Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 23, 2021

Перша столиця Сполучених Штатів

Автор:

|

Вересень 25, 2014

|

Рубрика:

Перша столиця Сполучених Штатів
Американці вважають «Індепенденс-голл» місцем народження Сполучених Штатів Америки

Американці вважають «Індепенденс-голл» місцем народження Сполучених Штатів Америки

Одне з найстаріших міст США, п’яте за кількістю населення — майже 6 млн жителів — місто країни і найбільший населений пункт штату Пенсильванія. Це – Філадельфія. А ще його називають колискою Свободи й історичною Батьківщиною Конституції Америки. «Там дуже схоже на Європу й багато старих будинків» — кажуть про це американське місто британці.

Тихе колоніальне містечко
Місто отримало назву від свого засновника Вільяма Пенна 1682 року. У перекладі з грецької мови Філадельфія — «Місто братньої любові». 1776 року саме у Філадельфії Другий континентальний конгрес тринадцяти північноамериканських штатів прийняв Декларацію незалежності.
1781-го, під час війни за незалежність 1775-1783 років, Філадельфія стала столицею «сполучених колоній», а в 1790-1800 роках – першою столицею США. У той же період Філадельфія була найкрупнішим містом Північної Америки.
Протягом усієї своєї багатющої історії Філадельфія зазнавала чимало змін. Але в історичній частині міста досі панує атмосфера маленького, тихого колоніального містечка, яким була Філадельфія під час утворення США. Саме в цьому місті відбувається частина дії знаменитого роману Маргарет Мітчелл «Розвіяні вітром», що розповідає про громадянську війну північних і південних штатів 1861-1865 років. А у Філадельфії більш пізнього періоду розгортається сюжет роману «Фінансист» Теодора Драйзера.

Бенджамін Франклін — філадельфієць
Сьогодні Філадельфія — один із найбільших промислових, фінансових та культурних центрів США. Від самого моменту свого заснування Філадельфія вважалася одним із найбільш багатонаціональних міст Америки — італійські й ірландські, східноєвропейські та азійські громади завжди жили тут пліч-о-пліч із численним темношкірим населенням міста.
Чорне населення Філадельфії у своїй більшості — це якраз нащадки тих афроамериканців, які втекли сюди в XIX столітті, під час громадянської війни між буржуазними штатами Півночі й 11 рабовласницькими штатами Півдня. А у XX ст. Філадельфія стала першим містом США, де афроамериканець був обраний на посаду мера. Один із найвідоміших городян Філадельфії – президент США Бенджамін Франклін.
Нині Філадельфія активно «чепуриться». Міська влада захоплена ідеєю відновлення колишнього блиску й краси старовинного міста. Майже всі міські споруди — від процвітаючих районів, об’єднаних у Центральне місто, до історичних пам’яток — відновлюються та реставруються. Наприклад, на будівлі міської ради з граніту і білого мармуру нарешті можна побачити високу вежу, яка протягом останніх кількох років була закута в будівельні риштування. Відреставровано й головний вокзал Філадельфії: зараз він виглядає точнісінька так само, як за часів Великої депресії.

Декларація незалежності та «прапор Бетсі Росс»
Головна історична пам’ятка Філадельфії — двоповерхова будівля з дзвіницею. Це — «Індепенденс-голл» (Зал Незалежності), де 1776 року була прийнята Декларація незалежності, а 1787-го – Конституція США. Поруч із ним у спеціальному павільйоні зберігається символ незалежності США – Дзвін Свободи, який 8 липня 1776 сповістив про проголошення Декларації про незалежність, прийнятої 4 липня. Поряд — Зал Конгресу, де був підписаний Білль про права.
Тут же розташовано Другий Банк Сполучених Штатів, Галерею портретів, стару церкву Йосипа, церква Ісуса Христа й Будинок-музей Бетсі Росс. Ім’я вдови Бетсі, або Елізабет Росс, знає кожен американський школяр. Саме ця швачка-майстриня виготовила полотнище, що складається з 13 червоних і білих смуг і 13 білих зірок на синьому полі та яке 14 червня 1777 було прийнято Другим Континентальним Конгресом як офіційний прапор США.
Перший державний прапор так і увійшов в історію країни як «прапор Бетсі Росс». А маленький будиночок швачки у Філадельфії нині став національним музеєм. Усі ці пам’ятки оточені зеленою парковою зоною, незважаючи на те, що знаходяться в самому центрі міста.

Що варто оглянути?
Філадельфійська Елфрет-еллі — найстаріша вулиця в США. Усі 30 будинків, що стоять на ній, були споруджені в 1728-1836 роках. Філадельфійський Фейрмаунт-парк – один з найбільших міських парків у світі. На його території розміщено найстаріший у країні зоопарк (заснований 1874 року). З інших пам’яток Філадельфії варто оглянути центр Пенна, будинок Павелла, італійський ринок, аквараму і перший в країні універсальний магазин «Вонамейкерс» — популярне місце зустрічей місцевих жителів.
Філадельфія цілком заслужено пишається своїми академічними й культурними установами. У філадельфійському Залі Філософії досі проводяться засідання Першого філософського товариства США, заснованого Бенджаміном Франкліном.
У місті є багато відомих освітніх закладів — Університет Пенсильванії, Технологічний інститут Дрексела, інститут Франкліна, Академія природничих наук – загалом 88 університетів і коледжів. Філадельфійська Авеню Мистецтв славиться своїми культурними центрами. На Брод-стріт улаштувалися Оркестр Філадельфії, Балет Пенсільванії, Філадельфійська опера, а також джазові студії і драматичні та музичні театри.

Найдружелюбніше місто в країні
У Філадельфії є безліч музеїв: музей археології та антропології Пенсільванського університету, музей медичної історії Мюттера – музей медичних патологій, старовинного медичного обладнання і біологічних експонатів при коледжі лікарів. Пенсільванська академія витончених мистецтв – найстаріші в США музей мистецтв і художнє училище, Інститут сучасного мистецтва – музею сучасного мистецтва, розміщений в одному з кампусів Пенсільванського університету.
У місті процвітає виконавське мистецтво, переважно в театрах і культурних центрах, побудованих на Авеню мистецтв. На Брод-стріт функціонують Філадельфійський оркестр, Балет Пенсільванії, Філадельфійська опера, а також джазові студії й драматичні та музичні театри.
З усіх міст США Філадельфія – найбільш цікава з точки зору історії американської архітектури. Наприклад, Мейн-стріт у передмісті Манаюнке увійшла до десятка найгарніших вулиць Америки. В її спорудах XIX століття мальовничо розташувалися симпатичні магазинчики, різноманітні художні галереї та затишні пивбари. У них філадельфійці й гості міста полюбляють під пивце поласувати головним місцевим делікатесом – сирним біфштексом. Ще тут суто по-американськи поважають величезні багатоповерхові сандвічі і суто по-філадельфійськи – гарячі прецлі з сіллю. Загалом, у місті панує культ їжі.
Самі ж американці кажуть: «Як Вільям Пенн охрестив Філадельфію «містом братньої любові», так вона досі залишається найдружелюбнішим містом у країні».

Олексій Гай

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply