Новини для українців всього свту

Wednesday, Feb. 26, 2020

Кофеїнова залежність

Автор:

|

Лютий 09, 2012

|

Рубрика:

Кофеїнова залежність

Америку живлять дві рідини темного кольору: нафта й кава, стверджує експерт із масової культури Роберт Томпсон. Журналіст Патрік Хрубі у своїй статті в The Washington Times загострює увагу на «артефакті», який уважає важливішим за статую Свободи, — на інгаляторі кофеїну. «Інгалятор AeroShot розміром із тюбик гігієнічної помади був вигаданий Девідом Едвардсом, гарвардським професором біомедичної інженерії, який також винайшов шоколад, придатний для вдихання, — повідомляє автор. — Натисніть на інгалятор, і він вприсне вам у рот 40 мг порошкового кофеїну».

AeroShot з’явився недавно: це — продукція стартапу, поки що реалізується в Бостоні й околицях. Але інгалятор уже встиг накликати на себе гнів сенатора Чарльза Шумера: той висловив тривогу, що пристрій буде використовуватися «для пожвавлення вечірок», і попросив перевірити його на безпечність. Пан Шумер випустив з уваги очевидне, вважає автор: джина потягу до кофеїну вже давно випущено з пляшки. «У США — значний попит на енерґію», — пояснює п. Едвардс.

«Від 24 унцій Cafe Americano до 64 унцій Mountain Dew Double Gulp, від повсюдних кав’ярень до популярності» риталіну, препарату, що відпускається за рецептом (читайте: леґальних «коліс»), — ми нація, яка перебуває під допінґом», — пише автор. Усі споживають енерґетичні напої 5-Hour Energy й жувальну гумку з кофеїном. «Середній американець за день споживає до 300 мг кофеїну, що еквівалентне трьом таблеткам від сонливості No-Doz», — повідомляє газета. Із червня 2010-го до червня 2011 року на тлі економічного спаду продажі енерґетиків зросли на 31,6 %. У військових лабораторіях США вчені розробили й випробували м’ясо, збагачене кофеїном.

Достатньо просто зайти в Starbucks: якщо в 1950-х стандартна чашка кави в США об’ємом 5 унцій містила 70—100 мг кофеїну, то зараз у Starbucks типова порція кави — 16 унцій рідини, 330 мг кофеїну. На думку автора, це — давня тенденція: «Американська революція почалася із символічного — і реального — викидання англійського чаю за борт». Фактично батьки-засновники США замінили один напій із кофеїном на інший напій із кофеїном, тільки міцніший. Тепер у США близько 90 % дорослих п’ють каву щодня.

«Хіба дивно, що у світі кава — другий за цінністю товар серед сировини й харчових продуктів, який поступається лише нафті?» — запитує газета. В Інтернеті можна купити пристрій 5150 Juice Syringe, що дозволяє вам підлити дозу рідкого кофеїну в будь-який напій. Газета проводить паралелі між кофеїном і анаболічними стероїдами. «Кофеїн в організмі блокує речовину під назвою «аденозин», яка подає в мозок сиґнал про втому тіла», — пояснює автор. При блокуванні аденозину також підвищуються викиди адреналіну. Кофеїн — стимулятор, підсумовує газета.

Історія споживання кофеїну — фактично історія сучасного світу, стверджують Беннет Вейнберґ і Бонні Білер, співавтори книг «Світ кофеїну» та «Кофеїнова перевага». Аж до початку XVIII ст. європейці пили багато пива, навіть за сніданком, оскільки вода здебільшого була небезпечною для здоров’я. «Коли ж кава й чай набули поширення, західна цивілізація вийшла з алкогольного ступору, що тривав від ранку до ночі, змінивши його на енерґійність, жвавість, увагу й товариськість», — стверджують автори. Кофеїн сприяв становленню індустріальної економіки, яка потребує іншої дисципліни та розумової зосередженості, аніж сільськогосподарські роботи, вважає п. Вейнберґ.

Зараз американці відчувають стрес у гіперконкурентній ґлобальній економіці, яка цінує знання та розумову працю. Вони оточені цілодобовими розвагами, змушені поєднувати догляд за дітьми з роботою. «Отже, ми більше, ніж будь-коли потребуємо кофеїну й інших енерґетиків», — констатує автор.

Між тим, кава та напої на її основі — небезпечні. Один американець подав до суду на PepsiCo, стверджуючи, що виявив у банці Mountain Dew здохлу мишу. Адвокати компанії стверджують, що він бреше: за їхніми словами, цей популярний напій-енерґетик розчинив би труп миші до «желеподібного стану». Передозування кофеїном — шкідливе, застерігає видання. Вживання більш ніж 500 мг на день провокує підвищену тривожність, дратівливість, головний біль, безсоння та пронос, а іноді — аритмію серця.

Washington Times

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply