Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 24, 2020

Нова «холодна війна»?

Автор:

|

Липень 10, 2014

|

Рубрика:

Нова «холодна війна»?
Майкл Макфол

Майкл Макфол

Те, що відбувається зараз у відносинах між Сполученими Штатами й Російською Федерацією (РФ), має ознаки «холодної війни», яка тривала за радянських часів. Таку думку висловив Майкл Макфол, посол США в РФ у 2011-2014 рр. «Чи не є це новою «холодною війною»? Є певна схожість. Це — момент найбільшої конфронтації від часів радянського лідера Михайла Горбачова», — сказав дипломат.

Як один із яскравих прикладів колишній посол навів застосування санкцій щодо керівника радянської адміністрації Кремля за часів «холодної війни» Сергія Іванова, нинішнього голови Адміністрації президента. «Це — глибоко трагічний момент. Це змушує мене замислитися, і я знаю, що президент ставить собі запитання, чи не були ми надто наївними, коли намагалися думати про інші відносини з Росією?» — зазначає п. Макфол. Він зауважив, що в самій РФ нарощування конфронтації з Вашинґтоном пояснюють у два способи. Перший, «популярний серед російських експертів», — це те, що «великі держави поводяться так, як вони це робили протягом багатьох століть». Другий полягає в тому, що в усьому «винна» політика Вашинґтона. Починаючи від тверджень, що вона була занадто аґресивною стосовно РФ – з облогою НАТО, організацією «кольорових революцій» – і завершуючи тим, що ця політика могла бути й занадто м’якою, що дало Путіну змогу спочатку безкарно вторгнутися в Грузію, а потім – іти далі.
«Погана новина полягає в тому, що Путін тепер замкнений у своєму світогляді, — зауважує Майкл Макфол. — І тут намічається довга-довга конфронтаційна боротьба з Росією, що триватиме, принаймні, доки Путін залишатиметься при владі».
А Гіларі Клінтон, колишній держсекретар США, вважає, що на тлі кризи в Україні західні лідери повинні надіслати російському президентові «чіткий сигнал». «Гадаю, що він може бути небезпечний. Така людина, як Путін, завжди йде до межі», — упевнена п. Клінтон. На її думку, відповіддю на «нинішню аґресію в Україні» має стати єдина позиція західних країн. «Ми не можемо допустити, щоби політичний лідер перекроював післявоєнні кордони Європи», — заявила екс-чиновник.
За словами Гіларі Клінтон, більшість українців хотіла би жити в незалежній країні, яка є мостом між Заходом і Росією. Тому США надалі чинитимуть тиск на РФ, аби перекрити всю підтримку та зброю, що поступає до сепаратистів, посилити контроль за кордоном, і закликатимуть терористів скласти зброю. Про це йдеться в заяві п. Керрі, чинного держсекретаря США. Він «висловив глибоку стурбованість із приводу відмови підтримуваних Росією сепаратистів вжити необхідних заходів і надати гарантії, які би дозволили продовжити угоду про припинення вогню, і підкреслив важливість прийняття заходів із деескалації».
«Держсекретар знову заявив про свою підтримку українців і про їхнє право на самозахист і схвалив зусилля українського уряду в спробі налагодити діалог із підтримуваними РФ сепаратистами, — повідомила Джен Псакі, прес-секретар відомства. – Також Держсекретар дав зрозуміти, що ми й наші європейські та міжнародні партнери продовжуватимуть тиск на Росію, щоби перекрити всю підтримку й зброю, що надходить до сепаратистів, посилити контроль за кордоном, повернути прикордонні контрольно-пропускні пункти під контроль української держави, а також звільнити всіх заручників».
Однак попри застосовані в березні ц. р. Сполученими Штатами санкції проти низки російських компаній і чиновників рівень експорту американських товарів до РФ досяг нового рекорду. Згідно з даними Міністерства торгівлі США, обсяг експорту до Росії склав у травні 1,2 млрд. USD. Попит на американську продукцію в Росії не тільки не постраждав, а й продемонстрував 21-відсоткове зростання, порівняно з попереднім місяцем.
Санкції, запроваджені США спільно з Європою й іншими великими промислово розвиненими країнами щодо ймовірних дій Москви з дестабілізації ситуації в Україні, викликали відтік інвесторів із РФ, падіння рубля та штовхнули економіку країни в рецесію. Зараз російські ринки дещо відновилися, проте інвестори, як і раніше, ставляться до Росії з пересторогою, побоюючись нового пакету санкцій.

Експорт американських товарів у РФ

Експорт американських товарів у РФ

Схоже, спроби США покарати РФ за її дії в Україні мають мало чого спільного з обмеженням експорту американських товарів в країну. Дані Мінторгівлі також указують на те, що попит продовжує зростати на двох найбільших американських експортних ринках — у Європі та Китаї. Експорт до країн Європейського Союзу збільшився майже на 4 % на тлі зростання поставок товарів у Велику Британію, Нідерланди, Іспанію й Ірландію. Обсяг поставок американських товарів до Китаю, де економісти побоюються уповільнення зростання, зріс на понад 2 % — до 9,2 млрд. USD.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply