викривають незаконну діяльність членів уряду».
Згідно зі законопроектом, президент повинен заборонити вищевказаним особам в’їзд на територію США, припинити дію раніше виданих їм віз. В окремих випадках, згідно зі законопроектом, можливі таємні додатки до нього. Проект закону також пропонує президенту «заморозити та заборонити операції з майном у США особам, внесеним до переліку, якщо їхні майно й майнові інтереси перебувають у США, прибувають на територію США, або є під контролем, або надходять під контроль резидента США чи зареєстрованої в США компанії». У законопроекті також сказано, що «Державний департамент і міністр фінансів щороку звітуватимуть перед Конґресом про дії згідно із цими поправками».
А Кейтлін Гайден, речник Ради національної безпеки США, 20 січня оприлюднила заяву, у якій закликала повернути протесту в Києві мирний характер і наголосила на можливих санкціях із боку США в разі застосування насильства. «Нас глибоко стурбувало насильство, яке відбулося на вулицях Києва, – сказано, зокрема, у заяві. — Ми закликаємо всі сторони негайно припинити ескалацію ситуації. Зростання напруги в Україні є прямим наслідком неспроможності уряду визнати легітимність невдоволення свого народу. Натомість, влада пішла на послаблення фундаменту української демократії, криміналізувавши мирний протест і позбавивши громадське суспільство та політичних опонентів основного демократичного законного захисту. Ми закликаємо уряд України вжити заходів для виходу із ситуації, зокрема, скасувати нещодавно ухвалені антидемократичні закони, відкликати спецпідрозділи із центру Києва й розпочати діалог з опозицією. Від своїх перших днів рух Майдану мав ненасильницький характер, і ми підтримуємо заклик лідерів опозиції до відновлення цього принципу. США продовжуватимуть розглядати додаткові заходи, у тому числі санкції, у відповідь на застосування насильства».
Також петиція з вимогою до Адміністрації президента США сприяти негайному звільненню лідера української опозиції Юлії Тимошенко набрала необхідні 100 тис. підписів для її розгляду та реагування. Про це повідомив Микола Томенко, народний депутат України. Як відомо, в петиції зазначається, що Юлія Тимошенко є політичним в’язнем режиму Януковича вже два з половиною роки, а її арешт був визнаний Європейським судом із прав людини незаконним, ідеться в повідомленні прес-служби політика.
«Ми закликаємо Адміністрацію Обами використовувати всі законні засоби для негайного звільнення Юлії Тимошенко. Її політично мотивоване ув’язнення шокувало демократичний світ. Європейські лідери, уряд США, уряд Канади й інші лідери демократичного світу висловили глибоку стурбованість щодо цього та закликали президента Януковича звільнити Юлію Тимошенко, оскільки суд над нею був політично мотивованим», — ідеться в петиції. У документі також наголошено на тому, що на Майдані в Києві протестують сотні тисяч людей, котрі хочуть бачити лідера опозиції вільною.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply