Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 23, 2021

На захмарній висоті

Автор:

|

Вересень 18, 2014

|

Рубрика:

На захмарній висоті
Найвища будівля в США й у Західній півкулі — Вежа Свободи

Найвища будівля в США й у Західній півкулі — Вежа Свободи

У XX ст. США були лідером у світовому будівництві висотних будівель: одинадцять американських хмарочосів свого часу вважалися найвищими спорудами на планеті. Однак із плином часу Сполучені Штати стали поступатися в цьому іншим країнам. Наприкінці XX ст. відбувалося бурхливе будівництво хмарочосів у Китаї й Гонконзі; на початку XXI ст. почався «будівельний бум» в Об’єднаних Арабських Еміратах. На 2013 рік тільки 5 із 25 найвищих будівель світу були розташовані в США Головними центрами американського «висотобудування» можна по праву вважати Нью-Йорк і Чикаґо: перших 25 зі списку найвищих хмарочосів вісім розташовано в Нью-Йорку і сім — у Чикаґо.

Перші з-поміж найперших
Найбільше хмарочосів збудовано в Нью-Йорку: тут налічується понад 216 будівель, заввишки не менш ніж 180 метрів, включаючи ті, що перебувають на стадії будівництва; на другому місці йде Чикаґо зі 114 хмарочосами не нижчими за 150 метрів, зокрема тими, що ще будуються. На третій позиції опинився Лос-Анджелес — у місті є 25 хмарочосів заввишки не менш як 150 метрів.
А першим хмарочосом, що з’явився в США, вважається The Home Insurance Building, побудований 1885 року в Чикаґо. Спочатку архітектор Вільям Ле Барон Дженні планував зробити цю будівлю десятиповерховою, але пізніше до неї було прибудовано ще два поверхи.
Зазначимо, що нині в США хмарочосом прийнято вважати будівлю, вищу за 150 м. І перший будинок, що підходив під це визначення, було споруджено 1913 року в Нью-Йорку. Це — Woolworth Building, що й нині є однією з головних прикрас мегаполісу: він витягнувся вгору на 241 м, або ж, кажучи сучасною «хмарочосною» мовою, на 57 поверхів.
Побудований 1902-го Flatiron Building – найстарішу висотку Нью-Йорка й колись улюблене місце добропорядних американських джентльменів (створювані повітряні потоки піднімають сукні дам, що проходять повз) — сьогодні затьмарилося більш високими будинками. Такими, наприклад, як Chrysler Building — будівля заввишки 319 м, споруджена 1930-го, яка належить компанії «Крайслер» і стала одним із символів Нью-Йорка. Цікаво, що шпиль хмарочоса став першим зведеним людиною об’єктом, який перевищив 312 м Ейфелевої вежі, котрій від 1889 року належав рекорд висоти.

Висотка з розумним ліфтом
Вважається, що кожна людина, приїхавши в Нью-Йорк, зобов’язана зробити кілька речей: вирушити на поромі до статуї Свободи, прогулятися пішки Бруклінським мостом і піднятися на 86-й поверх Empire State Building — найвідомішого хмарочоса США. Мало хто знає, що 1945 року в нього врізався бомбардувальник В-29, що збився з курсу. Незважаючи на те, що сталевий каркас витримав удар, збитки склали 14 людських життів і мільйон доларів.
Як один із найбільших офісних центрів США, хмарочос є місцем праці кількох тисяч людей. Усі вони повинні бути вчасно доставлені на свої робочі місця, для чого в будівлі розміщено 72 ліфти, під’єднані до спеціальному механізму, який сам вираховує, коли й на якому поверсі повинен зупинитися кожен із них. До слова, у середньому ньюйоркці звикли чекати на ліфт не більше за 17 секунд. По закінченні цього часу вони вдруге натискають кнопку. А вже після 30 секунд — починають обурюватися.
Від моменту спорудження 1931-го й аж до 1972 року хмарочос був найвищою будівлею у світі — 381 м, або 102 поверхи. Після трагедії 11 вересня 2001-го Empire State знову став найвищим будинком міста. Події того дня потрясли весь світ: Всесвітній торговий центр — комплекс, що складався зі семи будівель, був зруйнований унаслідок терористичних атак і 3 тисячі людей було поховано під тоннами сталі й метровим шаром пилу. Центральними спорудами комплексу було дві 110-поверхові вежі-близнята — Північну (заввишки 417 м) і Південну (415 м).

Офіційно визнаний найвищим у США
Зараз на їхньому місці постав новий комплекс Всесвітнього торгового центру (ВТЦ-1). Будівництво його головної споруди — Вежі Свободи — завершилося 2013 року. Висота хмарочоса разом зі шпилем становить 541 м, або 1776 футів. Ця цифра символічно позначає рік здобуття незалежності Сполученими Штатами.
За задумом міської влади й архітекторів, ВТЦ-1 повинен стати найбезпечнішим і надійним хмарочосом на планеті. Фундамент споруди укріплено сталевими балками, а кілька перших поверхів без вікон стали її потужною залізобетонною основою.
Нещодавно хмарочос був офіційно визнаний найвищою будівлею в США. Експертний комітет у складі 30 архітекторів постановив, що шпиль ВТЦ-1 є частиною самої споруди, а не просто телекомунікаційною антеною. Отже, його висота “приплюсовується” до висоти самого будинку.
Таким чином, Вежа Свободи перевершила за висотою свого найближчого “??конкурента” – чиказький хмарочос Willis Tower, якому досі належала пальма першості. Побудований 1973 року, Willis Tower протягом майже 25 років був і найвищою будівлею світу. ВТЦ-1 вважається також найвищою будівлею Західної півкулі й четвертим за висотою хмарочосом у світі.
До слова, 2015 року на 100-102-му поверхах ВТЦ-1 буде відкрито триповерховий оглядовий майданчик, із якого відкриватиметься захоплюючий краєвид на весь мегаполіс і його околиці. Піднятися туди на швидкісному ліфті можна буде всього за хвилину.

Колись найвища будівля на світі
Крім Нью-Йорка в США є ще один мегаполіс, у якому повсюди можна зустріти висотки, що сягають неба. Донедавна Чикаґо вважалося єдиним містом світу, у якому було завершено будівництво більш ніж однієї споруди понад 100 поверхів. Саме тут розташований знаменитий хмарочос Willis Tower. Колись найвища будівля на світі, що вивищується на 443 метри або 110 поверхів, зі загальною площею, що дорівнює 57 футбольним полям, нині Willis Tower посідає лише сьоме місце на планеті.
2010-го в Чикаґо завершилося будівництво ще одного хмарочоса — 96-поверхового готелю медіамагната Дональда Трампа — Trump International Hotel and Tower. Шпиль цієї будівлі сягає заввишки 415 метрів, що робить його другим за висотою хмарочосом не тільки мегаполісу, але й усіх Сполучених Штатів Америки.
Найвищою будівлею, розташованою на захід від Чикаґо, є US Bank Tower — банк, побудований 1989 року в Лос-Анджелесі. Це — восьма за висотою будівля в США, а також найвищий хмарочос штату Каліфорнія. На висоті 310 метрів, на даху будівлі, розміщено майданчик для гелікоптерів.

Нова течія — екологічно чисті хмарочоси
Як одна зі світових держав, США нерідко створюють нові течії в різних сферах. Так, наприклад, 2003 року було представлено низку проектів екологічно чистих хмарочосів. Один із них — Bank of America Tower будівництво якого було завершене 2009-го. Його екологічність полягає у використанні спеціальних сонцечутливих ламп, здатних забезпечувати будівлю електрикою за рахунок денного світла.
Однак найбільш екологічно чистою будівлею Нью-Йорка вважається хмарочос Hearst Tower, споруджений 2006 року. 80 % сталі, використаної для його будівництва, було отримано внаслідок переробки вторсировини. Окрім того фасад будівлі — це не просто дизайнерська складова, але і хитромудрий хід, що дає змогу проникати всередину більшій кількості сонячного світла. І, нарешті, на даху розташовані резервуари для дощової води, яка згодом використовується для фонтанів, охолоджуючих систем і поливання рослин.
Висотні будівлі з числа тих, що є в проекті або вже зводяться, включають у себе American Commerce Center (заввишки 460 м) у Філадельфії, Trans National Place в Бостоні (351.8 м), Signature Tower в Нашвіллі (246 м), One Bayfront Plaza (320 м ) і Empire World Towers (312 м) у Майамі, а також Waterview Tower (319 м) в Чикаґо, унікальний Museum Plaza (214 м) в Луїсвіллі.
Якщо всі заплановані висотні будівлі буде споруджено без зміни початкових проектів, то дев’ять із десяти найвищих хмарочосів США опиниться в Нью-Йорку (Всесвітній торговий центр-1, Madison Square Garden Towers I і II, Всесвітній торговий центр-2 і Hudson Place Tower) і в Чикаґо (Willis Tower, Trump International, Waldorf-Astoria Hotel і Residence Tower), за винятком American Commerce Center у Філадельфії, який посяде друге місце в списку (після Всесвітнього торгового центру-1).

Дарина Галицька

 

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply