Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 18, 2021

Рекордсмен у всьому

Автор:

|

Січень 09, 2014

|

Рубрика:

Рекордсмен у всьому

Від часу спорудження 1931 року й аж до 1973-го, коли були збудовані вежі-близнюки Всесвітнього торгового центру, Емпайр Стейт Білдінг у Нью-Йорку вважали — і так було насправді — найвищою будівлею на світі, а крім того рекордсменом за тривалістю утримування цього титулу. І це був перший на планеті хмарочос, який мав більше за 100 поверхів.

Усього за 410 днів!
Хмарочос Емпайр Стейт Білдінг розташований у нью-йоркському Мангетені, на перетині 5-ї Авеню й 34-ї Стріт і має 102 поверхи. Він здіймається вгору на 381 м, а з урахуванням антени – на 443,2.
Будівництво хмарочоса велося в атмосфері суперництва. Нескладно здогадатися, що це було суперництво за право називатися найвищим будинком. Адже на початку 1930-х років на Мангетені виросло відразу три хмарочоси, зокрема 40 Волл- стріт і Крайслер- білдінґ. Причому Емпайр Стейт Білдінг перевершив їх у висоті ще до завершення будівництва, яке тривало всього 410 днів. Щотижня хмарочос виростав у середньому на 4,5 поверху, а в один із найбільш інтенсивних моментів Емпайр Стейт Білдінг за десять днів став вищим аж на 14 поверхів.
Цікаво, що спершу інвестори планували збудувати хмарочос за 43 млн USD (близько 500 млн USD на нинішні гроші), але через Велику депресію вклалися в 24,7 млн USD (приблизно 372,9млн USD).
Будівлю було офіційно відкрито 1 травня 1931-го, коли президент США Герберт Гувер запалив вогні будівлі натисканням кнопки прямо з Вашингтона, округ Колумбія, столиці США.

Найкраща рекомендація
За іронією долі, уперше підсвічування на верхівці Емпайр Стейт Білдінг, було застосоване наступного року — для подачі сигналу про перемогу Франкліна Д. Рузвельта над Гувером в президентських виборах у листопаді 1932-го. Надалі використання підсвітки хмарочоса перетворилася на своєрідну традицію: за кожну значущу подію, як, наприклад, Різдво, Новий Рік, вибори президента США, відповідає та чи інша гамма вогнів, які освітлюють верхні поверхи будівлі.
Аж до квітня 2013-го Емпайр Стейт Білдінг був найвищим хмарочосом Нью-Йорка — поступитися першістю довелося «Вежі свободи», що будується на місці зруйнованих 11 вересня 2001-го веж- близнюків. А ще Емпайр Стейт Білдінг, мабуть, — найзнаменитіша офісна будівля світу. Спробуйте комусь сказати: мій офіс розміщений у Емпайр Стейт Білдінг. Реакція буде неймовірна! А багато хто з бізнесменів, які займають приміщення в Емпайр Стейт Білдінг, вважають такий стан справ за найкращу рекомендацію.
Важко уявити, що в перші роки будівля іноді іронічно називали Empty State Building. Сьогодні в будівлі розташовано офіси тисячі фірм, і вона має власний поштовий індекс – 10118. Близько 21 тис. людей працює в Емпайр Стейт Білдінг щодня, що робить його другим після Пентагону за величиною офісним комплексом у США.

Із дирижаблями не пощастило…
Про те, що будівля є вельми популярна серед туристів, і говорити зайве. Емпайр Стейт Білдінг видно здалеку, він є на багатьох панорамних знімках Нью-Йорка. Також цю будівлю була знято в багатьох стрічках. Один із найбільш ранніх і найвідоміших фільмів – «Кінґ-Конґ» (1933). Вражаюча споруда та вражаючий для свого часу фільм!
Хмарочос обладнано двома оглядовими майданчиками. Один із них розміщений на 86-му, інша — на 102-му поверсі. Свого часу тераса на 86-му поверсі стала використовуватися людьми, що прагнуть звести порахунки із життям. Загалом із цього майданчика зістрибнуло понад 30 осіб, тому на терасі було встановлено огорожу.
Емпайр Стейт Білдінг будували так, аби його верхня частина могла слугувати причалом для дирижаблів. Однак висхідні потоки повітря виявилися настільки сильними, що цю ідею було визнано надто ризикованою. Потужні й нестабільні вітри не дозволили би дирижаблям причалити, а в разі успіху робили би висадку пасажирів досить небезпечною. Так чи інакше, причал для дирижаблів існує, пристрої для швартування можна побачити, наприклад, із майданчика 102-го поверху, проте за всю історію хмарочоса жоден дирижабль не причалив до верхівки хмарочоса.
А ось іще один цікавий факт: 1979 року 29-літня Елвіта Адамс стрибнула з 86-го поверху Емпайр Стейт Білдінг, а вітер підхопив її й закинув на виступ 85-го поверху. Жінка отримала перелом стегна, але залишилася жива і була врятована одним з охоронців.

Тільки в Книгу рекордів
1945 року Емпайр Стейт Білдінг витримав удар літака: у хмарочос врізався бомбардувальник B-25. Він влучив між 79-м і 80-м поверхами, а один із його двигунів вилетів з іншого боку будівлі. Тоді загинули 14 людей. Ліфтер Бетті Лу Олівер дивом вижила під час падіння ліфта з висоти 75 поверхів. Цей випадок вважається рекордом із виживання при падінні ліфта й потрапив до Книги Гіннеса. Кабіна ліфта, де перебувала дівчина, відірвалася через пошкоджену линву – у момент, коли літак врізався в хмарочос, один із його двигунів упав у ліфтову шахту Емпайр Стейт Білдінг.
Інцидент із бомбардувальником став поштовхом до прийняття закону про деліктні позови, а також введення в документ положення, яке дозволило людям подавати до суду на уряд через аварії.
Не менш вражають факти, які стосуються безпосередньо хмарочоса. Так, Емпайр Стейт Білдінг має 73 ліфти для обслуговування в усіх напрямках. Причому, підйом на ліфті до 80-го поверху, де розташована сувенірна крамниця й виставка про будівництва хмарочоса, триває не більше за хвилину! Звідти відвідувачі можуть поїхати іншим ліфтом або піднятися сходами на оглядовий майданчик на 86-й поверх.
Будівля має 113 км труб, 760 км електричних дротів і близько 9 тис. кранів. А ще – 6 500 вікон, а відстань від землі до 102-го поверху становить приблизно 1860 кроків. Загальна площа споруди – 257 211 кв. м, а площа основи Емпайр Стейт Білдінг становить близько 8 094 кв. м.

Віталій Степ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply