Новини для українців всього свту

Monday, Aug. 3, 2020

На власний страх і ризик

Автор:

|

Лютий 16, 2012

|

Рубрика:

На власний  страх і ризик

З епохи Просвітництва, коли народилася концепція капіталізму, він здобував успіх за успіхом, пише в Financial Times Алан Ґрінспен, колишній голова Федеральної резервної системи США. Колосально зросли якість і тривалість життя, наша планета може прогодувати населення, яке зросло в шість разів. Капіталізм довів свою перевагу над плановою економікою, про що свідчать підсумки змагання Східної Німеччини зі Західною — країн з однією мовою й спочатку з єдиною культурою.

Але інтелектуальну битву за ринковий капіталізм іще не виграно, уважає п. Ґрінспен. «Динаміка, на якій тримається капіталізм, тобто нещадна конкуренція на ринку, не в’яжеться з вродженим потягом людства до стабільності, а також із властивою багатьом нам схильністю до чемності», — пояснює він. Деякі спостерігачі нарікають, що учасники ринку змушені підкорятися «закону джунглів», і закликають поступитися темпами зростання заради моральної поведінки.

Зі свого боку, Алан Ґрінспен вказує: у ХХ ст. конкурентна ринкова економіка створила додаткові ресурси, які використовуються переважно на загальну освіту, пенсійне забезпечення тощо. Це — проґрес у моральному плані. Жадібність і скнарість — риси людської натури загалом, а не ринкового капіталізму, провадить далі автор. Та при всій недосконалості ринкового капіталізму жодна з альтернативних моделей не змогла задовольнити потреби людей. Економіст визнає, що практичні методи капіталізму слід відреґулювати, але побоюється, що спроби «вдосконалити» капіталізм, яких вживають у відповідь на кризу, виявляться нерозумними.

Financial Times

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply