Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 23, 2020

Рукотворне диво

Автор:

|

Травень 29, 2014

|

Рубрика:

Рукотворне диво
Гребля Гувера

Гребля Гувера

Кажуть, що в штаті Аризона є два дива — нерукотворне (Гранд- каньйон) і рукотворне (Гребля Гувера). Це лише частково є правдою, оскільки унікальна дамба на річці Колорадо розташована акурат на кордоні між Арізоною й Невадою. Тому левова частка з тих дев’яти мільйонів туристів, які відвідують греблю щороку, приїжджає з Лас-Вегаса.

Щоби забезпечити штати водою
Побудована в сам розпал Великої Депресії 1930-х років, гребля Гувера стала найбільшою бетонною конструкцією свого часу та найбільшою греблею на момент спорудження. Будівництво греблі – дуже важка робота, але більш ніж 20 тисяч людей вважало за щастя потрапити на будівництво Дамби Гувера, адже це була одна з небагатьох можливостей заробити на хліб у цей неспокійний для США час. І вісім десятиліть потому Гребля Гувера, що ввійшла до десятки найвеличніших споруд ХХ століття, продовжує приваблювати юрби туристів.
Розташоване це диво архітектури неподалік Лас-Вегаса, у Чорному Каньйоні. Ідея побудови греблі з метою постачання водою Південної Каліфорнії народилася завдяки міністру торгівлі США Гербертові Гуверу. Він скликав комісію й дав їй завдання розробити план щодо забезпечення водою з річки Колорадо довколишніх штатів.
У підсумку 1922 року народився план за назвою Colorado River Compact із будівництва дамби, що мала перекрити води Колорадо. Президент Кельвін Кулідж затвердив проект аж 1928 року. Спершу місцем будівництва було обрано Каньйон Боулдер, відповідно мала називатися й гребля.

24 години на добу
Наступного року президентом США стає Гувер, що всерйоз узявся до проекту греблі, яку було вирішено будувати в Чорному Каньйоні. Першу назву – Дамба Боулдера – було змінено 1947-го, коли президент Труман затвердив нову назву дамби, присвоївши їй ім’я Гувера.
Шість компаній – консорціум із шести невеликих підрядників – виграло тендер на будівництво дамби Гувера. Компанія General Superintendent Frank Crowe розробила спеціальне освітлення, що давало змогу працювати 24 години на добу.
Було запроваджено безліч інших інновацій. Перш за все, необхідно було відвести води Колорадо від будмайданчика. Було збудовано чотири відвідних тунелі, вирубані в каньйоні. На будівництво тунелів знадобився рівно рік, після чого розпочалися основні роботи зі спорудження Дамби Гувера.
Гребля була побудована з блоків, що зчіплювалися між собою та які поступово заливали бетоном. Будівництво греблі тривало п’ять років і завершилося на два роки раніше за призначений термін. Удалося також заощадити значну частину бюджету. Президент Франклін Рузвельт відкрив дамбу 30 вересня 1935-го.

Найвища в Західній півкулі
Зараз гребля Гувера є національною пам’яткою. Це – найвища дамба в Західній півкулі, її висота над рівнем річки Колорадо – 725 футів. 17 потужних генераторів виробляє 4 мільярди кіловат енергії на рік. Це також одна з найбільших гідроелектростанцій країни. Утримання й обслуговування греблі Гувера повністю окуповується за рахунок продажу енергії та прибутків від туристів.
На греблі є оглядовий майданчик, із якого відкривається чудовий краєвид на штучне озеро Мід, найбільше штучне озеро в США, – резервуар дамби. В останні роки рівень води у водосховищі знизився, озеро Мід може вміщати до 10 трильйонів галонів води – стільки води набереться за два роки постійної течії річки Колорадо.
Багатьох відвідувачів цікавлять насамперед два запитання: 1) Скільки людей загинуло при будівництві греблі Гувера? 2 ) Скільки жертв поховано в бетоні греблі ? Відповідь на друге питання – дуже проста: нікого з будівельників не було поховано у бетоні. Як уже згадувалося, при будівництві дамби Гувера було використано блоки, які поступово заливалися цементом. Упасти туди було неможливо.
Що ж до померлих при будівництві дамби людей, то офіційна кількість жертв – 96 осіб. Для порівняння – за час будівництва хмарочоса Емпайр-Стейт Білдінг у Нью-Йорку загинуло всього п’ятеро робітників. Це були люди, яких розчавило обваленим камінням, які зірвалися зі скель тощо. Статистика не включає даних про загиблих від пневмонії та інших хвороб. Озвучують іще одну цифру – 112 жертв. Але сюди включають тих, хто загинули ще задовго до того, як почалося будівництво дамби Гувера. За переказами, першою жертвою став інспектор Дж. Тірні, який потонув, підшукуючи ідеальне місце для греблі. До речі, його син Патрік Тірні став останнім загиблим. Пізніше на честь робітників і будівельників греблі Гувера було встановлено пам’ятник.

Цікаві факти
*Так як гребля стала унікальним будівництвом для свого часу, при її спорудженні було зроблено безліч нововведень. Наприклад, на будівництві вперше почали використовувати захисні каски.
*У будівельному містечку Боулдер-сіті під час будівництва було заборонено азартні ігри й торгівлю алкоголем. Заборона на продаж алкоголю зберігалася до 1969 року, а гральний бізнес заборонений і зараз. Боулдер-сіті – єдине в Неваді місто, де існує така заборона.
*Процес затвердіння бетону, із якого побудована дамба Гувера, відбувається і донині. З кожним роком гребля стає все міцніше. Гребля здатна пропрацювати без втручання людини більше двох років, і зупиниться тільки через те, що турбіни обростуть водоростями
*Гребля Гувера – дуже популярний об’єкт, її використовують при зйомці фільмів, серіалів, а також у комп’ютерних іграх. Наприклад, дамба присутня в грі Grand Theft Auto: San Andreas поблизу міста Las Venturas. Її назва в грі – дамба Шермана. А одне із завдань присвячене проникненню в машинний зал греблі й відключенню міста від електрики.
*У відомому науково-популярному фільмі “Життя після людей” гребля Гувера згадується серед об’єктів, які будуть існувати й через 10 тис. років після зникнення людини.
*Через терористичну загрозу рух автомобілів греблею було обмежено. Усі авто піддають огляду, а великі вантажівки взагалі пускають в об’їзд. Із цієї причини було розпочато будівництво моста через Чорний Каньйон.

Олексій Гай

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply