Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 24, 2021

Його Величність Капітолій

Автор:

|

Січень 30, 2014

|

Рубрика:

Його Величність Капітолій

Ця урядова будівля з багатим минулим не залишить байдужими ні любителів історії, ні поціновувачів мистецтва, ні тих, хто цікавиться архітектурою XVIII-XIX століть. Величний Капітолій, ефектно підсвічений у темний час доби, вражає своєю монументальністю й граціозністю водночас. Удень же він постає в образі божественної обителі, де розміщується Конґрес США, а також центр округу Колумбія. А найважливіше — те, що тут, перед Капітолієм, проходять церемонії інавгурації президентів США.

Гідний пам’ятник на почесному п’єдесталі
Вашинґтон — найпочесніше місто Північної Америки. Це — не лише столиця США, а й один із національних символів свободи, адже перший американський президент Джордж Вашинґтон, що заснував його, доклав чимало зусиль до боротьби з британськими колоністами за незалежність своєї країни.
Сьогодні Вашинґтон – головний політичний центр Америки. Саме в цьому місті розташувалися основні представництва судової, виконавчої та законодавчої гілок влади, 174 іноземних посольства, штаб-квартири найбільших банків і валютних фондів, а головне — президентська резиденція, або Білий дім.
Самим Вашинґтоном керує мер, однак найвищим органом влади є Конґрес, який може вносити поправки в затверджені муніципальною радою закони та здійснювати контроль над адмініструванням міста.
Будівля засідань Конґресу — Капітолій – стоїть у самому серці столиці США та є однією з головних визначних пам’яток Америки. Можна сказати, що Капітолій у Вашинґтоні — це гідний пам’ятник на почесному п’єдесталі. Крім того це — одна з найвищих будівель у місті. Висота Капітолію становить 88 м. Із верхнього поверху, куди можна дістатися ліфтом, відкривається приголомшливий Вашинґтонський краєвид.

Витвір архітектора самоука
Білосніжна будівля Капітолію височіє на однойменному пагорбі, який, своєю чергою, був названий на честь однієї зі семи давньоримських височин. Історія створення Капітолію — доволі вражаюча. Цю обитель представників міської влади будувало не одне покоління архітекторів, кожен із яких зіштовхувався, здавалося, із непереборними труднощами.
А почалося все навесні 1792 року, коли президент Джордж Вашинґтон оголосив конкурс серед архітекторів на найкращий проект урядової будівлі, після того як екстравагантний дизайнер міста П’єр  Ланфан був усунений від виконання своїх обов’язків. Проте члени журі конкурсу були вкрай розчаровані, коли їм представили близько десятка нічого не вартих проектів. В останній момент, із великим запізненням була надіслана ще одна робота 33-річного шотландця Вільяма Торнтона.
Найцікавіше, що цей молодий чоловік працював лікарем, але, захопившись бажанням перемогти в конкурсі самого президента, опанував архітектурну справу за лічені тижні. Проект Торнтона був визнаний найкращим — президенту Джорджеві Вашинґтону припали до душі його “велич, простота і зручність”, й архітекторові доручили курирувати будівництво Капітолію, що розпочалося у вересні 1793-го. Перший камінь у фундамент цієї величної будівлі заклав сам Джордж Вашинґтон .

Жменька попелу й купа уламків
Уже на самому початку будівництва Капітолію виникли проблеми: матеріал постачався повільно, із великими перебоями, відчувалася вічна нестача грошей і робочих рук. Через це тільки на закладку фундаменту знадобилося аж три роки.
Рівно через 10 років після початку будівництва уряд виділив на цей проект близько 50 тис. USD, а Торнтона замінили на Генрі Латроба, який на той час зарекомендував себе як найкращий архітектор Філадельфії. Він попрацював на славу: 1800 року в недобудованому Капітолії вже засідав Конґрес.
1813-го Латроб змушений був заморозити будівництво через війну з Великою Британією, а рівно за рік недобудований Капітолій був спалений англійцями. Майже все було знищене. 20 років важкої праці перетворилися на жменьку попелу й купу уламків. Проте Латроб розпочав роботи з відновлення будівлі, у яку він вклав серце. Однак, прагнучи зробити своє дітище ще кращим, архітектор надто захопився й почав витрачати непомірні суми на будівельні матеріали. У підсумку його відсторонили від керівництва проектом.

Укластися у 12 тис. USD
1818 року Джеймс Монро, який обіймав у той час пост президента США, призначив на посаду головного архітектора Капітолію Чарльза Булфінча, широко відомого в Бостоні. Цей чоловік не володів таким дизайнерським смаком і чуттям, як геніальний Латроб. Проте вже до 1823-го консервативний Булфінч, переінакшивши проекти свого попередника, повністю відбудував центральну частину Капітолію, уклавшись у 12 тис. USD.
Гордістю архітектора став спроектований ним великий дерев’яний купол над знаменитою Ротондою, що об’єднує північну й південну частини будівлі та символізує цілісність Америки. Сьогодні там розташовано галерею живопису й невеликий музей скульптур.
1827-го основні будівельні роботи було завершено. Приблизно за сім років у Капітолії з’явився водогін, а ще через десятиліття провели газ і електрику. Трохи пізніше в будівлі облаштували розкішну бібліотеку, яка згоріла взимку 1851 року. Сьогодні Бібліотека Конґресу розташована прямо навпроти Капітолію, прямо через дорогу.

Із власною статуєю Свободи
Через те, що територія США розросталася, а число законодавців — збільшувалася, виникла потреба в розширенні Капітолію. Тендер на виконання цих робіт виграв знаменитий архітектор із Філадельфії Томас Волтер. За 14 років йому вдалося більш ніж удвічі збільшити розміри Капітолію, прикрасити інтер’єр, ще й спорудити залізний купол.
Так, архітектор запропонував замінити дерев’яну конструкцію Булфінча на більш пропорційний із розмірами Капітолію великий чавунний купол. Перший купол був побудований за зразком римського Пантеону. Волтер виконує його в стилі архітектури європейських кафедральних соборів. Новий напівсферичний купол за допомогою парових підйомних кранів було встановлено 1859 року. Зсередини купол Капітолію прикрашено першою в США фрескою — “Апофеоз Вашинґтона”  в оточенні олімпійських богів, створеною італійським художником Костянтино Бруміді.
1863 року на куполі встановили шестиметрову бронзову статую Свободи, яку створив Т. Кровфорд: її права рука лежить на руків’ї меча, ліва — тримає лавровий вінок перемоги й щит США з 13 смугами. Шолом статуї прикрашено зірками й головою орла, через її плече перекинуто плащ із бахромою — своєрідне посилання на американських індіанців. Сам Авраам Лінкольн, 16-й президент США, був присутній при цій історичній події.
Капітолій має безліч флагштоків: два з них — з американськими прапорами — постійно підняті з початку Першої світової війни. Інші ж піднімаються над крилами будівлі під час сесії відповідної палати Конґресу.

Не забудьте про паспорт!
У середині XIX ст. з обох боків Капітолію було прибудовано додаткові крила — для палати представників і для сенату. Корпуси офісів для обох палат були завершені в 1908-1909 рр. 1935-го Верховний суд, що доти містився в Капітолії, переїхав у власну будівлю.
У ХХ ст., особливо в другій його половині, Капітолій оновили технологічно: 1973-го було введено систему електронного голосування, з 1979 року проводяться регулярні загальнонаціональні трансляції дебатів, наприкінці 1980 -х років з’явилися електронні системи спостереження, здійснюється комп’ютерний контроль над станом мікроклімату в приміщеннях і багато іншого.
Сьогодні комплекс Капітолію включає шість основних будівель палати представників і сенату, три бібліотеки Конґресу, будівлю Верховного суду, Ботанічний сад США, центр для відвідувачів і інші об’єкти.
Щороку знамениту споруду Конґресу відвідує близько 4,5 млн осіб. Загалом у Капітолії — 540 кімнат, але туристи можуть оглянути всього два приміщення. Разом з екскурсійною групою можна поспостерігати за засіданнями палат зі спеціальних галерей. Екскурсії в Капітолії — абсолютно безкоштовні. Головне – мати зі собою паспорт.

Олексій Гай

 

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply