Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 3, 2020

Росія хоче посварити Сполучені Штати й ЄС

Автор:

|

Лютий 13, 2014

|

Рубрика:

Росія хоче посварити Сполучені Штати й ЄС

Дмитро Лоскутов, представник уряду Російської Федерації (РФ), виклав у соціальні мережі записи телефонних розмов дипломатів США та Європейського Союзу (ЄС) щодо України. Було оприлюднено два записи. Перший — це спілкування Вікторії Нуланд, представника Державного департаменту США, із Джеффрі Пайєттом, послом США в Україні, яке, схоже, відбулося 25 січня ц. р. Про це свідчить те, що під час розмови чиновниця згадала, що на той момент відбувалося засідання фракції Партії реґіонів (ПР). 

Як відомо, 25 січня проходило засідання фракції ПР на Банковій і саме тоді з’явилося рішення запропонувати лідеру «Батьківщини» Арсенію Яценюку посаду прем’єра, а лідеру партії УДАР Віталію Кличку — гуманітарного віце-прем’єра. В одному місці п. Нуланд використовує ненормативну лексику, щоби висловити своє роздратування відсутністю активних дій Євросоюзу щодо врегулювання кризи в Україні.
Друга розмова відбувалася між людьми з голосами, що нагадують Гельґу Шмідт, генерального секретаря Європейської служби зовнішньої діяльності, і Яна Томбінського, представника ЄС в Україні. У бесіді нібито п. Шмідт по-секрету обговорює з п. Томбінським питання санкцій ЄС стосовно українських чиновників. Вона скаржиться на тиск із боку США через те, що позиція Євросоюзу в цьому – надто м’яка.
Обидва відео були оприлюднені в Інтернеті 4 лютого. Того дня Україну відвідала Кетрін Ештон, голова європейської дипломатії, задля проведення перемовин із владою й опозицією з метою вирішення кризи. Тоді цих роликів ніхто не помітив. 6 лютого запис поширив у своєму «Твіттері» п. Лоскутов. Тільки тоді скандал набув розголосу. Саме цього дня в Київ і приїхала Вікторія Нуланд.
Не можна не звернути уваги на те, що трапилося в період між записом розмови та його оприлюдненням. 1 лютого, під час Мюнхенської конференції, стався конфлікт між Сполученими Штатами та Росією. Сергій Лавров, міністр закордонних справ РФ, різко відреагував на заяву Джона Керрі, державного секретаря США, щодо України. За словами журналістів із його пулу, керівник російської дипломатії навіть хотів дочасно залишити конференцію, але з Кремля надійшов наказ зачекати.
Пізніше сам п. Лавров підтвердив те, що був обурений заявою держсекретаря США. «Наш друг, держсекретар США Джон Керрі заявив, що України має обрати, із ким вона: з усім світом чи з однією країною. Від нього, із його досвідом і розважливістю, я не очікував подібної «агітки». У нас ще буде контакт із ним, і я запитаю, що в нього було з арифметики», — обурювався російський міністр.
На думку експертів, оприлюднення записів мало на меті розсварити дипломатів США та ЄС, і вони підозрюють, що саме Росія є автором скандалу. Про це прямо заявив Джеймс Карні, прес-секретар Білого дому: «Відео вперше згадав і твітнув представник російського уряду. Гадаю, це щось та говорить про роль Росії». На запитання, чи звинувачує він РФ у тому, що вона записала розмову, п. Карні відповів: «Ні. Я лише зауважую, що вони поширили її у «Твіттері».
Сам Дмитро Лоскутов пізніше виправдовувався, що випадково знайшов записи в Інтернеті. «Поширювання почалося раніше. Той факт, що я відреагував, використовується, щоби повісити провину на Росію. Я лише моніторив Мережу, поки мій бос перебував на зустрічі з китайським лідером. Відео було на сторінці в одній із соцмереж мого друга», — зазначив він.
Проте ані американський посол в Україні, ані п. Нуланд не виглядали засмучено. Джеффрі Пайєтт навіть передав через «Твіттер» вітання Дмитрові Лоскутову. Наступного дня Арсеній Яценюк розмістив у «Фейсбуці» кілька фото щасливих лідерів опозиції в товаристві не менш радісної Вікторії Нуланд.
Дивно виглядає й те, що в ілюстраціях до відео, коли розмова стосується лідера партії УДАР, іноді використовуються фотографії не Віталія Кличка, а його молодшого брата Володимира. На перший погляд, вони – дуже схожі, але українці вже точно не плутають двох братів. EUobserver із посиланням на джерело в дипломатичних колах ЄС, повідомляє, що «ці записи з’явилися саме через те, що росіяни й українці у владі бояться, що ЄС і США співпрацюватимуть разом щодо України. Вони розраховують розірвати цю єдність». Інформатор також припустив, що РФ використовуватиме плівки, щоби звинувачувати США та ЄС у маніпулюванні подіями в Україні.
Саме в день, коли записи набули широкого розголосу, в інтерв’ю газеті «Комерсант-Україна» Сергій Глазьєв, радник президента РФ, заявив, що США фінансують українських опозиціонерів і акції протесту, а на території американського посольства інструктують бойовиків. «За нашим даними, американські джерела витрачають по 20 млн USD на тиждень на фінансування, у тому числі на озброєння опозиції й заколотників. Є інформація, що на території американського посольства проходять інструктаж бойовики, що їх озброюють», — заявив п. Глазьєв.
На його думку, «якщо США припинять втручання й тиск, фінансування та провокування, ситуація (в Україні) нормалізується сама собою». «Опозиційні політики, переставши відчувати підтримку США, уже не поводитимуться так нахабно та жорстко й будуть змушені домовлятися», — заявив радник російського президента. Слова Вікторії Нуланд викликали, принаймні, роздратування в ЄС: Анґела Меркель, канцлер Німеччини, назвала їх «абсолютно неприйнятними».

Оксана Коваленко, УП

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply