Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 31, 2020

Рух гіпі – бунт проти політики й неприйнятного устрою суспільства

Автор:

|

Грудень 11, 2013

|

Рубрика:

Рух гіпі – бунт проти політики й неприйнятного устрою суспільства

Довге волосся, джинси, яскраві прикраси, мир у всьому світі – одразу зрозуміло, про що піде мова. Звісно, про гіпі – субкультуру, що перевернула догори дриґом звичний спосіб життя всього суспільства.

Нippie — у принизливому сенсі?
Народився цей рух у США. Точна причина його виникнення невідома. Можливо, це сталося внаслідок економічного підйому Америки й розвитку промисловості та пов’язане з високим темпом життя, який, як виявляється, улаштовував далеко не всіх, особливо молодь. Дехто запевняє, що до появи гіпі спричинилася агресивна загарбницька політика США, Карибська криза й війна у В’єтнамі.
Уперше ж слово “гіпі ” було вжите в передачі одного з нью-йоркських телеканалів 22 квітня 1964 року, так назвали групу патлатої молоді в майках і джинсах, що протестувала проти в’єтнамської війни.
У той час була популярним сленговий вираз to be hip, що означало «бути в курсі», а нью-йоркські прихильники контркультури з Грінвіч-Вілліджа називалися hips. У цьому ж випадку телевізійники використали слово hippie в принизливому сенсі, натякаючи на претензії навмисно погано одягнених демонстрантів, які прийшли з передмість Нью-Йорка, бути hips.
Отож середину 60-х і можна вважати часом зародження субкультури гіпі . До слова, гіпі самі себе ніколи так не називали. Вони воліли зватися «прекрасними людьми».

Пацифізм forever!
Основним гаслом усіх гіпі був пацифізм: ненасильство й миролюбність, відмова від військової служби, протест проти військових дій. Пацифізм спочатку був спрямований проти війни у ??В’єтнамі, а потім поширився на всі сфери життя.
Для гіпі характерний протест проти впорядкованості, заперечення правил навколишнього «сірого» світу, відхід від формальних соціальних інститутів. Гіпі відмовлялися бути частиною сформованої соціальної системи й створювали власну альтернативну систему без соціальної ієрархії.
Гіпі притаманна цілковита аполітичність. Вони прагнуть змінювати світ своєю творчістю, а не за допомогою військових переворотів. Революція, на їхню думку, повинна відбутися насамперед у свідомості, а не в суспільстві. Матеріальним цінностям гіпі протиставляли духовні, кар’єрі – самовдосконалення й творчість, грошам — моральне задоволення.

Свобода – головна цінність
Гіпі вітали природність у всьому. ” Назад до природи! ” – проголосили вони, вважаючи, що цивілізація зайшла в глухий кут і єдиний порятунок для неї – згадати про своє коріння й злитися з природою.
Своїм символом вони обрали квітку, що означала молодість і природність, а також протест проти воєн і нерівноправ’я. Вони назвали себе дітьми квітів. На перший план вийшла краса світу, наповненість почуттями, радість.
Гіпі заперечують час. Такі речі, як календар і годинник, для них – гнилий плід цивілізації, за допомогою якого цей світ нав’язує свій довільний порядок усьому неосяжному, справжньому.
Вони відмовляються від усього, що обмежує їхню свободу: від роботи за наймом, від суспільних умовностей, від загальноприйнятих догм і моралі. Свобода – ось головна цінність. Тому гіпі носили довге волосся, слухали рок-н-рол, жили комунами, подорожували автостопом, захоплювалися медитацією й східною містикою.

Просто жити
Комуни — одна з головних особливостей способу життя гіпі. Вони збираються разом, створюючи свій світ. При цьому в кожного залишається можливість творити й самовдосконалюватися. У багатьох комунах були суворі кодекси, які, зокрема, забороняли пити, курити, вживати наркотики. Комуни були своєрідними монастирями гіпі.
У своєму ставленні до інших членів громади “справжній гіпі ” дотримувався моральних максим: “займайся своєю справою”, ” не пхайся в чужі справи”, “не метушися”, “поділися з іншим”. Колектив визнає за кожним членом право на самовираження й не вступає в конфлікт із його особистими намірами і схильностями. Для будь-якого гіпі закон – шанувати інтереси іншого, як свої власні, ділитися з оточуючими всім, що маєш, і вважати своє надбання загальним надбанням.
із точки зору гіпі , духовна спільність створюється не внаслідок зовнішніх організаційних дій, а на основі загальної істини, що відкривається кожному окремо на його індивідуальному шляху.
У побуті гіпі – невибагливі: брак їжі або притулку – скороминуща неприємність, на яку навіть не варто звертати увагу, треба лише сподіватися на щасливий випадок. Для гіпі just being (“просто жити”) – норма поведінки.

Аби не «зносило дах»
Зовнішній вигляд гіпі є важливою частиною їхнього способу буття. Довге волосся, прикраси, старі джинси є їх «розпізнавальним знаком». Гіпі швидше витратить гроші на нову «фенечку», ніж на їжу. У пошуках ідеалів гіпі звернулися на Схід, що позначилося й на їх гардеробі, де з’явився одяг з етнічними мотивами – різнокольорові каптани, гаптовані афганські халати, намиста. Сині джинси, які тоді не були в моді, вони прикрашали бісером, бахромою, шкірою, розписували картинками. Гіпі воліли ходити босоніж, а волосся прикрашали пов’язками, розшитими бісером. За легендою, такі пов’язки потрібні для того, щоб у гіпі не «зносило дах».
Важлива частина хіпового життя – вживання наркотиків. Це означало зречення життєвих підвалин звичайних людей, а найголовніше – спосіб розширити свідомість. Хоча це – лише одна з багатьох точок зору. Загалом, гіпі допускають наркотики, але не вважають їх обов’язковими – це лише один із засобів зруйнувати рамки звичного світу. У деяких комунах наркотики були категорично заборонені.

Найважливіше — любов у всьому світі
Як і багато субкультур, гіпі мають свою музику. Революційним відкриттям музичної культури став рок-н-рол. 1967 року були випущені неофіційні гімни гіпі – «Сан-Франциско» (автор – Джон Філліпс із The Mamas і Papas, виконувалася Скоттом МакКензі) і All You Need іs Love від The Beatles. Музичної проекцією руху стала психоделічна музика, за допомогою якої можна досягти стану зміненої свідомості. Часто це досягається за рахунок використання спектру заборонених частот, що впливають на ритми людського мозку.
І музика, й інші аспекти способу життя гіпі породжують багато суперечок. Адже завдяки «дітям квітів» популяризувалися наркотики й відбулася сексуальна революція, поширилися поняття одностатевих шлюбів і нудизму.
Утім, разом з негативними моментами вони подарували світу нову філософію, засновану на волі, повазі, пошуку себе й самовираженні. Але найважливіше для них – любов у всьому світі. І хоч розквіт гіпі минув, але й нині рух нікуди не зник, хоч і втратив таку масовість, як раніше.
Комуни гіпі є в кожному штаті США, навіть на Алясці, але найвідоміші – у Каліфорнії, передусім у Сан-Франциско, Сан-Дієго й Аркаті. Гіпі оселилися й у інших містах і країнах світу. Можливо, найбільша з міських комун США – заснована 1972 року в Чикаго під назвою «Люди Ісуса», яка досі зберігає традиції гіпі 1960-х.

Дарина Галицька

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply