Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 23, 2020

Міжнародна зона

Автор:

|

Січень 29, 2015

|

Рубрика:

Міжнародна зона

Штаб-квартира ООН

Хоча географічно штаб-квартира ООН розташована в Нью-Йорку, земельна ділянка, на якій її побудовано, не є американською. Уся ця територія має міжнародний статус і офіційно належить не США, а всім державам-членам Організації Об’єднаних Націй. Тим не менш, згідно з угодою між США і ООН 1947 року, район штаб-квартири перебуває в межах судової юрисдикції Сполучених Штатів Америки.

Дарунок від Рокфеллера
Організація Об’єднаних Націй була створена 24 жовтня 1945-го й спершу не мала власної будівлі. Перші засідання Генеральної Асамблеї й Ради Безпеки Організації пройшли в Лондоні. Рішення про розміщення ООН поблизу Нью-Йорка було ухвалене Генеральною Асамблеєю на її першій сесії 14 лютого 1946 року в Лондоні, після того як від багатьох країн світу надійшли пропозиції про постійне місце розташування Організації. З 16 серпня 1946-го штаб-квартира ООН тимчасово розмістилася в селищі Лейк Саксес на Лонг-Айленді. І 14 грудня того ж року Генеральна Асамблея прийняла пропозицію від Джона Д. Рокфеллера-молодшого про надання ним 8,5 млн USD на купівлю нинішньої ділянки для будівництва постійної штаб-квартири ООН.
Цікаво, що проти будівництва штаб-квартири в Нью-Йорку свого часу проголосували Франція, Велика Британія і Нідерланди. Крім міста Великого Яблука були інші кандидати на цю роль. Наприклад, Канада запропонувала розмістити центральні установи ООН на острові Неві, Онтаріо. Цю місцевість на межі двох держав, недалеко від Ніагарського водоспаду,багато хто вважав ідеальною для штаб-квартири ООН. Однак урешті-решт вибір було зроблено на користь ділянки у кварталі Тертл-Бей на березі протоки Іст-Рівер.
Але й досі деякі політики вважають цей вибір несправедливим і наполягають на перенесенні штаб-квартири в більш відповідне місце. Наприклад, у вересні 2009 року глава Лівійської держави Муаммар Каддафі запропонував як альтернативу Пекін або Делі, оскільки на його думку, Східна півкуля відіграє велику роль у розвитку людства.

50 різних проектів
У листопаді 1947 року Генеральна Асамблея ООН затвердила архітектурний план майбутньої штаб-квартири. Дев’ять місяців потому з урядом США було укладено угоду про виділення ООН безвідсоткового кредиту на суму 65 млн USD для проведення будівельних робіт. Церемонія закладення фундаменту відбулася 24 жовтня 1949-го, а офіційне відкриття штаб-квартири пройшло 10 січня 1951 року.
Для створення комплексу будівель ООН було запрошено архітекторів, дизайнерів та інженерів з усього світу. До цієї групи ввійшли Макс Абрамович (США), директор із планування, Оскар Німеєр (Бразилія), Володимир Бодянський (Франція), інженер-консультант, Ернст Корм’є (Канада), Воллес К. Гаррісон (США), головний архітектор, Шарль І. Ле Корбюзьє (Франція), Свен Маркеліус (Швеція), Г. А. Свайо (Австралія), Лян Січен (Китай), а також консультанти Ентоні Антоніадес (Греція), Метью Новіцкі (Польща) і Ернест Вайсман (Югославія).
Група створила 50 різних проектів і після проведеного відбору зупинилася на концептуальній ідеї Ле Корбюзьє. Згідно з його кресленнями, комплекс будівель мав уміло поєднувати розмаїття стилів: високі скляні панелі для офісів і низький круглий купол для залу Генеральної Асамблеї. На час завершення будівництва штаб-квартира ООН вважалася зразком найсучаснішого архітектурного дизайну на Мангеттені.

Найвідоміший — 39-поверховий хмарочос
Центральні установи Організації Об’єднаних Націй, або штаб-квартира ООН, – це комплекс будівель у Нью-Йорку, які слугують офіційним офісом для основних робочих органів ООН.
Найбільш відомою будівлею в структурі комплексу, безумовно, є 39-поверховий хмарочос, в якій розміщується Секретаріат. Крім того, на території штаб-квартири розташувалися будівлі Генеральної Асамблеї, Бібліотека імені Даґа Гаммаршельда і Центр для відвідувачів. З фасадного боку комплексу розтягнувся ряд флагштоків, на яких майорять прапори 193 держав-членів ООН в англійському алфавітному порядку, а також прапор Організації – у центрі.
Також є низка другорядних споруд ООН. Це – дві великі офісні будівлі, зайняті спеціалізованими агентствами Організації на кшталт ПРООН (організація при ООН із надання допомоги країнам-учасницям в сфері розвитку). Вони мають назви DC-1 і DC-2, так як розташовані за адресою Площа ООН, 1 і 2, відповідно. На розі 46-ї вулиці розміщена служба ідентифікації (ідентифікаційний офіс), яка здійснює видачу перепусток для заздалегідь акредитованих дипломатів, журналістів та інших осіб. Будинок ЮНІСЕФ (площа ООН, 3) і будівля ЮНІТАР (площа ООН, 807) також є частиною комплексу.
Крім будівель у Нью-Йорку ООН має у своєму розпорядженні ще три допоміжні, регіональні штаб-квартири : у Женеві (Швейцарія), у Відні (Австрія) і в Найробі (Кенія). Однак найбільш важливі рішення Організації ухвалюються саме в Нью-Йорку, так як тут проходить більшість засідань Генеральної Асамблеї та Ради Безпеки ООН.
Загалом у робочих органах, агентствах та центрах ООН по всьому світу працює близько 61 тис. співробітників з приблизно 170 держав. У штаб-квартирі в Нью-Йорку розмістилося близько третини від усього персоналу Організації.

Популярна послуга
Адреса штаб-квартири ООН – площа Об’єднаних Націй (площа ООН), 760, Нью-Йорк, Нью-Йорк 10017, США. Міжнародний статус центральних установ дозволяє ООН друкувати власні поштові марки. Усі листи, що надсилаються зі штаб-квартири Організації, мають оонівський штемпель. Ця послуга є вельми популярною серед відвідувачів комплексу, особливо у філателістів. Виручка від продажу марок для філателістичних потреб становлять істотну частку прибутків Організації. Поштове відділення ООН розташоване на цокольному поверсі Центру для відвідувачів.
Також Організація Об’єднаних Націй має власну службу безпеки, пожежну частину. Щороку штаб-квартиру ООН відвідує понад мільйон туристів.
Широко відомою є арт-колекція ООН. Твори всесвітньо знаних живописців і скульпторів, присвячені тематиці міжнародного співробітництва й толерантності,можна побачити в парку при штаб-квартирі та в її вестибюлях. У різні роки Організація отримувала від країн-учасниць різноманітні дари: скульптуру «Перекуємо мечі на орала» – від СРСР, «Скручений пістолет» – від Люксембургу, «Дзвін миру» — від Японії.
Подарунком від США стала мозаїка на основі картини Нормана Роквелла «Золоте правило», де поверх зображення людей усіх рас зроблено напис: Do unto Others as You Would Have Them Do unto You («І як бажаєте, щоби вам люди чинили, так і ви чиніть із ними»). Із Франції Марк Шагал передав Організації кольоровий вітраж заввишки приблизно 3,5 м, на якому символічно відображена боротьба за мир і верховенство любові. Китай вручив ООН скульптуру з восьми слонячих бивнів, на яких із дивовижною точністю вирізано ділянку залізниці на півночі країни. Маятник Фуко, що слугує наочним доводом обертання Землі, був презентований Нідерландами. Також у колекції ООН є фрагмент Берлінської стіни.

І в кіно, і в іграх
Завдяки своєму міжнародному значенню штаб-квартира ООН досить часто фігурує в кіно та інших жанрах масової культури. Наприклад, будівля з’являється в сценах таких фільмів, як «На північ через північний захід», «Бетмен» (1966), «Живи і дай померти», «Миротворець», «Служителі закону», «Тринадцять днів», «Мистецтво війни », а також в «Аніматриці: другий Ренесанс », в мультфільмі студії Діснея «Рятувальники».
Ще споруду штаб-квартири разом було показано в документальному серіалі «Життя після людей» і культовому мультиплікаційному серіалі «Сімпсони». Але єдиною стрічкою, справді відзнятою на території та в інтер’єрах штаб-квартири ООН, є «Перекладачка» 2005 року. Дозвіл на зйомки було отримано особисто в Генерального секретаря Організації Кофі Аннана.
Зображення штаб-квартири ООН також можна побачити на обкладинці альбому «Peace Sells… But Who’s Buying?» американської треш-метал групи Megadeth. Тут зображена Генеральна Асамблея ООН, зруйнована внаслідок ядерної війни.
Крім того, штаб-квартира ООН є самостійною локацією в багатьох комп’ютерних іграх, як-от Civilization, Tom Clancy’s Splinter Cell: Chaos Theory, Tycoon City: New York, True Crime: New York City, Grand Theft Auto IV.

Олексій Гай

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply