Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 19, 2019

Хто такі аміші та як вони живуть

Автор:

|

Листопад 14, 2013

|

Рубрика:

Хто такі аміші та як вони живуть

В епоху високих технологій аміші не визнають електрики, їм начхати на освіту, головне – жити так, як жили їхні предки сто років тому. 
У Вікіпедії сказано, що ці люди, послідовники Якоба Аммана. Їх рух виник 1693 року в Європі , але потім більшість амішів були змушені, рятуючись від переслідувань, емігрувати до Америки. Нині більшість амішів проживає в США. Великі їхні поселення є в окрузі Холмс штату Огайо , в окрузі Ланкастер штату Пенсільванія, а також у округах Лагранж і Елхарт штату Індіана. Поза межами США аміші мешкають у канадській провінції Онтаріо й, не повірите, у Черкасах в Україні.
Аміші цінують ручну працю, простий сільський побут, майже не використовують сучасної техніки. Їздять на возах із кіньми, автомобілів у них не буває. Будинок аміша зовні легко впізнати за відсутністю дротів. По можливості вони відмовляються від будь-яких технічних засобів: електрики, водогону, телефону, побутової техніки. І все-таки повільно, але впевнено блага цивілізації проникають у їхні житла. Приміром, холодильник і швейна машинка, які працюють або від акумуляторів , або на газі. Аміші вважають , що по дротах негативна енергія прийде зі зовнішнього світу в їхній будинок, а от присутність газових балонів їх не бентежить. Дивно…
Одяг амішів – простий і одноколірний. Чоловіки носять чорні брюки, білі сорочки й капелюхи, жінки – однотонні сукні та очіпки. Причому білі очіпки – на кожен день, а на весілля одягають чорний. Ґудзики не дозволені, так як асоціюються з військовою формою, тобто з армією. З цієї ж причини чоловіки не носять вусів, зате всі мають бороди.
Цікаво, що в амішів у сім’ї, як правило, семеро дітей. Тож їхня популяція – одна з найбільш швидкозростаючих у світі. Якщо 1920 року амішів було всього 5 тис., то 2011-го – уже 261 150 осіб.
Аміші займаються сільським господарством по-старому. А це означає, що корови в них пасуться на луках і курям вони не додають у корм антибіотиків. Тож у них їжа – натуральна. Меблі аміші роблять тільки з дерева, без деревно-стружкових плит. Меблі – дуже міцні й надійні.
Одне з цікавих явищ громади амішів – однокімнатна школа. Аміші не вважають освіту необхідністю, тому дають своїм дітям тільки базові знання. Навчаються всі разом, в одному класі. Викладач лише дає різні завдання дітям залежно від віку.
Хрещення відбувається в дорослому віці, приблизно в 18-20 років. Доти людина має визначитися зі способом життя. Їй дозволяється виїхати й спробувати самореалізуватися. На це відводиться близько трьох років, і цей період називається “рамспрінгом”. Можна залишити громаду й жити “в миру”, але більшість усе ж повертається та приймає амішство. До речі, самі аміші ніколи не фотографуються. І тому держава спеціально для них розробила паспорти без фотографій. А більшість їхніх фотографій зроблено зі спини або крадькома!

Олексій Гай

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...