Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 16, 2019

Не «холодна війна», а ізоляція

Автор:

|

Квітень 03, 2014

|

Рубрика:

Не «холодна війна», а ізоляція

Барак Обама не вважає кризу в Україні початком іще однієї «холодної війни». Дії світового співтовариства супроти безчинства Росії він назвав ізоляцією.

Україна має право на вибір
Американський президент висловив переконання в тому, що міжнародне співтовариство повинне засудити дії Російської Федерації (РФ) в Україні. «Порушення Росією міжнародного права — замах на суверенітет України — мають зустріти з осудом», — сказав Барак Обама.
Він наполягає на тому, що РФ не можна дозволити застосовувати грубу силу до своїх сусідів, як це трапилося в Україні. «Ми лише хочемо, щоб народ України сам робив свій вибір, як і всякий вільний народ у всьому світі», — додав він.
«Разом із тим, ми засуджуємо російське вторгнення в Україну, не визнаємо легітимності референдуму в Криму», — зазначив п. Обама, наголосивши, що США та їхні союзники й далі надаватимуть підтримку уряду України, який «дотримується демократичного курсу».
Глава Білого дому вважає, що співпраця РФ із рештою світу сприятиме зміцненню загальної стабільності. «Ми всі зацікавлені в сильній Росії, яка пишається своєю історією, — заявив він. — На нашу думку, світова спільнота отримала користь від того, що РФ колись надала перевагу шляху співпраці, що ґрунтується на взаємній повазі».
Проте, на думку президента США, «це не означає, що РФ може застосовувати грубу силу проти своїх сусідів». «Той факт, що Росія має з Україною тривалу історію відносин, не дозволяє їй диктувати українській державі майбутнє. Жодна пропаганда не здатна подати як щось правильне те, що весь світ розцінює як хибне», — підкреслив Барак Обама. Він також запевнив, що США та Європа не хочуть контролювати Україну й не шукають конфлікту з РФ.

НАТО не воюватиме, але допоможе
Барак Обама також заявив, що НАТО не відповідатиме воєнними діями на політику Росії стосовно України, однак укотре підтримав українців у їхньому прагненні самостійно визначати своє майбутнє. «Росію не виганятимуть із Криму за допомогою зброї. Однак поки ми єдині, російські громадяни не зможуть насолоджуватися благополуччям і процвітанням, яке базується на військовій могутності», — заявив президент.
Виступаючи у Брюсселі за підсумками саміту США-Європейський Союз (ЄС), п. Обама нагадав, що Україна не є членом Північноатлантичного альянсу. Проте НАТО активізувало свою діяльність у країнах Балтики та в Польщі, зазначив президент. «Із часом Росія зрозуміє, що не зможе досягти безпеки й добробуту, застосовуючи грубу силу», — упевнений Барак Обама.
США не братимуть участь у військових операціях в Україні — на це недвозначно натякнув президент. Але це не відкидає можливості надання фінансової та матеріальної допомоги по лінії військового відомства. Дженніфер Псакі, помічник держсекретаря США, уточнила, що Вашинґтон буде поставляти Києву необхідні кошти для армії доти, доки не буде усунуто загрозу територіальній цілісності України.
Перші поставки з берегів Потомаку уже перебувають у дорозі. Це — сухі пайки для військовослужбовців: консервована яловичина, курячі стегенця й мед. Але справа не обмежиться гуманітарною допомогою. У Міністерстві оборони України очікують надходження американських бронемашин піхоти «Тайґер Вуд», танків «Крісті» й навіть двох підводних човнів класу «Акула». НАТО також обіцяє панцерники «Гаммер», а Ізраїль — автомати.
«Нехай Київ знає, що в нього в Штатах є друзі. І хай про це знають вороги Києва», — так прокоментував плановані поставки озброєння сенатор Джон Мак-Кейн.

Нові торгові санкції
Глава Сполучених Штатів пообіцяв Москві запровадити щодо неї нові санкції, якщо та продовжуватиме замахи на український суверенітет. За його словами, США та їхні європейські партнери готові вжити заходів, які завдадуть суттєвої шкоди цілим секторам російської економіки, навіть якщо й зашкодять тим самим собі. США та ЄС наразі обговорюють можливість ухвалення глибших санкцій щодо РФ, якщо її аґресивні дії проти України триватимуть.
Деякі нові торгові санкції проти РФ було застосовано без попередження. Приблизно місяць тому Бюро промисловості та безпеки США припинило видавати дозволи на постачання до Росії потенційно небезпечних предметів і речовин, зокрема лазерів і вибухівки. Відмови у видачі дозволів почалися з 1 березня ц. р., проте відомство не оголосило про них публічно.
2013 року с Бюро промисловості та безпеки США схвалило 1 832 експортних контрактів із РФ. Річний обсяг угод склав майже 1,5 млрд USD на рік. Більшість товарів, що постачаються до Росії, описувалася формулюванням «призначені для випуску енергетичного розряду». Крім того, уже припинено експорт до РФ товарів і послуг у галузі оборони.
Зазначені санкції не завдадуть істотної шкоди РФ, оскільки не скасовують уже існуючих контрактів, а тільки перешкоджають укладенню нових. Крім того, Москва може знайти нових постачальників за межами США. А от американські компанії можуть зазнати значних фінансових втрат. До переліку товарів, для експорту яких необхідне схвалення Бюро промисловості та безпеки, входять різні хімікати, програмне забезпечення та зброя. Проте Америка готова піти на таку жертву.
Також Держдепартамент США тимчасово призупинив експорт до РФ товарів і послуг, які може використати російська армія. Офіційний представник Держдепартаменту США повідомив, що відомство тимчасово припинило видавати ліцензії на експорт товарів і послуг оборонного значення в Росію.

Пентаґон чекає на відповідь
Росія має гарантувати, що не має планів військового вторгнення на територію України. Про це заявив Чак Гейґел, міністр оборони США, після перемовин із головою британського оборонного відомства Філіпом Гаммондом. «Розмовляючи зі своїм російським колегою Сергієм Шойгу, я спеціально запитав у нього, чому РФ розгортає свої збройні сили на західному кордоні. Шойгу запевнив мене, що росіяни не мають намірів перетинати кордон України», — повідомив п. Гейґел.
Тим часом, на думку керівника Пентаґону, «реальність є такою, що збільшення чисельності російських військ на західному кордоні триває». «Росіяни повинні гарантувати, що вони, як і раніше, дотримуватимуться того, у чому мене запевнив п. Шойгу», — зазначив американський міністр.
Чак Гейґел обговорював ситуацію довкола України зі Сергієм Шойгу телефоном. «Це були довгі перемовини, що тривали близько години», — поінформував контр-адмірал Джон Кірбі, офіційний представник Пентаґону. За його словами, п. Гейґел порушив питання про російських військах, дислокованих поблизу кордону з Україною. Він зауважив, що «це була відверта розмова» й очільник Пентаґону вдячний російському колезі за бесіду.

Америка дає гроші
27 березня верхня палата Конґресу більшістю голосів затвердила законопроект про підтримку України в прив’язці до санкцій щодо РФ. «За» проголосували 98 сенаторів, «проти» — двоє. У сенаті зазначили, що цей законопроект «є відповіддю на російське вторгнення в Україну».
Крім того, сенат проголосував за надання Сполученими Штатами Україні гарантій за кредитами на суму 1 млрд USD. Сенатори також схвалили виділення українській державі фінансової допомоги розміром 50 млн USD на «різні потреби, такі як удосконалення демократичного управління, прозорості, підзвітності, забезпечення верховенства закону, боротьби з корупцією, а також на проведення вільних і справедливих виборів та зміцнення демократичних інститутів і організацій громадянського суспільства». Ще 100 млн USD у контексті надання допомоги Україні виділяється президентові США для «розширення співпраці в галузі безпеки з ЄС і країнами Центральної та Східної Європи».
Документ, зокрема, передбачає застосування санкцій щодо російських громадян, які, на думку сенаторів, «пов’язані з порушеннями прав людини в Україні або діями, що підривають суверенітет і територіальну цілісність України». Крім того, до списку включаються особи, замішані в корупції в Україні. Санкції передбачають арешт активів цих громадян, вислання тих, хто перебуває на території США, а також відмову у видачі їм в’їзних віз.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...