Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 19, 2018

Найстаріше місто в США

Автор:

|

Лютий 26, 2015

|

Рубрика:

Найстаріше місто в США
Фортеця св. Марка вражає своєю могуттю та похмурістю

Фортеця св. Марка вражає своєю могуттю та похмурістю

Якщо ви хоч раз бували в будь-якому американському мегаполісі, то сміливо можете стверджувати, що знайомі з усіма мегаполісами США. Звісно, кожне місто має свої неповторні місця і пам’ятники. Але мова — про принцип: подібна архітектура, подібне планування, подібні бізнес-центри, торговельні моли, житлові квартали, однакові ресторани. У кожному місті є однакові супермаркети, однакові пункти прокату машин тощо. Це ж стосується й маленьких містечок. Мегаполіси в США напевно можна перелічити на пальцях двох рук, усе інше — маленькі містечка одноповерхової Америки. Але Сент-Августин, принаймні його історична частина, не схожий на всі інші міста США.

Хрещений батько Флориди
Хто офіційно відкрив Америку? Відповідь відома — Колумб. А хто з європейців першим відкрив територію сучасних США? Ось тут, напевно, аби знайти відповідь, знадобиться допомога енциклопедичних джерел, які повідомлять, що ім’я цієї людини — Понсе де Леон. Він був іспанським грандом, соратником Колумба у його другій подорожі. А ще — колишнім губернатором Пуерто-Ріко, який втратив цю посаду завдяки синові Колумба й за наказом короля вирушив на пошуки нових земель, щоби стати губернатором там, оскільки син Колумба зайняв пост губернатора, згідно з привілеями, дарованими його батькові.
Ось тут і починаються загадки. За логікою, Понсе де Леон попрямував на захід — до материка. Однак його шлях пролягав вздовж гряди Багамських островів на північний захід. З незрозумілих причин він досяг берега американського континенту якраз в районі Сент-Августина 27 березня 1513 року. Однак і тут мандрівник думав, що відкрив усього лише острів, а не континент, і назвав його Флоридою, що в перекладі означає Земля Квітів. До речі, ця назва закріпилася за всією територією США на більш ніж 100 років. Знайдено документальне свідчення висадки Понсе де Леона в Сент-Августині в пошуках води і його контакту з місцевими індіанця на початку квітня 1513-го.
Якщо поглянути на мапу, то видно, що Сент-Августин розташований навіть не в центральній частині Флориди, а, швидше, в її північній частині. Тож не зрозуміло, що змусило мореплавця пройти вздовж узбережжя 300 морських миль, замість висадитися на берег раніше.

У пошуках вічної молодості
Причину тих довгих мандрів пояснює історія, яка більше схожа на легенду. Насправді Понсе де Леон шукав – причому з дозволу іспанської королеви! – джерело вічної молодості, про яке він дізнався від індіанців. І розташовувалося воно на міфічному острові Біміні, на пошуки якого й рушив іспанець.
Побоюючись проґавити джерело молодості, іспанці висаджувалися на кожному острові, купалися в озерах і пили воду з джерел. Розчаровані поверталися на кораблі і з новими сподіваннями пливли далі. Й ось на горизонті з’явилася земля, з якою не міг зрівнятися жоден з раніше зустрінутих островів.
Мореплавці висадилися на пляж. Однією зі стежок рушили крізь дрімучий ліс. На всіяній квітами галявині дзюрчало джерело. Понсе де Леон першим припав до води. Потім нетерпляче вдивлявся у своє відображення, очікуючи, що зморшки розгладяться. Але марно…
Іспанці ще два тижні пливли уздовж східного узбережжя, висаджувалися на берег і перевіряли кожну водойму. Даремно. Тоді Понсе де Леон наказав повернути на південь, пошукати диво-джерело на іншому боці острова. Він і не підозрював, що то був не острів, а півострів — частина північноамериканського материка. Він нарік цю землю Флоридою і оголосив її володінням іспанської корони. Так Понсе де Леон відкрив 500-кілометрову ділянку східного узбережжя Флориди і мис Канаверал, з якого нині запускають космічні апарати.

Найдавніша кам’яна твердиня
1564 року гирло річки Сент-Джонс привернуло увагу французів, які заснували тут форт Кароль. Для витіснення самозванців наступного року сюди було скеровано іспанського адмірала Педро Менендеса де Авілеса. Прибувши до місця призначення в день св. Августина, Менендес знищив французьку колонію і заклав на її місці форт Св. Августина, що протягом 256 років залишався найбільш північною точкою Іспанської колоніальної імперії.
Із загостренням суперництва іспанців з англійцями перші зміцнили Сент-Августин шляхом спорудження фортеці св. Марка (1672). Тепер це — пам’ятник загальнонаціонального значення, найдавніша кам’яна твердиня на американській території. Серед численних нападів англійців на Сент-Августин особливо знамените пограбування, вчинене в XVI ст. Френсісом Дрейком, а також облога поселення засновником колонії Джорджія Джеймсом Оглторпом. 1763-го англійці нарешті заволоділи фортецею й утримували її протягом 20 років. Під час війни за незалежність з усієї Америки сюди стікалися прихильники короля Георга.
1821 року США викупили цю фортецю в Іспанії і перейменували її на Форт Маріон, перетворивши на в’язницю, де утримувалися полонені семіноли. Однак 1942 року твердині повернули її історичну назву.
Фортеця складена з дуже твердого вапняку й чудово збереглася до нині. Біля її підніжжя – велетенська піч, в якій розжарювали ядра, щоби підпалювати ворожі кораблі.

Маяк і гарматне ядро
У старому центрі міста чітко простежується іспанський стиль будівництва. Туристів тут зачаровують не тільки старовинні споруди, а й вимощені бруківкою вулиці, затишні невеликі кафе і ресторанчики, бутики і сувенірні крамнички, маленькі, але дуже комфортабельні готелі. Особливо красиво тут вночі, коли висвічуються найцікавіші архітектурні деталі будівель.
У місті можна на власні очі споглядати найстаріший будинок у США, споруджений на початку 1702 року на фундаменті, датованому 1650-м – ще до проголошення Декларації незалежності. Стіни будівлі були зведені з ракушняка відразу ж після великої пожежі, влаштованої англійцями, яка знищила все місто.
А в стіні одного з будинків історичного кварталу досі видно застрягле гарматне ядро, що нагадує про протистояння іспанської і британської імперій.
Іще одне цікавинка – маяк, побудований 1870 року із цегли й заліза, заввишки 50 м. На верхівку маяка, до ліхтаря, ведуть сходи з 219 сходинок. Однак підйом того вартий — нагорі є оглядовий майданчик, з якого відкривається чудовий міський краєвид. До 1955 року в маяку жили люди, які його обслуговували. Але після того, як маяк був  повністю автоматизований, потреба в доглядачах зникла. Зараз в будівлі розташовується музей.

У гармонії з архітектурним стилем міста
Сучасна історія міста пов’язана насамперед з ім’ям Генрі Флаглера (1830-1913), відомого свого часу підприємця і мецената. Невеликий штрих: коли перший із Рокфеллерів опинився на межі банкрутства саме Флаглер позичив йому кілька мільйонів. Уперше Флаглер прибув до Флориди 1878 року за порадою лікарів у місті Джексонвіль за 50 миль від Сент-Августина. А через два роки, він вперше приїхав і в Сент-Августин. Місто так вразило його, що він почав вкладати свої гроші в розвиток його інфраструктури. Він побудував спершу один, а потім і другий п’ятизірковий готелі. Причому будівництво вів у гармонії із загальним архітектурним стилем міста. Сьогодні в першій будівлі розмістився Flagler College, а в іншій — музей.
Потім ця унікальна людина побудувала першу у Флориді залізницю від Джексонвіля до найпівденнішого узбережжя півострова, надзвичайно посприявши тим економіці краю. Вздовж залізниці він заснував і побудував із десяток міст, найвідоміші з яких — Маямі, Палм-Біч і Ормонд-Біч.
Надзвичайно сумна історія пов’язана з його дочкою. Під час пологів вона тяжко захворіла, і її довелося на кораблі відправити до Північної Кароліни в найближчу клініку. На жаль, під час плавання вона померла. Ця смерть так вразила Флаглера, що він згорнув безліч своїх проектів і почав будувати в Сент-Августині собор у пам’ять про свою доньку. І через 363 дні після смерті дочки Флаглера храм був побудований і відкритий для богослужінь.

Олексій Гай

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...