Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 22, 2020

Перші слухання справи «РосУкрЕнерґо»

Автор:

|

Квітень 05, 2012

|

Рубрика:

Перші слухання справи «РосУкрЕнерґо»

У федеральному суді Нью-Йорка 30 березня пройшли перші слухання за позовом екс-прем’єра України Юлії Тимошенко проти компанії «РосУкрЕнерґо», її власника Дмитра Фірташа, а також цілої низки відповідачів, звинувачених у корупції, шахрайстві та порушенні прав людини. Позов буде розглядатися в межах пілотного проекту, спрямованого на уніфікацію виробництва в складних цивільних міжнародних справах. Суддя Елісон Натан повідомила, що, можливо, долю прийняття позову до судочинства визначить вища інстанція — Верховний суд.

У фактично порожній залі, крім судді та її помічників, були присутні всього четверо адвокатів і двоє журналістів. Переважна більшість відповідачів проіґнорувала виклик до суду. Один з адвокатів відповідачів одразу заявив суду клопотання про відхилення позову через юрисдикцію. «Усе, описане в позові, не має жодного стосунку до США. Події відбуваються на території суверенної держави, не існує механізму виконання рішень суду США на території інших країн. Це — більшою мірою внутрішнє політичне протистояння, ніж питання права», — пояснив правник.

Представник п. Тимо­шенко з адвокатської контори McCallion & Associates повідомив суду, що в числі відповідачів фігурують десять громадян України та шість громадян або компаній США. В українському списку значаться, зокрема: міністр палива й енерґетики Юрій Бойко; голова Служби безпеки Валерій Хорошковський; генеральний прокурор Віктор Пшонка; Семен Могилевич, якого розшукує Федеральне бюро розслідувань (ФБР); перший заступник генерального прокурора Ренат Кузьмін; слідчий Генеральної прокуратури Олександр Нечвоглод; прокурор Лілія Фролова — представник державного звинувачення на судовому процесі проти Тимошенко.

У переліку американських відповідачів фігурує політтехнолог Віктора Януковича — Пол Манафорт. Позов подано від імені самої п. Тимошенко, групи опозиціонерів, які перебувають або під слідством, або в ув’язненні, а також від імені українського народу, «інтереси якого зазнали утиску», наголосив адвокат позивачів. У документі зазначається, що політичні переслідування в Україні є частиною складної схеми, розробленої з метою відмивання грошей за кордоном, у тому числі в США, а також для хабарів українським чиновникам. Стверджується, що офіційна влада України застосовує репресії до тих, хто виступає проти корупційної системи.

Позов Юлії Тимошенко пов’язаний із так званим газовим конфліктом 2009 року, коли перемовини між Києвом і Москвою про постачання газу в Україну та його транзит до Європи зайшли в глухий кут і Росія припинила поставки газу в Україну, а потім — і до Європи, оскільки Київ почав відбирати частину палива для своїх потреб. Конфлікт було вирішено на рівні прем’єр-міністрів, унаслідок чого російський «Газпром» і український «Нафтогаз» відмовилися від послуг посередників, зокрема компанії «РосУкрЕнерґо», яка згодом оскаржила право власності на 11 млрд куб. м газу в Стокгольмському арбітражі в червні 2010 року. Пані Тимошенко ставить під сумнів об’єктивність арбітражного рішення та вважає, що воно завдало шкоди всьому українському народові. Перші клопотання сторін повинні бути подані судді Натан уже незабаром.

 Іван Заторський

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply